گردشگری پزشکی ایران بدون متولی بدون فایده! ✔️ مجله سفربازی


یک استاد دانشگاه با بیان اینکه در ایران هنوز متولی گردشگری سلامت و پزشکی نداریم، گفت: افرادی که برای درمان به ایران می‌آیند بیمار بین‌المللی‌اند و گردشگر سلامت نیستند.
به گزارش سفربازی، به نقل از مهر، محمدحسین ایمانی‌خوشخو از اساتید دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه علم و فرهنگ در درباره فعالیت ایران در حوزه گردشگری سلامت گفت: عمده افرادی که با هدف استفاده از خدمات پزشکی به ایران می‌آیند از طریق دفتر خدمات مسافرتی یا تشکیلات گردشگری وارد ایران نمی‌شوند. در حال حاضر فعالان رسمی گردشگری سلامت در ایران رانندگان تاکسی فرودگاه امام هستند. آن‌ها بیمار خارجی را به هتل می‌برند، یک مرکز درمانی معرفی کرده و وقتی کارهای درمانی شأن تمام شد، به فرودگاه برمی‌گردانند. ما این افراد را گردشگر سلامت نمی‌دانیم بلکه آن‌ها فقط بیماران خارجی هستند.
وی گفت: باید وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری و وزارت بهداشت کمیته‌هایی را به صورت مشترک برای هدایت این بیماران تشکیل داده و مجوز تخصصی به برخی از آژانس‌های مسافرتی برای فعالیت در حوزه گردشگری سلامت بدهند. این مجوز باید تاییدیه وزارت میراث فرهنگی و وزارت بهداشت را داشته باشد.
ایمانی‌خوشخو ادامه داد: این تازه اول کار است که بیماران از طریق آژانس‌های مسافرتی شناسایی شوند. بعد از آن باید اقامتگاه‌های خاص بیماران وجود داشته باشد تا آن‌ها دوران نقاهت یا ریکاوری خود را در این اماکن بگذرانند.
این کارشناس گردشگری بیان کرد: گردشگران باید قبل از درمان چند روزی در ایران باشند بعد از درمان هم دوران نقاهت را در هتل‌های کشورمان بگذرانند. در این صورت می‌توان گفت که ساختار گردشگری سلامت وجود دارد. ولی در حال حاضر چنین ساختاری وجود ندارد. چون گردشگر تنها سه روز به ایران می‌آید و می‌رود. روالی که اکنون پیش می‌رود فایده‌ای به گردشگری ایران نمی‌رساند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

مطالب مرتبط