15 جمله ای که نباید به زنان باردار بگویید


بارداری یکی از مهم ترین و سخت ترین قسمت های زندگی یک زن است. این وضعیت حتی بستگان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مواردی که گاهی از سر دلسوزی رخ می دهد، سوال پرسیدن یا گفتن حرف های نادرست به زنان باردار است. این سوالات ممکن است در نگاه اول پیش پا افتاده به نظر برسند. اما مطالعات نشان می دهد که در استفاده از آنها باید کمی احتیاط کنیم.

در واقع بدون توجه به انگیزه گوینده، تغییرات هورمونی و استرس روحی و جسمی ناشی از بارداری باعث می شود برخی جملات بر این افراد تاثیر نامطلوب بگذارد. در این مطلب از مجله ایده آل مگ جملاتی را که در دوران بارداری نباید به خانم ها گفته شود را فهرست می کنیم.

1. آیا از بچه دار شدن خوشحال هستید؟

این یک موضوع کاملا شخصی است. اگر شخصی به میل خود باردار شده باشد، قطعاً از این بابت خوشحال است. اگر ناخواسته یا اجباری باشد با پرسیدن این سوال تنش او را افزایش می دهید.

حتی اگر زن باردار از این موضوع ناراحت باشد، احتمالاً احساسات خود را پنهان می کند و وانمود می کند که خوشحال است. علاوه بر این، زنان ناآگاهانه درگیر استرس های زیادی در دوران بارداری هستند که به دلیل تأثیر زیاد هورمون ها و تغییرات فیزیکی است. بنابراین با این سؤالات درگیری های فکری او را تقویت می کنید.

2. بچه دار شدن گران است!

فردی که برای باردار شدن اقدام کرده است قطعاً وضعیت زندگی خود را بهتر می داند. او قبل از شما به این چیزها فکر کرد و بهترین تصمیم را گرفت. تکرار این جملات فقط مادر را بیشتر نگران می کند.

3. آیا این آخرین نوزاد شماست؟

این یکی از جملات دیگری است که نباید به زن باردار بگویید. در واقع این سوال هم مانند جملات قبلی یک کنجکاوی در زندگی شخصی افراد است. به خاطر داشته باشید که تعداد فرزندان و تصمیم آنها یک موضوع کاملا شخصی است. تنها فردی که می تواند در این تصمیم دخیل باشد مشاور خانواده یا پزشک است.

4. تو خیلی شلخته ای!

بهتر است بدانید که این فقط توهین به شخصیت مادر باردار نیست. بلکه احساس منفی در او ایجاد می کند. این فرد بهتر از دیگران متوجه افزایش یا کاهش وزن، جوش های صورت و گاهی اوقات لباس های ژولیده می شود.

بهترین رویکرد برای زنان باردار نشان دادن احترام، همدلی و حمایت است. انتقاد نامناسب می تواند آنها را حالت تدافعی داشته باشد و ارتباط صحیح بین شما را از بین ببرد. در عوض، می توانید چیزی بگویید که به او احساس مثبت می کند.

بهتر است قدردانی و حمایت خود را به او نشان دهید. به عنوان مثال، می توانید به او بگویید که چقدر خوب است که او قرار است مادر شود. یا می توانید به روش های مختلف به او کمک کنید.

زوج ها در این دوران استرس زیادی را تحمل می کنند. صحبت از وضعیت چاقی یا ضعف مادر، نگرانی های جدیدی در مورد روند رشد جنین در آنها ایجاد می شود. به یاد داشته باشید که مادر در دوران بارداری با مواردی مانند بی اشتهایی، بی خوابی، حالت تهوع و موارد مشابه دست و پنجه نرم می کند. در نتیجه مشخص است که کمی گیج و خسته به نظر می رسید. همچنین به یاد داشته باشید که بازگشت فرد به وضعیت قبل از بارداری ممکن است تا دو سال طول بکشد. بنابراین هرگونه اظهار نظر در مورد وضعیت بدن زن باردار (حتی بعد از زایمان) ممنوع است.

5. آیا از زایمان می ترسید؟

تولد یک تجربه فیزیکی و احساسی مهم است. این رویداد برای بسیاری از زنان باردار می تواند با استرس و اضطراب همراه باشد. سوال شما در این مرحله این احساس را تقویت خواهد کرد. قبل از اینکه چنین سوالی بپرسید، در نظر بگیرید که یک بار این سوال را می کنید، اما قبلاً ده ها نفر به آن پاسخ داده اند! تکرار برخی کلمات فقط مادر را بیشتر می ترساند.

بهتر است به شخصیت و حریم زنان باردار احترام گذاشته و از پرسیدن سوالات حساس و شخصی خودداری کنید. اگر زن باردار به طور خودجوش و آزادانه در مورد ترس ها و احساسات خود صحبت می کند، بهتر است با احترام به او گوش دهید و به او آرامش دهید.

