گشت حجاب…حجاب اجباری بانوان … یا حجابی برای اقتصاد …


دوباره به بهانه حجاب، گشت‌‌‌های حجاب به راه‌‌‌ می‌افتد اما پشت پرده حجاب اجباری چیز دیگری است.

در حالی که رهبر ایران بالا بردن امید در سطح جامعه را الزامی می‌داند، و این به معنی بالا بردن آرامش و دوری و اجتناب از تنش در سطح جامعه می‌باشد. متاسفانه به علت اینکه دولتمردان و مسئولین، توانایی حل مشکلات موجود را ندارند، گزینه بزرگ کردن بحران را در دستور کار خود قرار می‌دهند…!

در حالی که شاید جامعه به یک نقطه آرامش نسبی در مقوله حجاب رسیده بود، حرکتی با پشت پرده‌‌‌های خاصی شروع ‌‌‌می‌شود که در این تحلیل از ایرانگرد اشاره‌ای گذرا به برخی از سناریوهای محتمل شده است.

 

هنگامی که دولتمردان، توانایی حل مشکل را ندارند از روش بزرگ کردن بحران یا توسعه بحران ها استفاده ‌‌‌می‌کنند.

 

تهدیدات حکومتی با نگاهی از بالا به پایین

بحران نداشتن مبانی اندیشه‌ای و عقلی و فقهی پیرامون حجاب و عدم پاسخگو بودن مراکز تولید علم و دانش و حوزه‌‌‌های علمیه به مقوله حجاب که منجر به عدم توانایی اقناع افکار عمومی و مخصوصاً نسل جدید شده است. لذا به جای حرکت به سوی جلو، تعامل و حل مشکل با نگاه از بالا به پایین و با استفاده از مدل نظامی‌گری سعی در ارعاب و تهدید می‌نماید که البته هزینه بسیار بالایی برای کشور در پی خواهد داشت و بیشتر جوانان را دین گریز و دین ستیز‌‌‌ می‌گرداند که البته شاید قصد و هدف برخی هم همین باشد (دشمن دوست نما…).

 

در حالی که ایران به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌‌‌ها، اقتصادی بحران زده پیدا کرده است. فروش نفت و محصولات نفتی با مشکل عدیده ای روبرو است؛ با توجه به تحریم‌های بانکی و پولی، دریافت ارز ناشی از صادرات نیز مشکلات بزرگ تر از حد انتظار را در پی دارد. برای مثال برای دریافت پول انرژی و محصولات ارائه شده به عراق تنها برای غذا و دارو و یا برای موارد عمرانی، راه سازی و… با مشخص شدن دقیق محل هزینه کرد، اجازه انتقال دلار ناشی از صادرات، به ذینفعان پروژه مذکور داده می‌شود. و عملاً اختیاردار ارز ناشی از صادرات خودمان هم نیستیم.

 

رکود تورمی و مطالبات مردمی

بازارهای داخلی دچار رکود تورمی بی سابقه‌ای شده و صدای همه فعالان بازار را درآورده است.

تورم افسار گسیخته روی اقلام مصرفی کشور، فشار بی سابقه‌ای را روی همه طبقات اجتماعی وارد کرده و اعتراضات بازنشسته‌‌‌ها، معلمان، کارمندان و اقشار حقوق بگیر را در پی دارد.

 

در شرایطی که حکمرانی باید پاسخگو به نیازها و مطالبات اقتصادی و اجتماعی مردم باشد. شاید بهترین روش حرکت به سوی بزرگ کردن بحران است و عملاً با برخورد نظامی و از بالا به پایین روی حجاب اجباری و ایجاد تنش مضاعف بر روی این مسئله قصد دارند تا حجابی برای اقتصاد نابسامان کشور ایجاد کنند تا افکار عمومی را از مشکلات اقتصادی منحرف نمایند.

 

سناریو محتمل سوم این است؛ برخی از افرادی که قصد دارند برای دوره بعد وارد مجلس شوند شاید گزینه نارضایتی مردم را در دستور کار خود قرار دهند که اولاً در این صورت، عدم استقبال مردم از انتخابات را در پی خواهیم داشت و شاید مانند دوره قبلی در یک انتخاباتی ضعیف با یک مدل پوپولیستی لیست افراد مورد نظر خود را وارد مجلس کنند واحتمالا با یک مجلس نمایشی روبرو شویم که به نفع ملت ایران نباشد.

 

مسئولیت گشت حجاب با کیست؟

به هر حال گشت حجاب به دور از قوانین جاری کشور و بدون اینکه هیچ یک از قوای سه گانه یا اشخاص مربوطه مسئولیت آن را به عهده بگیرد دوباره در سطح شهر آمد و حتی پلیس که ضابط  قضایی است نمی‌گوید که چه ارگانی یا چه کسی دستور آن را صادر کرده است. برخی تندروها برای فرار از این واقعیت شاید از توصیه عمروعاص به معاویه استفاده می‌کنند: همه چیز را به گردن خدا بیاندازید و از قول خدا حرف بزنید…

این افراد نیز تعریف خود از حجاب را به گردن شریعت اسلام می‌اندازند، در صورتی که پیرامون این دستور در بین علما و حوزه های علمیه اختلاف نظر وجود دارد… (آیا حجاب در اسلام اجباری است یا اختیاری؟)

ولی به هر حال سناریو‌‌‌های محتمل پیرامون این تصمیم گیری‌‌‌ می‌تواند به پشت پرده تصمیمات مذکور اشاره‌ای نماید.

 

روند اتفاقات آینده بسیار سریع و پیچیده تر خواهد بود ولی سرعت تغییرات شاید حتی فراتر از انتظارها باشد و برخی از تحلیل‌‌‌ها و محاسبات را برهم بزند مطمئناً تغییر نظام را در پی نخواهیم داشت ولی اصلاح ساختار را حتماً…

فشارهای اجتماعی- فرهنگی، اقتصادی و حتی توسعه فقر در سطح جامعه باعث بالا رفتن مطالبات مردمی از حکمرانی می‌گردد؛ مطمئناً روند توسعه اجتماعی و فرهنگی در ایران اجتناب ناپذیر است و سرعت پیدا خواهد کرد… آینده خوبی منتظر همه ایرانیان خواهد بود.

بهتر است تمام مدیران و دلسوزان ایران کشور را به سمت امید و آرامش و توسعه پیش ببرند که این راه مطمئناً راه صواب است.

 

آینده همین امروز است!

اندیشکده ایرانگرد: دکترامیر رضا هادی

 

مطالب مرتبط