16 باور غلطی که از کودکی با ما بوده و وقت آن رسیده که آنها را کنار بگذاریم


رسانه ها مملو از اطلاعات نادرست هستند که باعث ایجاد باورهای نادرست می شود که می تواند بر افکار و اعمال تأثیر بگذارد. این امر تأیید اطلاعات و استفاده از منابع قابل اعتماد را برای یافتن راه خود در دریای باورهای غلط مهم می کند.

1- خوردن هویج قدرت بینایی را در شب افزایش می دهد

درست است که هویج سرشار از ویتامین A است که به حفظ بینایی کمک می کند، اما قدرت دیدن در شب را به ما نمی دهد. در دهه 1940، نیروی هوایی بریتانیا یک رادار جدید اختراع کرد و آن را مخفی نگه داشت. آنها به همه گفتند که خوردن هویج به آنها کمک می کند که در شب ببینند.

2- الماس سنگ کمیاب است

الماس آنقدرها هم که فکر می کنیم کمیاب نیستند. در واقع تبلیغات از این سنگ بسیار معمولی چیزی خارق العاده ساخته است. اگر به دنبال یک سنگ واقعا کمیاب هستید، پینیت هم زیباست و هم جیب شما را خالی می کند زیرا قیمت هر قیراط آن 50000 دلار است.

3- اگر یک پنی از بالای ساختمانی به بلندی امپایر استیت بیاندازید و آن را بخورد چیزی برایش باقی نمی ماند.

ساختمان امپایر استیت یک برج 102 طبقه است، اما حتی یک پنی هم به کسی آسیب نمی رساند. در واقع سکه با رسیدن به زمین سرعت ثابتی نخواهد داشت.

4- ماه نیمه تاریک دارد

نه، ماه در یک رابطه جزر و مدی با زمین است و باعث می شود که دو سیاره به طور هماهنگ با یکدیگر بچرخند. به همین دلیل است که ما روی زمین همیشه یک طرف ماه را می بینیم. بنابراین، نیمه تاریک دائمی ماه وجود ندارد.

5- شکلات مضر است

اگرچه مصرف بیش از حد شکلات قطعا می تواند مضر باشد، همچنین مصرف بیش از حد هر چیز دیگری می تواند مضر باشد، اما مقدار کم آن برای ما بسیار مفید است. البته نه هر شکلاتی، فقط شکلات تلخ.

6- خواب آخر هفته کمبود خواب در طول هفته را جبران می کند

ممکن است وسوسه شویم در آخر هفته زمان بیشتری را در رختخواب بگذرانیم، اما این به جبران کمبود خواب کمکی نمی کند. خواب نامنظم (در مقابل برنامه خواب منظم) می تواند تمرکز و کارایی را کاهش دهد. اگر با احساس شادابی از خواب بیدار می شوید و دیگر خسته نیستید، به این معنی است که خواب کافی داشته اید و به خواب بیشتری نیاز ندارید.

7- زامبی ها واقعی هستند

هیچ انسانی تا به حال به یکی از آن زامبی های گرسنه ای که در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی دیده ایم تبدیل نشده است. اما آنها در دنیای حیوانات وجود دارند. یک قارچ واقعی وجود دارد که با مواد شیمیایی خود بر مورچه ها غالب است. مورچه تحت کنترل قارچ خانواده خود را ترک می کند تا نوع خاصی از شاخه یا برگ را پیدا کند. سپس به قارچ اجازه می دهد تا از بدن خود فرار کند و تخم های خود را در فضا پخش کند.

8- بزرگترین موجود زنده جهان نهنگ آبی و فیل آفریقایی است

درست است که این موجودات عظیم الجثه هستند، اما قارچ عسلی که در کوه های آبی نزدیک شهر اورگان آمریکا رشد می کند، با اختلاف کمی از آنها جلوتر است. این قارچ هنوز تا 5 کیلومتر رشد می کند. ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما حداقل خوراکی است.

9- ما فقط 5 حواس داریم

عدد دقیقی برای آن وجود ندارد، برخی می گویند ما 5، 7، 14، 24 یا حتی 57 حواس داریم. اساسی ترین حواس ما نه تنها بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه، بلکه حرکت، وضعیت بدن، دما، تعادل و حس حالت درونی است. مثل حس دلت. به عنوان مثال، چشمان خود را ببندید و بینی خود را لمس کنید. این احساس موقعیت بدن است.

10- خفاش ها کور هستند

در شب دید خفاش ها بهتر از دید ماست. آنها فقط در نور روز دید خوبی ندارند زیرا همه چیز را سیاه و سفید می بینند. این تصور غلط ممکن است از این واقعیت ناشی شده باشد که خفاش ها از امواج صوتی برای یافتن راه خود استفاده می کنند.

11- عسل فساد ناپذیر است

اگر در محیط مرطوب باشد و در ظرف دربسته نباشد قطعا خراب می شود. عسل تا زمانی که در ظرف بسته باشد و آب به آن اضافه نشود فاسد نمی شود. عسل دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است، به این معنی که هیچ موجود زنده ای نمی تواند در آن زندگی کند. مهم نیست عسل شما چند ساله باشد، اگر در ظرف در بسته بوده باشد، احتمالاً کاملاً خوراکی خواهد بود.

12- پرتقال فقط نارنجی است

پرتقال شیرین ترکیبی از نارنگی و پوملو (گریپ فروت چینی) است که دارای پوست سبز رنگی است که از آن در برابر نور خورشید محافظت می کند. در آب و هوای گرمتر، مانند آسیای جنوب شرقی، پرتقال پس از رسیدن هنوز پوست سبزی دارد.

13- کسانی که موهای تمیز ندارند دچار شپش می شوند

تمیزی مو برای شپش مهم نیست. آنها فقط به دنبال موهایی هستند که به آنها بچسبند، چه براق باشند و چه چرب. شپش از پوست سر ما تغذیه می کند و مو تنها جایی است که در آن می چسبد.

14- شترها آب را در کوهان خود ذخیره می کنند

شتر آب را ذخیره نمی کند، بلکه چربی را در بافت های خود ذخیره می کند. این ذخیره چربی به آن‌ها اجازه می‌دهد روزهای بدون غذا زنده بمانند. آنقدر آب می نوشند که در خونشان ذخیره می شود.

15- هر روز 8 لیوان آب بنوشیم

هیدراته ماندن به خصوص در هوای گرم ضروری است. اما به نظر می رسد فراموش کرده ایم که هر نوشیدنی بیشتر آب است، حتی چای و قهوه. بدن ما بهترین معیار برای دانستن زمان نوشیدن آب است. هر زمان که احساس تشنگی کردید، وقت نوشیدن است.

16- موز با سر و ته رشد می کند

موز به طور طبیعی در حین رشد به سمت خورشید رشد می کند و به همین دلیل شکلی خمیده دارد. بنابراین شاید این ما هستیم که آنها را به عقب سفید می کنیم.

مطالب مرتبط