در عین حال از گفتن داستان های ترسناک دوران بارداری خود و اطرافیان خود به او خودداری کنید. با این کار نه تنها به او کمک می کنید، بلکه باعث اضطراب او می شوید. در واقع بهتر است به جای استفاده از عباراتی که احساسات منفی را در خانم باردار تقویت می کند از عبارات حمایتی استفاده کنید.

به زن باردار اطمینان دهید که در کنار او هستید و می دانید که این تجربه برای او چالش برانگیز است. به جای توصیف بارداری به عنوان یک “رویداد وحشتناک”، می توانید از عباراتی مانند “یک تجربه خاص و منحصر به فرد” یا “ماه های فراموش نشدنی پیش رو” استفاده کنید.

حمایت و احترام به زنان باردار مهم است. در نتیجه با اطلاعات دقیق و پشتیبانی به موقع او را در تمام دوران بارداری همراهی کنید.

6. آیا در ناحیه زیر شکم درد داشته اید؟

درست است که احتمال سقط جنین در سه ماهه اول بسیار زیاد است. اما دلیلی برای اضافه کردن استرس به استرس مادر باردار وجود ندارد. لازم نیست مدام بپرسید که آیا لکه بینی یا درد زیر شکم داشته است. همچنین لازم نیست او را از بالا و پایین رفتن از پله ها و حضور در اجتماع منع کنید. در واقع پزشک تمام توضیحات لازم را به او می دهد.

7. اینها را بخور!

قهوه یا چای ننوشید! لوبیا نخورید! اگر تجربه غذایی ندارید، بهتر است از سرو غذا صرف نظر کنید! درخواست از مادر برای خوردن نوع خاصی از غذا اشتباه بزرگی است. وقتی غذای خاصی را به یک زن باردار پیشنهاد می کنید، قضاوت می کنید که چه چیزی باید بخورد و چه چیزی نباید بخورد. علاوه بر ایجاد احساس ناامنی و استرس در او، می تواند باعث خجالت نیز شود.

احتمالاً یک مادر باردار در مورد روند تغذیه با پزشک خود صحبت کرده است. همچنین شخصیت و بدن افراد نیز متفاوت است. به خاطر داشته باشید که ممکن است زن باردار یا جنین به غذایی که معرفی می کنید حساسیت داشته باشد. پس مادر را از مصرف غذا یا داروی خاصی منع نکنید و به او پیشنهاد ندهید.

اگر نگران سلامت و تغذیه مادر باردار هستید، بهترین راه این است که غذای مورد علاقه او را بپرسید و آن را طبق رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک تهیه کنید.

8. آیا می توانم شکم شما را لمس کنم؟

هر زن باردار فضای شخصی خود را دارد. برخی از زنان ممکن است لمس شکم خود را ناراحت کننده یا ناخوشایند بدانند. خودت را بگذار جای او! مادر علاوه بر تحمل حس ناخوشایند لمس بدن، مجبور می شود نگران تاثیر این تماس بر روی جنین باشد. حتی اگر خواهر شما باردار است، لطفا این درخواست را ارسال نکنید!

بهتر است به جای دست زدن به شکم زن باردار احترام و توجه خود را نشان دهید و به او فضای شخصی بدهید. اگر می خواهید در مورد وضعیت بارداری او نظر یا سوالی داشته باشید، آن را با دقت در نظر بگیرید و سپس مطرح کنید.

9. آنها را بخور تا دختر شوی!

بارداری یک فرآیند طبیعی است که با عوامل فیزیولوژیکی و بیولوژیکی همراه است. در حالی که برخی افراد ممکن است به باورهای غیر علمی پایبند باشند. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است بر این باور باشند که برخی از غذاها می توانند جنسیت جنین را تعیین کنند یا معتقدند که قرار دادن بند ناف رنگی روی سر نوزاد در رحم نشان دهنده جنسیت است. اما این نوع باورها واقعاً مبنای علمی اثبات شده ای ندارند.

البته بارداری دوره ای از زندگی است که با تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی همراه است. بنابراین مشاوره با پزشکان، متخصصان بهداشت و پرستاران مجرب بهترین راه برای کسب اطلاعات علمی و دقیق در مورد بارداری است.

اعتقاد به برخی خرافات و القای آن به مادر سلامت جسمی و روحی او را تحت تأثیر قرار می دهد و گاهی عواقب جبران ناپذیری برای جنین به همراه خواهد داشت. در این قسمت به بررسی برخی خرافات و باورهای غلط می پردازیم.

  • موهای خود را کوتاه و رنگ کنید!

یکی از اشتباهات دوران بارداری مربوط به کوتاه کردن یا رنگ کردن موهای مادر است. در واقع برخی افراد معتقدند که اگر موهای مادر در دوران بارداری کوتاه شود باعث ایجاد مشکلات بینایی برای کودک می شود. این سوال هیچ مبنای علمی ندارد و فقط خرافه است.

  • اگر شکم شما گرد است، کودک شما پسر است!

