17 توانایی ژنتیکی عجیب و غریب انسان که فقط 8 درصد از مردم دارند


اکثر مردم 12 جفت دنده دارند که در مجموع 24 دنده می شود. اما برخی افراد 25 دنده دارند. از هر 200 نفر یک نفر با بیماری به نام دنده گردنی متولد می شود که درست بالای دنده اول، زیر گردن و بالای استخوان ترقوه قرار دارد. دنده گردن می تواند در سمت چپ، راست یا هر دو طرف باشد.

ممکن است دنده گردنی داشته باشید و آن را ندانید. این دنده اضافی لزوماً به طور کامل تشکیل نشده است و ممکن است فقط به شکل یک رشته نازک باشد که حتی اشعه ایکس نیز نمی تواند آن را ببیند. در بیشتر موارد، داشتن دنده گردن مشکل بزرگی نیست، مگر اینکه شروع به فشار بر اعصاب و عروق خونی کند.

شاید تعیین رنگ چشم کار عجیبی به نظر نرسد، اما برای افراد مبتلا به هتروکرومی چندان آسان نیست. هتروکرومی کامل به این معنی است که یک فرد دو رنگ چشم متفاوت دارد، به عنوان مثال یک چشم آبی و یک چشم قهوه ای.

اما هتروکرومی جزئی نیز در برخی افراد دیده می شود. در این حالت فقط قسمتی از عنبیه فرد رنگ متفاوتی نسبت به بقیه دارد.

موهای قرمز طبیعی آنقدرها هم که فکر می کنید رایج نیست. تنها 2 درصد از جمعیت جهان موهای قرمز دارند. 8 ژن باعث قرمزی مو می شوند.

آیا می دانید کدام رنگ چشم بسیار نادر است؟ خاکستری. بیشتر مردم چشم های قهوه ای، آبی یا عسلی دارند. حدود 17 درصد از مردم چشم آبی دارند. کمتر از یک درصد چشمان خاکستری دارند. اگر چشمان خاکستری دارید، این به دلیل سطوح پایین ملانین در لایه جلویی عنبیه است.

تنها 43 نفر در جهان وجود دارند که دارای این ویژگی فیزیکی بسیار نادر به نام خون طلایی هستند. در حدود سال 1961، دانشمندان کشف کردند که یک بومی استرالیایی با یک گروه خونی خاص وجود دارد، گروه خونی که به طور کامل فاقد آنتی ژن های خاصی است که پروتئین ها یا گلبول های قرمز را می سازند. کسانی که این گروه خونی منحصر به فرد را دارند می توانند به سایر گروه های نادر خون اهدا کنند، اما فقط می توانند خون طلایی دریافت کنند.

یکی دیگر از ویژگی های نادر بدن، سوراخ کوچکی در نزدیکی گوش است که شبیه آبشش است. برخی از دانشمندان بر این باورند که این وضعیت ممکن است بازمانده ای از تکامل انسان از زمانی باشد که ما موجودات آبی بودیم. این سوراخ کوچک بیشتر در نزدیکی یکی از گوش ها دیده می شود.

برخی از افراد پاهایی مانند شامپانزه دارند. پاهای آنها انعطاف پذیر است و می توانند از درختان بالا بروند. محققان دانشگاه بوستون از 400 نفر در حال راه رفتن با پای برهنه فیلم گرفتند و به این نتیجه رسیدند که از هر 13 نفر، 1 نفر یا 8 درصد از شرکت کنندگان، این ویژگی را دارند.

سعی کنید انگشت وسط خود را حرکت دهید. انجام این کار بدون خم کردن انگشت حلقه دشوار است. اما برخی افراد می توانند انگشت حلقه خود را کاملاً ثابت نگه دارند. محققان معتقدند که این توانایی در واقع یک بیماری ارثی است.

اگر بتوانید بینی یا چانه خود را با زبان لمس کنید، به این معنی است که شما یکی از 5 درصد جمعیت جهان هستید که می توانید این کار را انجام دهید.

تشخیص رنگ به لطف سلول های خاصی به نام مخروط در چشم امکان پذیر است. سلول های مخروطی یا مخروط ها، یکی از سه نوع سلول گیرنده نوری شبکیه چشم پستانداران است. انسان ها به طور کلی دارای سه نوع مخروط هستند. به دلیل یک جهش ژنتیکی، تتراکرومات ها دارای 4 نوع مخروط هستند و بنابراین می توانند رنگ های بیشتری را ببینند. این افراد می توانند 100 میلیون رنگ مختلف را ببینند، در حالی که افراد عادی می توانند حدود 1 میلیون رنگ را تشخیص دهند.

