20 حقیقت برای خواندن در مورد ویژگی های شگفت انگیز بدن انسان


13278876


13 جولای 1402 – 09:23 ق.ظ

بدن انسان دنیای بی پایانی از شگفتی هاست که ما به اندازه کافی درباره آن نمی دانیم و همیشه چیزی برای شگفت زده کردن ما خواهد داشت.

روزیاتو: بدن انسان دنیای بی پایانی از شگفتی است که هر آنچه در مورد آن می دانیم کافی نیست و همیشه چیزی برای شگفت زده کردن ما خواهد داشت.

1- بیشتر مردم فکر می کنند ما انسان ها 5 حواس بیشتر نداریم. اما این کاملا درست نیست. چشایی، بویایی، شنوایی، بینایی و لامسه تنها حواس ما نیستند. به گفته دانشمندان، انسان در مجموع بین 9 تا 20 حس از جمله حس گرما و تعادل دارد. حس دیگری به نام حس زمان وجود دارد که واضح است که همه آن را ندارند.

2- برخلاف تصور عموم، تنها 8 نوع گروه خونی وجود ندارد. در واقع تا کنون بیش از 30 گروه خونی شناخته شده است.

3- به ازای هر پوند وزنی که اضافه می کنید، یک و نیم کیلومتر رگ خونی جدید در بدن شما ایجاد می شود تا اکسیژن و مواد مغذی را به شما برساند.

4- معده ما هر 6 روز یکبار دیواره جدیدی می سازد تا هضم آن متوقف شود.

5- سلول های عصبی در هر ثانیه هزاران تکانه عصبی را منتقل می کنند. این پالس ها با نرخ 1.6 تا 3.431 اجرا می شوند.

6- DNA ما 100 هزار ویروس دارد. دانشمندان ویروسی را در آن کشف کرده اند که قدمت آن به 100 میلیون سال قبل می رسد.

7- بدن ما نور مرئی ساطع می کند. ما بیشترین روشنایی را در ساعت 4 بعد از ظهر و کمترین روشنایی را در ساعت 22 داریم. متأسفانه شدت این روشنایی یک هزارم آن چیزی است که چشم ما می بیند.

8- اکثر عرق بدن را آب تشکیل می دهد که با پروتئین ها، قند، آمونیاک و بسیاری از مواد دیگر ترکیب می شود. عرق حتی مقادیر بسیار کمی از فلزات کمیاب مانند مس، روی (روی)، نیکل، آهن و غیره دارد. آنچه به عرق طعم شور می دهد سدیم است. همچنین، هر چه نمک بیشتری مصرف کنید، عرق شما شورتر می شود. بدن سعی می کند از شر این نمک اضافی خلاص شود، سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر آن از طریق تعریق است.

9- اگر با سرعت 3 کیلومتر در ساعت حرکت می کنید، برای کاهش نیم کیلوگرم از وزن خود باید 20 ساعت متوالی پیاده روی کنید و 518 روز و 8 ساعت طول می کشد تا یک مدار از استوا را کامل کنید. پا.

10- جرم گوش از چربی، سلول های پوست، عرق و غبار تشکیل شده است.

11- مغز ما در سال اول زندگی 3 برابر بزرگتر می شود (در مقایسه با اندازه مغز در زمان تولد) و در 25 سالگی به رشد کامل می رسد. 60 درصد مغز را چربی تشکیل می دهد. مغز ما حدود 23 وات برق تولید می کند که برای روشن کردن یک لامپ کوچک کافی است.

12- انسانها توانایی چند کار را ندارند. مغز ما نمی تواند چند کار را انجام دهد، اما از یک کار به کار دیگر تغییر می کند، که زمان را تلف نمی کند، اما احتمال اشتباه را افزایش می دهد و گردش کار را طولانی می کند.

13- وقتی امتحان دارید یا سر کار هستید و می خواهید روی یک کار مهم تمرکز کنید، آدامس بجوید. تحقیقات نشان می‌دهد که به شما کمک می‌کند مدت بیشتری روی کارهایی متمرکز بمانید که به توجه کامل شما نیاز دارند. تحقیقات حتی نشان می دهد که جویدن آدامس در طول امتحانات می تواند بیشتر از کافئین کمک کند. جویدن آدامس هیچ چیز خاصی ندارد، این عمل جویدن است که مغز را بیدار می کند. البته تاثیر آن زیاد طولانی نیست و تنها 20 دقیقه طول می کشد.

14- سه ماه طول می کشد تا جنین در رحم مادر اثر انگشت داشته باشد.

15- استخوان های ما 4 برابر قوی تر از سیمان هستند. قوی ترین استخوان بدن استخوان ران است که می تواند تا 30 برابر وزن یک فرد بالغ را تحمل کند. عجیب تر از آن، استخوان های ما از مواد کامپوزیتی تشکیل شده اند، یعنی در عین حال قوی و انعطاف پذیر هستند.

16- آفتاب سوختگی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ می دهد. هنگامی که مکانیسم دفاعی بدن از مبارزه با اشعه ماوراء بنفش خسته می شود، یک واکنش سمی رخ می دهد که منجر به آفتاب سوختگی می شود.

17- زمزمه کردن یک واکنش تکاملی غیرارادی است که از اجداد ما به ارث رسیده است. با ترشح آدرنالین، موهای بدن آنها خاردار می شود و بنابراین برای شکارچیانی که به آنها نزدیک می شوند ترسناک تر به نظر می رسند.

18- بدن ما روزانه نیم تا یک و نیم لیتر بزاق دهان تولید می کند. بزاق به هضم غذا کمک می کند و از عفونت محافظت می کند. ما همچنین در دهانمان باکتری های زیادی داریم. میانگین تعداد باکتری ها در دهان یک فرد تقریباً به اندازه جمعیت کل سیاره است.

19- هر فرد حدود 150 هزار تار مو روی سر خود دارد. هر مو در هر ماه حدود یک سانتی متر رشد می کند. اگر سرعت رشد تمام تارهای مو را با هم جمع کنیم، کل آن در یک سال به 16 کیلومتر می رسد.

20- همچنین موهای ما قوی تر از آن چیزی است که فکر می کنید. هر تار مو می تواند 85 گرم وزن را تحمل کند که معادل وزن یک سیب است. اگر استحکام تمام تارهای موی خود را به هم اضافه کنید، به وزن 2 فیل می رسد.

مطالب مرتبط