10 تا از ترسناک ترین و خطرناک ترین عنکبوت های جهان


عنکبوت ها همیشه باعث ترس در افراد می شوند. خطرناک بودن یا نبودن آنها مهم نیست! به نظر می رسد که در ذهن و ناخودآگاه ما نوشته شده است که عنکبوت حیوانی ترسناک و خطرناک است. از دوران کودکی در تمامی انیمیشن ها و کارتون های کودکانه اکثر عنکبوت ها با تار و خانه های غیر معمول خود نقش موجودات بدخواه را بازی می کنند. عنکبوت ها نقش مهمی در فیلم های ترسناک دارند و حتی در تونل ترسناک شهر بازی نیز عنکبوت ها نقش مهمی در ترساندن هر چه بیشتر ما دارند. اما در میان آن دسته از موجوداتی که برای ما خطرناک و ترسناک تعریف می شوند، برخی خطرناک تر و ترسناک تر هستند. حال شما را با ترسناک ترین عنکبوت های جهان آشنا می کنیم و شما را با خطرات آنها آشنا می کنیم. همچنین بیایید با کمک تصاویر ترسناک ترین عنکبوت های جهان به شما کمک کنیم تا آنها را بهتر بشناسید.

انواع عنکبوت در جهان

عنکبوت ها مانند همه گونه های جانوری دیگر در جهان انواع مختلفی دارند و بر اساس ویژگی هایشان در دسته بندی های خاصی قرار می گیرند. عنکبوت ها به عنوان بی مهرگان و بندپایان طبقه بندی می شوند. بدنه اصلی این موجودات تارتان دارای دو قسمت اصلی است. عنکبوت ها در همه انواع و گونه ها دارای هشت پا هستند. تاکنون بیش از 100000 گونه از این جانور در جهان شناسایی شده است که از نظر اندازه، تغذیه، شکل بدن، روش شکار و … متفاوت است. البته جوامع مختلف علمی درکی از نوع طبقه بندی و طبقه بندی عنکبوت ها ندارند و تاکنون 20 طبقه بندی مختلف برای آنها ارائه شده است. رتیل‌ها، رتیل‌ها و گوی‌ها برخی از گروه‌های ثابت گونه‌ها در همه این 20 دسته هستند.

ظهور ترسناک ترین عنکبوت های جهان

نمی توان گفت که عنکبوت با مجموعه ای از ویژگی های ظاهری لزوما خطرناک است یا نه. در واقع هیچ ویژگی ثابتی برای انواع عنکبوت های خطرناک در جهان وجود ندارد. اما ترسناک ترین عنکبوت های جهان ویژگی های ظاهری خاصی دارند. به عنوان مثال، موهای بلند، بازوها و پاهای بزرگ‌تر و بلندتر، چشم‌های درشت و قابل رویت روی پروبوسیس آنها، یک پروبوسیس بزرگ و احتمالاً رنگ تیره می‌تواند باعث شود عنکبوت ترسناک‌تر از آنچه هست به نظر برسد.

عنکبوت های سمی یا غیر سمی

همه عنکبوت های دنیا نیش دارند و سمی هستند. در واقع همه عنکبوت ها گاز می گیرند. گاهی اوقات محل بایت که با ضربه دندان ها به فک بالایی آنها همراه است، بسیار دردناک است. نیش عنکبوت، بزرگ یا کوچک، قطعا می تواند ترسناک باشد. اما آنچه این مشکل را خطرناک می کند میزان سم عنکبوت است. محققان و جانورشناسان معتقدند که سم بسیاری از عنکبوت ها در سراسر جهان هیچ تاثیری بر انسان ندارد و نمی تواند برای ما خطرناک باشد. فقط گروهی از آنها می توانند تأثیر جدی بر بدن انسان بگذارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

ویژگی های منحصر به فرد یا ترسناک

برخی از ترسناک ترین عنکبوت های جهان ویژگی های منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال عنکبوت پا دراز که در برخی از مناطق ایران به آن کاردتانک نیز می گویند، به دلیل داشتن پاهای بسیار بلند ظاهری ترسناک دارد. استتار برخی از عنکبوت ها مانند رتیل برنزه (شبیه مدفوع پرندگان است) یا نشانه های روی بدن آنها مانند عنکبوت خندان (نقاط روی بدن عنکبوت بسیار شبیه به خنده انسان است) می تواند آنها را خزنده کند و در دسته ترسناک ترین عنکبوت های جهان قرار دهد. به یاد داشته باشید که ترسناک ترین ها لزوما خطرناک ترین نیستند.

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که خطرناک ترین عنکبوت های جهان معمولاً ویژگی های ظاهری ثابتی دارند و تنها با دانستن این ویژگی ها و ثبت تصویر آنها در ذهن می توانیم از ترس و وحشت بی مورد نسبت به سایر عنکبوت ها جلوگیری کنیم. کنترل این ترس کمک زیادی به جلوگیری از ورود آنها به خانه های ما می کند.