افرادی هستند که با دو ردیف مژه به دنیا می آیند. این لایه اضافی از مجاری میبومین خارج می شود. یکی از نمونه های معروف چنین جهش ژنتیکی نادری، الیزابت تیلور است.

پای راست را از روی زمین بلند کنید. در جهت عقربه های ساعت حرکت کنید. آیا می توانید عدد ۶ انگلیسی را با انگشت شست پا بکشید؟ پس از انجام این آزمایش، اکثر افراد متوجه می شوند که بدون اینکه متوجه شوند پای خود را در جهت مخالف حرکت داده اند. این اتفاق تا حدی به این دلیل است که عدد دایره ای در خلاف جهت عقربه های ساعت دارد. فقط در برخی موارد نادر، زمانی که مغز به طور متفاوتی سیم‌کشی می‌شود یا با تمرین ماهر شده است، برخی افراد می‌توانند این کار را متفاوت انجام دهند.

احتمالا این افسانه را شنیده اید که نمی توانید با چشمان باز عطسه کنید. خوب، همینطور است. اعصاب جمجمه ای وجود دارند که چشم و بینی را به هم متصل می کنند. به همین دلیل است که اکثر مردم هنگام عطسه چشمان خود را به طور خودکار می بندند. اما افرادی هستند که می توانند با چشمان باز عطسه کنند.

افرادی هستند که می توانند در سر خود غر بزنند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که گوش ها یا فک های خود را به هم ببندند. همه ما آن عضله کوچک را در گوش خود داریم. نقش آن این است که صداهای خاصی را که واقعاً می توانند حواس شما را پرت کنند، از بین ببرد، مانند زمانی که در حال جویدن هستید. اما برخی از افراد این توانایی را دارند که این عضله کوچک را خم کنند. با این کار غرشی شنیدنی ایجاد می کنند، مانند شیر کوچکی که در سرشان غرش می کند.

آیا می توانید انگشت شست خود را به عقب خم کنید؟ انگشتان دست در آن مورد. افرادی که این توانایی را دارند یک شست دو مفصل دارند که به آنها اجازه می دهد انگشت خود را به عقب خم کنند. هیچ خطری برای آنها وجود ندارد که این کار را انجام دهند و برای آنها خیلی ناراحت کننده نیست. این به لطف مفاصل جدا شده در انگشت شست امکان پذیر است. در برخی موارد، افراد فقط می توانند یک انگشت شست را به عقب بچرخانند، در حالی که دیگران می توانند هر دو را حرکت دهند.

برخی از افراد ویژگی نادری در بدن خود دارند که آنها را آزمایشگرهای خوبی می کند. ژنتیک در بسیاری از چیزها از جمله جوانه چشایی ما نقش دارد. تقریباً 25 درصد از جمعیت جهان این ویژگی غیرعادی را دارند. در مقایسه با زبان های معمولی، آنها نقاط کوچک قابل مشاهده تری روی زبان دارند که پاپیلای زبانی نامیده می شود. این ویژگی باعث می شود که آنها نسبت به طعم های خاصی مانند شیرین، تلخ و شور حساسیت بیشتری نشان دهند. آنها گیرنده های درد بیشتری نسبت به میانگین دارند، بنابراین به سمت غذاهای تند گرایش پیدا نمی کنند. همچنین، آنها سبزیجات زیادی نمی خورند. زیرا طعم سبزیجات برای آنها بسیار تلخ خواهد بود.

حکیمان زمانی مهم بودند و ما دیگر به آنها نیاز نداریم. اما عدم وجود آنها در واقع یک ویژگی فیزیکی بسیار نادر است. این روزها، حدود 5 میلیون نفر در سال مجبور می شوند برای جلوگیری از آسیب به لثه ها و غیره، دندان عقل خود را که به عنوان دندان سوم نیز شناخته می شود، بیرون بیاورند.

حس یا سینستزیا سندرمی است که باعث می شود مغز افراد مبتلا برخی از احساسات را با آن ترکیب کند. مردم می گویند که موتزارت دارای سینستزیا بود. به عنوان مثال، او د ماژور را به رنگ نارنجی گرم و ب مسطح مینور را سیاه می دید. این عارضه نادر است و تقریباً 1 نفر از هر 2000 نفر را مبتلا می کند که بیشتر آنها چپ دست یا زن هستند.

تصور کنید بتوانید آنچه را که 15 سال پیش برای صبحانه خورده اید مانند دیروز به خاطر بسپارید. افرادی هستند که به وضوح همه چیزهایی را که برایشان اتفاق افتاده به خاطر می آورند. اگر تاریخ مشخصی به آنها بدهید، می توانند به شما بگویند که چه کار کرده اند و کجا بوده اند. این حافظه زندگینامه ای عالی نامیده می شود و تنها 60 نفر در این سیاره این توانایی را دارند.

مطالب مرتبط