۱۰ شهر برتری که گردشگران بین المللی بیشترین هزینه را در آن‌ها صرف می‌کنند…


وقتی صحبت از سفر می شود، گردشگران از هیچ هزینه ای دریغ نمی کنند و برخی از شهرها به دلایل مختلف جذابیت های بیشتری برای گردشگران بین المللی دارند. از جمله این دلایل می توان به تاریخچه غنی، فرهنگ متنوع، مناظر طبیعی زیبا و نیز فعالیت های تفریحی و توریستی اشاره کرد. همچنین، بعضی از شهرها با ارائه خدمات و تجربیات منحصر به فرد و لوکس، گردشگران را که از هیچ هزینه ای دریغ نمی کنند، جذب می کنند.

از شهر بیابانی مجلل دبی گرفته تا شهر نور و عشق، پاریس…

به عنوان مثال، شهر دبی با برج خلیفه، جزیره پالم و سواحل خلیج فارس که آن را به یک مقصد مجلل برای گردشگران بین المللی تبدیل کرده است. همچنین، شهر پاریس با برج ایفل، موزه ها، کاخ ها و فضاهای سبز زیبا به عنوان شهر نور و عشق شناخته می شود و بسیاری از گردشگران بین المللی به دنبال تجربه کردن این جاذبه های منحصر به فرد هستند.

در این مقاله از ایرانگرد، از جدیدترین تحقیقات شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) استفاده می‌کنیم تا 10 شهر برتر را که گردشگران بین المللی در سال 2022 در آن‌ها بیشترین هزینه را انجام داده‌اند، به شما معرفی کنیم.

شهرهای مجلل: سال گذشته، دبی مقام اول را به دست آورد و شهر دوحه در قطر در رتبه دوم قرار گرفت.

رتبه شهر کشور / منطقه درآمد از گردشگران بین المللی (2022)
#1 Dubai 🇦🇪 UAE $29.42B
#2 Doha 🇶🇦 Qatar $16.79B
#3 London 🇬🇧 UK $16.07B
#4 Macau 🇲🇴 Macau SAR $15.58B
#5 Amsterdam 🇳🇱 Netherlands $13.59B
#6 Istanbul 🇹🇷 Türkiye $13.13B
#7 Barcelona 🇪🇸 Spain $12.73B
#8 New York 🇺🇸 U.S. $12.45B
#9 Singapore 🇸🇬 Singapore $10.97B
#10 Paris 🇫🇷 France $9.76B

سنگاپور و ماکائو نماینده شرق آسیا بودند و نیویورک تنها شهر از قاره آمریکا در لیست بود.

شایان ذکر است که این فهرست تا حدودی با هزینه‌های گردشگری کلی متفاوت است، که شامل هزینه‌های سفر داخلی نیز می‌شود. کشورهای بزرگی مانند ایالات متحده و چین در این رتبه بندی بهتر عمل می کنند.

شهرهای مورد علاقه گردشگران ولخرج:

وقتی به سفرهای لوکس فکر می‌کنید، به هتل‌های پنج ستاره، رستوران‌های با ستاره میشلن، فروشگاه‌های لوکس و تجربه های ویژه دیگر فکر می‌کنید. و این شهرها به مسافران بین‌المللی خود دقیقا همین خدمات لوکس و خاص را ارائه می دهند.

رتبه1. دبی:

از برج خلیفه، بلندترین ساختمان در حال حاضر جهان گرفته تا گردش‌های بیابانی و کشتی‌های تفریحی، دبی تجربه‌های عجیبی را برای گردشگران ارائه می‌دهد. شهرت این شهر برای خریدهای بدون مالیات و گران‌قیمت و تعهد آن به ارائه یک تجربه مجلل، آن را به مقصد برتر سفر برای خریداران خدمات لوکس، از سراسر جهان تبدیل کرده است.

موقعیت مکانی یکی دیگر از عوامل موفقیت این شهر است. دبی در چهارراه طبیعی بین اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه قرار دارد و یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان را در خود جای داده است.

گردشگران بین المللی در سال 2022 نزدیک به 30 میلیارد دلار در این شهر هزینه کردند.

