30 کشوری که ایران با آنها روابط دیپلماتیک ندارد + اینفوگرافی


با تعلیق سفیر سوئد در ایران و عدم اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی به سوئد، تعداد کشورهایی که روابط دیپلماتیک با ایران نداشته و یا به آن پایان داده اند از مرز 30 کشور گذشته است. البته در برخی موارد کشور مقصد در جایگاه پیوند قرار ندارد و در برخی موارد کشورهای مهمی هستند که جمهوری اسلامی به دلایلی ارتباط با آنها را محدود کرده است.

پس از هتک حرمت مجدد به قرآن در سوئد و مجوز مکرر این اقدام از سوی دولت سوئد، سرانجام وزارت امور خارجه ایران تصمیم گرفت پس از پایان ماموریت آخرین سفیر سوئد در تهران، از سفیر جدید این کشور استقبال نکند.

ساختمان سفارت سوئد در تهران

به نظر می رسد اقدام وزارت امور خارجه مبنی بر «عدم پذیرش سفیر جدید» پس از فشارهایی است که به این وزارتخانه وارد شده است. پس از اولین هتک حرمت به قرآن در اوایل تیرماه، واکنش وزارت امور خارجه، عدم اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی به سوئد بود. امیر عبداللهیان اعلام کرد اگرچه «خجت‌الله فغانی» به‌عنوان سفیر جدید ایران در سوئد در آستانه عزیمت به مأموریت خود است، اما به دلیل هتک حرمت قرآن، خروج وی «فعلا» متوقف شده است.

پس از دومین اقدام هتک حرمت، وزارت امور خارجه بلافاصله تصمیمی مبنی بر عزل سفیر نگرفت و ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه نهم تیرماه از احضار سفیر سوئد خبر داد و از اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به این اقدام توهین آمیز خبر داد.

پس از مشخص شدن عدم تمایل وزارت امور خارجه به اخراج سفیر، برخی افراد و سازمان ها خواستار اخراج سفیر سوئد در تهران و تعطیلی سفارت آن کشور شدند. خبرگزاری فارس کمپینی با این عنوان ترتیب داد و خواستار اخراج سفیر سوئد در تهران شد. این رسانه مرتبط با نهادهای نظامی نوشت: پس از این اقدام شنیع باید سفیر سوئد از کشورمان اخراج شود و همه کشورهای اسلامی نیز سفیر این کشور را از کشور خود اخراج کنند. دیگر صرفاً استناد کردن معنا ندارد. لطفا این موضوع را جدی بگیرید.”

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز خواستار اخراج سفیر سوئد از تمامی کشورهای اسلامی عربی شد و گفت: ملت های مسلمان باید از دولت های خود بخواهند که سفرای سوئد را از این کشورها اخراج کنند و بعد از نماز جمعه بنشینند. علی لاریجانی نیز از پیشنهاد سید حسن نصرالله حمایت کرد و گفت که باید روابط با این کشور قطع شود.

سرانجام، وزارت امور خارجه حسین امیرعبدلاخیان با فشارهای موجود و با دستور رئیس جمهور، اقدام به «عدم پذیرش سفیر سوئد در تهران» کرد. وزیر امور خارجه ایران روز جمعه 9 تیرماه گفت تا زمانی که دولت سوئد اقدام جدی علیه عامل سوزاندن قرآن نکند، تهران سفیر جدید این کشور را نمی پذیرد. اگرچه این اقدام با اخراج متفاوت است، اما نتیجه آن یکی است و با این تصمیم سطح روابط ایران و سوئد به هیچ می رسد.

روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای جهان

در همین راستا پایگاه خبری «رویداد 24» در کشورهایی که جمهوری اسلامی ایران در آنها سفیر ندارد یا از اول انقلاب سفارت خود را تعطیل کرده است، گزارشی تهیه کرده است. در مورد تعداد زیادی از کشورهای آمریکای مرکزی و آفریقا، دلیل عدم حضور سفارتخانه های ایران اهمیت سیاسی پایین آنها و عدم حضور اتباع ایرانی یا تعداد کم آنها در این کشورهاست. در برخی موارد، سفیر یک کشور، سفیر معتبر چند کشور دیگر نیز محسوب می شود. سفیر معتبر سفیری است که در دو یا چند مکان ماموریت انجام می دهد.

در نقشه فوق کشورهایی که با رنگ خاکستری و آبی کم رنگ نشان داده شده اند، کشورهایی هستند که روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرده اند و یا به دلایل دیگر روابط دیپلماتیک در قالب تبادل سفیر ندارند. این نقشه قبل از تعطیلی سفارتخانه های آذربایجان و سوئد در ایران به روز شده است که برای اطلاع از آخرین تغییرات می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مطالب مرتبط