7 علامت هشدار دهنده در یک رابطه عاطفی که نادیده گرفتن آنها باعث قطعی شدن جدایی می شود


روابط عاطفی همیشه خوب پیش نمی رود. با افشای این واقعیت، باید راهی برای بیان خواسته ها و دلایل نارضایتی خود به شریک عاشقانه خود بیابید. اما تشخیص علائم بد همیشه آسان نیست و گاهی دقت بیشتری می طلبد.

1- بسط هر مسئله

این را می توان در گسترش مداوم و غیرضروری اختلاف مشاهده کرد، جایی که هر اختلاف کوچکی می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود.

شریک عاطفی شما سعی می کند با انجام این کار از واکنش جلوگیری کند. در واقع، او می‌خواهد از صحبت کردن در مورد یک مشکل اجتناب کند و آن را به مشکلی بزرگ‌تر از آنچه که هست تبدیل کند و شما را مجبور کند به جای پرداختن به نگرانی‌هایتان، به احساسات خود پاسخ دهید.

2- استفاده از روش متقابل در برابر هرگونه انتقاد

شریک عاشقانه تان به جای پذیرش نقش و مسئولیت او در زوال رابطه تان، به این نکته اشاره می کند که شما نیز رفتاری مشابه داشته اید. مثلاً به او می گویید که خروپف او اجازه نمی دهد شب راحت بخوابید. اما به جای اینکه دنبال راهی برای حل این مشکل بگردد، از شما دوری می کند و می گوید: «پس چی؟ تو هم خروپف میکنی!

این یک علامت هشدار است زیرا نشان می دهد که او خود را به خوبی نمی شناسد و مهارت های مکالمه ای ندارد. گفتگو نقش کلیدی در ترمیم یک رابطه آسیب دیده دارد، زیرا بدون گفتگوی محترمانه، مرحله بهبودی پس از درگیری هرگز آغاز نخواهد شد.

3- فراموشی نکات مثبت

یکی از بزرگترین علائم هشدار دهنده در یک رابطه عاطفی زمانی است که طرفین جنبه های مثبت با هم بودن را کاملا فراموش می کنند. در یک رابطه عاطفی، زمانی که طرفین زمان زیادی را در درگیری و ناراحتی می گذرانند، دیگر نمی توانند به یاد بیاورند که چه زمانی عاشق یکدیگر بوده اند یا حتی چه زمانی همدیگر را دوست داشته اند و به سادگی ناامید می شوند. آنها بیشتر شبیه دو هم اتاقی هستند که هیچ صمیمیت بین آنها وجود ندارد.

اما برای زوج هایی که با یکدیگر بحث می کنند، رابطه بین آنها هنوز به طور کامل قطع نشده است، حتی اگر رابطه کمی که باقی مانده منفی باشد.

4- بی ارزش کردن احساسات و عقاید طرف مقابل

این امر به اشکال مختلف، از گاز گرفتن گرفته تا نادیده گرفتن نظرات دیگران، بروز می کند. شما فقط سعی می کنید از نظر احساسی شنیده شوید، اما شریک زندگی شما این را حمله ای به ایده آل های خود می داند. او با هر چیزی که شما می گویید موافق نیست فقط به این دلیل که شما آن را می گویید.

به جای حمله به یکدیگر، باید به سراغ مشکل اصلی بروید. به ندرت پیش می‌آید که افراد دقیقاً دیدگاه مشابهی در مورد یک موضوع داشته باشند، اما معمولاً (در روابط عاطفی سالم) ارزش‌های اصلی مشابهی دارند. به عنوان مثال، والدین ممکن است در مورد چگونگی تربیت مستقل فرزند خود با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، اما هر دو به اصل پرورش استقلال در کودک اعتقاد دارند.

5- وابستگی کامل به شریک عاشقانه خود

اگر شریک عاشقانه شما کار نمی کند، تمام روز را در خانه سپری می کند و هیچ دوست یا سرگرمی دیگری به جز گذراندن وقت با شما ندارد، این وضعیت ناسالم تلقی می شود و قطعاً منجر به جدایی خواهد شد.

6- استقلال بیش از حد از یکدیگر

استقلال بیش از حد از یکدیگر یکی از نشانه های قطعی رسیدن به بن بست در یک رابطه عاطفی است. اگر در هیچ یک از مسائل شریک عاشقانه خود جایی ندارید، مثلاً او بدون اطلاع شما یک سفر شخصی را برنامه ریزی می کند و شما فقط زمانی متوجه می شوید که او به سفر می رود، به این معنی است که رابطه شما به زودی از هم می پاشد.

7- داشتن خانواده سلطه گر

اگر شریک عاشقانه‌تان بیشتر طرف خانواده‌اش را بگیرد، آنها را از تمام مشکلات رابطه‌تان با خبر کند یا در مقابل آنها درباره‌تان بد صحبت کند، چنین رابطه‌ای دوام نخواهد داشت.

مطالب مرتبط