8 ترفند زبان بدن که اعتماد به نفس شما را بیشتر نشان می دهد


زبان بدن روشی قدرتمند و موثر برای انتقال نامحسوس پیام است. در واقع، به اندازه کلمات و حتی بیشتر قدرتمند است، به شرطی که بتوانید آنها را به درستی ترکیب کنید، برای مثال زمانی که سعی می کنید خود را با اطمینان به دیگران نشان دهید. می‌توانیم به دیگران بگوییم که با وضعیت و حرکات بدن خود مطمئن هستیم، حتی اگر در اعماق وجودمان کمی مضطرب باشیم.

1- تا جایی که می توانید تماس چشمی برقرار کنید

تماس چشمی یکی از ابزارهای مهم و قدرتمند در برقراری ارتباط رودررو با دیگران است. تماس چشمی درست نشان دهنده صداقت، صمیمیت، نزدیک بودن، توجه و تمایل شما به گوش دادن است. فقط مواظب باشید زیاد از آن استفاده نکنید. علاوه بر این، این یک روش بسیار موثر است.

برعکس، نگاه کردن به پایین هنگام صحبت با دیگران اغلب به عنوان نشانه ای از کمبود اعتماد به نفس تلقی می شود.

2- کمی به جلو خم شوید

هنگام صحبت با دیگران به وضعیت بدن خود توجه کنید. این امر مخصوصاً هنگام نشستن اهمیت دارد، زیرا خم شدن به جلو می تواند واقعاً ضرر داشته باشد. این به فرد مقابل شما نشان می دهد که به او توجه می کنید و به آنچه در مورد آن صحبت می کند علاقه مند هستید. در عین حال، باعث می شود که شما با اعتماد به نفس به نظر برسید زیرا موانع بین شما و شریک گفتگویتان را کاهش می دهد یا از بین می برد.

اما تکیه دادن به پشت باعث افزایش فاصله بین شما و فرد مقابل می شود و نشانه عدم توجه یا علاقه به حساب می آید.

3- سر خود را بالا نگه دارید

به طور کلی کسانی که با سر پایین راه می روند یا با دیگران صحبت می کنند شخصیتی درون گرا دارند. این وضعیت اغلب نشانه عدم عزت نفس در نظر گرفته می شود. برعکس، راه رفتن یا صحبت کردن با دیگران در حالی که سر خود را بالا گرفته اید، شما را با اعتماد به نفس نشان می دهد.

این حالت همچنین صداقت و صراحت فرد را می رساند، زیرا او چیزی را پنهان نمی کند و از شفاف بودن و آگاه ساختن دیگران از افکار و احساسات خود نمی ترسد.

4- بدن خود را باز و راست نگه دارید

توجه به وضعیت بدن ضروری است، به خصوص زمانی که با یک چالش جدی مانند یک جلسه یا مصاحبه شغلی روبرو هستید. اگر می خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید، وضعیت بدن شما باید صاف باشد و باید آرام و راحت به نظر برسید. می توانید این کار را با عقب کشیدن شانه ها و بلند کردن سر انجام دهید. با آن، او آماده، اما در عین حال مطمئن به نظر می رسید. اما زمانی که حالت بدن شما خمیده است و شانه هایتان به سمت جلو و سرتان پایین است، شما ناامن، خجالتی و مضطرب به نظر می رسید.

از طرفی در حالت باز بدن، پاها نیز کمی از یکدیگر فاصله دارند. این موضوع در مورد دست ها نیز صدق می کند، زیرا نشان می دهد که شما فردی مستقیم هستید و به حرف های طرف مقابل توجه می کنید. برعکس، وضعیت بدن بسته، با دست‌ها و پاها که به هم قفل شده یا خیلی نزدیک به هم هستند، تصویر مخالف را ایجاد می‌کنند.

5- دستان خود را در معرض دید قرار دهید

اگر می خواهید جلوی کسی با اعتماد به نفس ظاهر شوید، نباید دستان خود را در جیب خود بگذارید. این کار در جلب اعتماد دیگران نیز موثر است. قرار دادن دستان خود در جیب شما را مضطرب، ناامن و نیاز به پنهان کردن چیزی یا حفظ فاصله از دیگران می کند. به همین دلیل بهتر است دست هایتان نمایان و در وضعیتی آرام و راحت باشد.

وقتی فردی آگاهانه یا ناخودآگاه احساس اعتماد به نفس می کند، معمولاً فاصله بین انگشتانش بیشتر است، اغلب انگشت شست خود را کمی بیشتر بالا می آورند و نوک انگشتان خود را به هم نزدیک می کنند.

6- پاهای خود را رو به فردی که با او صحبت می کنید قرار دهید

ممکن است چیزی بی اهمیت و ساده و حتی بی اهمیت به نظر برسد، اما موقعیت و جهت پاهای شما در هنگام صحبت با دیگران نیز مهم است. به یاد داشته باشید که هر کاری که با بدن خود انجام می دهید در واقع حاوی یک پیام است و پاهای شما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

اعتقاد بر این است که اکثر مردم اغلب پاهای خود را روی شخصی که بیشتر با او آشنا هستند، مانند یک دوست صمیمی یا شخصی که آنها را رهبر می شناسند، قرار می دهند. بر این اساس، باید پاهای خود را کنار هم و صاف نگه دارید. این نشان می دهد که شما به گفتگوی فرد مقابل خود علاقه مند هستید. همچنین باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. برعکس، اگر جهت پاهای شما به سمت بیرون باشد، این می تواند نشانه ای از اضطراب، ناراحتی یا حتی عجله و تمایل به ترک گفتگو در نظر گرفته شود.

7- کمی لبخند بزنید

بر اساس تحقیقات، کسانی که هنگام صحبت با دیگران کمی لبخند می زنند و کمی ابروهای خود را بالا می برند، معمولاً حس همدلی و اعتماد بیشتری در طرف مقابل ایجاد می کنند.

به طور کلی، زمانی که به دنبال حمایت یا تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران هستیم، به دنبال شخصی هستیم که به نظر دوستانه و مشتاق صحبت باشد، نه فردی که آزاردهنده، آسیب دیده یا سرد به نظر برسد. به همین دلیل است که چنین حرکات ساده ای می تواند هنگام صحبت با دیگران بسیار موثر باشد.

8- فضای مورد نیاز خود را بگیرید

اگر احساس عزت نفس پایین دارید یا در یک موقعیت شخصی احساس ناخوشایندی دارید، ممکن است بخواهید کناره گیری کنید. این می تواند باعث شود کمتر ترسناک به نظر برسید، اما همچنین باعث می شود اعتماد به نفس کمتری نسبت به آنچه که هستید به نظر برسید.

اگر می خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید، سعی کنید فضای لازم را اشغال کنید و در استفاده از آن احساس راحتی کنید. این کار را نشانه راحتی و اعتماد به نفس می دانند.

مطالب مرتبط