ترسناک ترین عنکبوت های دنیا

حال با دانستن این واقعیت که همه عنکبوت ها می توانند ترسناک باشند، اما لزوما همه آنها خطرناک نیستند، بهتر می توانیم ویژگی ها و ویژگی های خطرناک ترین و در عین حال ترسناک ترین عنکبوت های جهان را بررسی کنیم. علاوه بر این، با دیدن تصاویر ترسناک ترین عنکبوت های جهان می توانیم از خود محافظت کنیم و از آسیب رساندن آن ها به خود و اطرافیانمان جلوگیری کنیم.

عنکبوت سرگردان برزیلی

عنکبوت سرگردان برزیلی کشنده ترین و خطرناک ترین عنکبوت شناسایی شده در جهان است. بنابراین می توان آن را در بالای فهرست ترسناک ترین عنکبوت های جهان قرار داد. طول این عنکبوت که به آن عنکبوت موزی نیز می گویند گاهی به بیش از 15 سانتی متر می رسد به همین دلیل با یک عنکبوت نسبتا بزرگ روبرو هستیم. زیستگاه این عنکبوت کشورهای آمریکای جنوبی است و معمولا شب ها از لانه بیرون می آید و به شکار می پردازد. نوروتوکسین موجود در زهر عنکبوت سرگردان برزیلی قادر است در عرض چهار ساعت یک نفر را بکشد (در صورت عدم استفاده از پادزهر).

وب قیف سیدنی

این عنکبوت را تار قیف سیدنی نیز می نامند. سم کشنده آن را به یکی از ترسناک ترین عنکبوت های جهان یا در واقع خطرناک ترین آنها تبدیل کرده است. چیزی که این عنکبوت را ترسناک تر و خطرناک تر می کند، پرخاشگری آن نسبت به انسان است، تا جایی که اگر این عنکبوت احساس خطر کند، می تواند چندین بار انسان را نیش بزند و نیش بزند. زهر این گونه عنکبوت نیز حاوی نوروتوکسین است و سیستم عصبی قربانی را هدف قرار می دهد. دندان ها و آرواره های قوی این عنکبوت قادر است حتی از کفش های چرمی به قربانی آسیب برساند. این عنکبوت رنگی تیره و نسبتا براق دارد.

پرنده ای رتیل را می خورد

عنکبوت پرنده خوار جالوت که در دسته رتیل ها قرار می گیرد، با وزنی بین 130 تا 170 گرم و طول 15 سانتی متر با پاهای 30 سانتی متری یکی از بزرگ ترین عنکبوت های جهان است. این اندازه ها برای قرار دادن این عنکبوت در لیست ترسناک ترین عنکبوت های جهان کافی است. این عنکبوت که بومی آمریکای جنوبی است، بیشتر در آمازون یافت می شود و معمولاً به انسان حمله نمی کند. علاوه بر این، نیش و سم آن برای انسان خطرناک نیست و تقریباً عملکردی مشابه نیش زنبور دارد.

عنکبوت پشت قرمزعنکبوت پشت قرمز استرالیایی)

این عنکبوت را تنها به دلیل ظاهرش می توان یکی از ترسناک ترین عنکبوت های دنیا دانست. عنکبوت قرمز که عنکبوت بیوه سیاه نیز نامیده می شود، یکی از خطرناک ترین عنکبوت های جهان است. این عنکبوت بیش از هر عنکبوت دیگری در جهان به مردم حمله می کند. سم این عنکبوت بسیار خطرناک است اما خوشبختانه هنگام حمله و گاز گرفتن مقدار کمی از زهر خود را به بدن قربانی تزریق می کند. گزش آن دردناک است و محل گزش معمولاً سوزش شدیدی دارد. رنگ سیاه و لکه قرمز در قسمت پایین بدن آن نشانه خوبی برای تشخیص آن است.

عنکبوت شنی شش چشم

عنکبوت شنی شش چشم نیز نامی ترسناک دارد. زیستگاه آن کویر آفریقا و لانه اش زیر ماسه های کویر است. سم خطرناک و کشنده این گونه عنکبوت، آن را به یکی از خطرناک ترین عنکبوت های جهان تبدیل کرده است. سمی که می تواند در عرض پنج ساعت خرگوش را بکشد و باعث قطع عضو گزیده شده در انسان شود. آنچه ترس از ملاقات با این موجود را کاهش می دهد، زیستگاه و دور بودن آن از محل زندگی مردم است. این عنکبوت رنگ خاکی و بدنی گرد و ریز دارد.