رتبه3. لندن:

لندن از دیرباز مقصدی برای سفر و تفریح افراد فوق ثروتمند بوده است و در نتیجه، این شهر دارای امکانات رفاهی فراوانی برای مسافرانی است که کفش پاشنه بلند می پوشند و خواهان خدمات لوکس و خاص می باشند. به عنوان مثال، لندن بیش از هر شهر دیگری دارای هتل های پنج ستاره است. همچنین، لندن به گردشگران بین المللی فوق‌العاده ثروتمند، دسترسی به طیف گسترده‌ای از فروشگاه های طراحان معتبر و با کیفیت بالا و همچنین موزه‌ها، گالری‌ها و مکان‌های دیدنی مشهور جهان را ارائه می‌دهد.

بدون شک، بزرگترین شهر انگلیس همچنین حجم بالایی از گردشگران معمولی را نیز می‌بیند که به مجموعه ۱۶ میلیارد دلاری هزینه‌های گردشگری جهانی در این شهر در سال ۲۰۲۲ اضافه می‌کند.گردشگران بین المللی

رتبه4. ماکائو:

شهر ماکائو، که به عنوان لاس وگاس آسیا شناخته می‌شود، مرکزی برای گردشگران بین المللی بوده و سال‌هاست توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند. با این حال، همانطور که شهر ماکائو پس از همه گیری ویروس کرونا، استراتژی‌های گردشگری خود را بازتعریف کرد، به عنوان یک مقصد گردشگری بین‌المللی، قدرتمندتر شد.

گردشگران بین المللی در سال 2022 مبلغ 15.6 میلیارد دلار را وارد شهر ماکائو کردند و انتظار می‌رود این عدد در دهه آینده به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد. رشد این عدد توسط چین و هنگ کنگ تقویت می شود، که سهم عمده ای از بازدیدها را به خود اختصاص می دهند.

توجه: اگرچه ماکائو در حال حاضر یک بخش از چین است، اما همچنان به عنوان یک منطقهٔ اداری ویژه تحت اصل “یک کشور، دو نظام” باقی مانده است.

کشورهای مختلف دنیا برای تولید ثروت در حوزه گردشگری لوکس و جذب گردشگران بین المللی، حتی حاضر به تغییر قوانین خود شده اند، تا جایی که حاضرند یک کشور، با دو نظام طراحی کنند، بدین معنی که مثلاً نقاطی در کشور، به عنوان منطقه آزاد نام گذاری می شود.

مناطق آزاد جزو خاک کشور اصلی (مادر) هستند ولی از نظر قوانین و مقررات از کشور مادر تبعیت نمی کنند و آزادی های خاص تعریف شده، در کلیه حوزه های مد نظر در آنها وجود دارد.

مثلاً امکان احداث قمارخانه که به نوعی قوانین پولشویی را دور می زند، در مناطق آزاد وجود دارد.

شاید قرار بود که در مناطق آزاد ایران هم اینگونه عمل گردد و مناطق آزاد، قوانین خود را برای بانکداری، تجارت و آزادی های فردی و اجتماعی، نظام های حقوقی و حتی حجاب و موسیقی و نوشیدنی های الکلی و … داشته باشند.

که در طول زمان، بر خلاف نظر ابتدایی ایجاد مناطق آزاد ایران، هیچ گونه آزادی خاصی برای این مناطق در نظر گرفته نشد و تنها در موارد جزئی واردات کالا، امتیازاتی داده شد.

عملاً مناطق آزاد ایران هیچ گونه توسعه ای را برای خود متصور ندارد.

بازگشت به رونق گردشگری جهانی

با وضعیت بهبودی که پس از همه گیری ویروس کرونا در صنعت گردشگری جهانی رخ داده است، کشورهایی که از گردشگری به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد خود استفاده می‌کنند، امیدوار به وضعیت اقتصادی بهتری شده‌اند. با بازگشایی مرزها و برداشت محدودیت‌های سفر، تعداد زیادی از گردشگران به مقاصد دورافتاده ای که کمتر سفر می شد، روی آورده‌اند.

نتایج تحقیقات سازمان جهانی مشاغل در صنعت گردشگری نشان می‌دهد که شهرهای نمادین جهان، همچنان مقصد محبوبی برای گردشگران بین المللی هستند و به عنوان مقصد سفر آینده آن‌ها در نظر گرفته می‌شوند. این وضعیت مثبت، نشان از بازگشت تدریجی صنعت گردشگری به حالت عادی و رونق بیشتری که در آینده انتظار می‌رود، دارد.

مطالب مرتبط