✔️مجله سفربازی 4 تور جدید در قم ساخته می شود


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم گفت: پس از شیوع ویروس کرونا و ایجاد اختلال طولانی مدت در گردشگری، روند درخواست برای ایجاد و تمدید مجوز افزایش یافته و در حال حاضر چهار درخواست ثبت شده از متقاضیان بوم گردی و بوم گردی وجود دارد. مراحل تکمیل پرونده برای صدور مجوز نهایی در دستور کار قرار دارد.
به گزارش سفربازی، علیرضا ارجمندی به نقل از میراث آریا گفت: بوم گردی سفر مسئولانه مردم به جاذبه های طبیعی محسوب می شود. در اکوتوریسم، مردم علاوه بر لذت بردن و درک طبیعت، به حفاظت از محیط زیست نیز کمک می کنند و به جای آسیب رساندن به کیفیت زندگی مردم منطقه، به پایداری و بهبود آن کمک می کنند.
وی با بیان اینکه حفاظت و نگهداری از محیط زیست و افزایش سطح درآمد جامعه محلی اولویت بوم گردی است، تصریح کرد: اقامتگاه های بوم گردی خانه هایی هستند که با بافت سنتی و سبک معماری قدیمی جامعه محلی ساخته می شوند. متولیان این اقامتگاه ها معمولا از ساکنان محلی منطقه هستند و غذایی که در اختیار مسافران قرار می گیرد، غذاهای محلی همان منطقه است.
ارجمندی ادامه داد: در بوم گردی ها دکوراسیون داخلی منازل کاملا مطابق با سبک قدیم است و از این رو گردشگران در سفر به این مناطق علاوه بر آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ مردم محلی، زندگی در شرایطی که اجداد ما در آن زندگی می کردند
وی با بیان اینکه هدف از بوم گردی به عنوان سبک جدید سفر متفاوت از سایر انواع گردشگری است، یادآور شد: دوستی با طبیعت و آشتی دادن نیازها بر اساس قوانین طبیعت، بالا بردن سطح درآمد مردم محلی، آشنایی با جاذبه های طبیعی استفاده از امکانات سازگار با طبیعت و فرهنگ مردم منطقه، مشارکت در توسعه گردشگری در منطقه محلی یکی از اهداف اکوتوریسم است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم افزود: مشارکت فعال و موثر مسئولان روستا و جوامع محلی و تلاش برای حفظ بافت روستا و ایجاد بستر و تعامل مناسب برای حضور گردشگران در روستاها، تولید محتوا. و معرفی جاذبه ها توسط بخشداری یا دهیاران در فضای مجازی. ترغیب صاحبان خانه های روستایی به ایجاد اقامتگاه بوم گردی در بهبود وضعیت فعالیت های بوم گردی در روستاها موثر خواهد بود.
ارجمندی تاکید کرد: باید در نظر داشت که هرگونه فعالیت گردشگری در روستاها باید مبتنی بر توسعه پایدار باشد، روستاها باید گردشگرپذیر (دارای جاذبه های طبیعی، محلی، تاریخی و فرهنگی)، نوع فرهنگ حاکم بر روستا باشد. و توجه به کمیت و کیفیت اقامتگاه، توانایی جذب گردشگر از اپراتورهای اقامتی و مدیریت صحیح و درک مزایا و معایب آن. به همین دلیل افزایش بی رویه مسکن، ناسازگاری مسکن با ماهیت اولیه این گونه فعالیت ها، عدم همراهی و مشارکت جوامع محلی می تواند آسیب های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را به همراه داشته باشد.

در مورد این مقاله چه فکر می کنید؟

نتایج متوسط 5 از 5

از کل مبلغ 1 رای

مطالب مرتبط