موش عنکبوتی

عنکبوت ها معمولاً نام های عجیبی دارند. عنکبوت موش یکی از آن چیزهای عجیب است. عنکبوت موش ظاهر ترسناک تری دارد و جثه بزرگ آن با سینه و شکم پر مو از ویژگی آن محسوب می شود. از آنجایی که عنکبوت موش به طور معمول به انسان حمله نمی کند، بسیار خطرناک نیست، اما به دلیل سم کشنده آن توصیه می شود از آن اجتناب کنید. عنکبوت موش نیز معمولا فقط قربانی را گاز می گیرد و زهر را به بدنش تزریق نمی کند. اما محققان توصیه می کنند تا حد امکان از این نوع عنکبوت اجتناب کنید.

عنکبوت منزوی قهوه ای

عنکبوت منزوی قهوه ای یا منزوی قهوه ای را می توان در هر نقطه ای از جهان با آب و هوای گرم یافت. اگرچه زیستگاه آن محدود نیست، اما به دلیل اینکه کمتر در مقابل مردم ظاهر می شود و از دست مردم فرار می کند، میزان آسیبی که به مردم وارد می کند نیز زیاد نیست. می توان گفت عنکبوت قهوه ای رنگی که در شیلی زندگی می کند خطرناک ترین و کشنده ترین گونه عنکبوت است که سم آن می تواند باعث قطع عضو گزیده شده شود. چیزی که عنکبوت قهوه ای شیلیایی خجالتی را در میان ترسناک ترین عنکبوت های جهان قرار می دهد پادزهر کشف نشده سم آن است. این عنکبوت دارای جثه کوچک و پاهای باریک و بلند است.

عنکبوت شتر

این عنکبوت را باید یکی دیگر از اعضای لیست ده عنکبوت خطرناک و ترسناک جهان دانست. البته این عنکبوت یکی از آنهایی است که بیشتر ترسناک هستند تا خطرناک. اندازه بزرگ و تنه 15 سانتی متری آن به همراه دست ها و پاهای بلندش این عنکبوت را به موجودی ترسناک تبدیل کرده است. همچنین ظاهر او ترکیبی از عنکبوت و عقرب است و این او را وحشتناک تر می کند. باید اضافه کرد که این عنکبوت نیش کشنده و خطرناکی ندارد اما محل گزش بسیار دردناک است و می تواند استرس و اضطراب زیادی ایجاد کند. عنکبوت شتر در خاورمیانه و آفریقا زندگی می کند و سرعت بالای حرکت آن از ویژگی های مهم آن است.

عنکبوت گونی زرد

این عنکبوت که زیستگاه آن در کانادا و استرالیا است دارای سم حاوی سیتوتوکسین است. این سم کشنده نیست، اما هنگام گاز گرفتن به قربانی آسیب زیادی می رساند. خارش، سوزش، تاول و قرمزی شدید از علائم گزش آن است. این عنکبوت از نظر اندازه کوچک است و به محل سکونت انسان نزدیک می شود، به همین دلیل می توان آن را یک عنکبوت نگران کننده و خطرناک دانست.

خرچنگ عنکبوتی غول پیکر

عنکبوت بزرگ دیگری که به دلیل جثه بزرگ در لیست ترسناک ترین عنکبوت های جهان قرار گرفته است. این عنکبوت بزرگ تقریباً 30 سانتی متر، تهاجمی و تهاجمی است و به خوبی با مردم کنار نمی آید. در هر صورت، از عنکبوت هایی که به هم نوعان خود رحم نمی کنند، نمی توان انتظار زیادی داشت. این عنکبوت گزش یا سم کشنده ندارد، اما می تواند برای چند هفته باعث درد و سوزش قربانی شود.

آخرین کلمه

باید گفت که عنکبوت ها بیشتر بی ضرر هستند تا ترسناک. علاوه بر این، بیشتر عنکبوت های خطرناک جهان در زیستگاه های خشک و بیابانی و دور از مناطق پرجمعیت زندگی می کنند. بنابراین، اگر در مناطق شهری زندگی می کنید، ترس از عنکبوت ها خیلی مهم نیست. اما اگر اهل طبیعت گردی هستید یا به مناطق روستایی به خصوص روستاهای گرمسیر سفر می کنید یا در آن زندگی می کنید، بهتر است بدانید ترسناک ترین عنکبوت های دنیا کدامند و اطلاعات کافی در مورد گونه های عنکبوت خطرناک یا غیرخطرناک به دست آورید.

سوالات متداول

چگونه تشخیص دهیم که عنکبوت سمی است؟

همه عنکبوت های دنیا سمی هستند. اما سم بسیاری از آنها برای انسان خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی کند. تنها چند عنکبوت در جهان وجود دارد که می تواند برای انسان خطرناک باشد.

کشنده ترین عنکبوت دنیا کدام است؟

بدون شک مرگبارترین عنکبوت جهان عنکبوت سرگردان برزیلی است. البته نکته مثبت سم کشنده این عنکبوت پادزهر آن است.

امتیاز شما برای این پست

مطالب مرتبط