این یکی از خرافات دیگری است که در جامعه رواج دارد. برخی معتقدند اگر شکم مادر باردار به پهلو باشد فرزندش دختر و اگر گرد باشد جنین پسر است. حتی عباراتی مانند “صورتت پف کرده دختر عزیزم!” یا حتی “تو زشتی پس دختری!” ما زیاد شنیده ایم. این مشکل و جملات پایه علمی ندارد. شکم و ظاهر افراد در دوران بارداری به عوامل ژنتیکی و سایر مشکلات بستگی دارد. اما جنسیت جنین را نشان نمی دهد.

  • اگر پوست شما خشک شود، کودک شما پسر است!

برخی معتقدند اگر پوست دستان شما در دوران بارداری خشک شود، کودک شما پسر است. برعکس، اگر دست شما مرطوب و نرم باشد، کودک شما دختر خواهد بود. توجه داشته باشید که ارتباط بین وضعیت پوست دست زنان باردار و جنسیت جنین از نظر علمی ثابت نشده است.

  • به شکم خود دست نزنید، فرزندتان لوس می شود!

منشا این خرافه از چین است. درست است که جنین بعد از هفته دهم بارداری لمس شما را احساس می کند. اما به من اعتماد کنید، لمس شما تاثیری در لوس کردن فرزندتان ندارد!

  • در وان حمام نکنید!

حمام کردن در آب خنک با دمای ملایم برای همه به خصوص مادرانی که در ماه های آخر بارداری هستند بسیار آرامش بخش است. برخی معتقدند استحمام در وان به جنین آسیب می رساند. توجه داشته باشید که جنین در کیسه آمنیوتیک (کیسه ای که جنین در آن قرار دارد) قرار می گیرد و آب حمام به آن نمی رسد.

  • نترسید، فرزند شما خواهد شد

بسیاری از افراد به مادران باردار می گویند که اگر شما از چیزی بترسید، فرزندتان در آینده از آن می ترسد.

10. دختر است یا پسر؟

در برخی مناطق هنوز دوستی پسرانه حاکم است. حواستان باشد که پرسیدن این سوال از مادران در این فضای ذهنی فشار مضاعفی را به آنها وارد می کند. از سوی دیگر، والدین حتی اگر یک جنسیت را بر جنسیت دیگر ترجیح دهند، برای آنها سلامت نوزاد و زایمان بدون مشکل در درجه اول قرار دارد.

در نتیجه، پرسیدن سؤالات مختلف در مورد جنسیت جنین و ترجیحات آنها فقط آنها را بیشتر گیج می کند.

11. دیگر خوب نخواهید خوابید!

حتماً زیاد شنیده اید که «تا می توانید استراحت کنید». یا حتی جمله «یکی دو ماه دیگر حتی راه رفتن برایتان سخت می شود تا به زندگی خود برسید»، این جمله از جمله جملات استرس زا برای زنان باردار است. مطمئناً هر فردی می داند که بارداری و زایمان چقدر سخت است، بنابراین نیازی به تکرار مجدد آن نیست. یک مادر در دوران بارداری افکار کافی دارد. بنابراین سعی کنید به افکار او آرامش دهید تا موضوعات دیگری به سیل افکار اضافه نشود.

12. آیا به کار خود ادامه می دهید؟

از پرسیدن چنین سوالی بپرهیزید. برای مادران شاغل، این بدترین و وحشتناک ترین سوال ممکن است. او به تنهایی در مبارزه با این افکار خسته است و پرسیدن چنین سوالی باعث فشار روحی بیشتر می شود.

13. انتخاب این اسم خوب نیست!

اینکه والدین چه نامی برای فرزندشان می گذارند یک موضوع شخصی است. تا زمانی که نظر نخواهند درباره نام انتخاب شده نظر منفی داد. بازگویی اینکه فرد دیگری با همین نام مجرم خطرناک است، چندان جالب نیست!

14. برای نوزادت چه لباسی خریدی؟!

مطمئناً یک مادر بهتر می داند چه زمانی زمان خرید لباس است. این مشکلات با توجه به شرایط زندگی و مالی هر فرد متفاوت است. اگر والدین وضعیت اقتصادی خوبی نداشته باشند، مطمئناً این سوال آنها را ناراحت می کند.

15. چرا اینقدر دروغ می گویید، راه رفتن را امتحان کنید!

میزان خواب و استراحت هر فرد در دوران بارداری متفاوت است. برای مادر در بارداری اول و دوم، این مشکل متفاوت است و حتی ممکن است در دوران بارداری تغییر کند. برخی از زنان باردار بیش از حد معمول می خوابند. اما دیگران نمی توانند به راحتی بخوابند یا به خواب کمتری نیاز دارند.

آخرین کلمه

اگر یکی از اطرافیان شما باردار است، باید بسیار مراقب رفتار خود باشید. مادر باردار به دلیل تغییر در میزان ترشحات هورمونی و ظاهرش استرس زیادی دارد. یک کلمه نامناسب یا یک سوال که ممکن است بسیار عادی به نظر برسد می تواند استرس زیادی را به مادر منتقل کند. بنابراین باید در رفتار خود بسیار محتاط باشیم و از پرسیدن سوالات شخصی خودداری کنیم.

امتیاز شما برای این پست

مطالب مرتبط