گران ترین قسمت های بازی تاج و تخت


برگرفته از سری رمان های فانتزی آهنگی از آتش و یخ (آهنگی از آتش و یخ) نوشته جورج آر آر مارتین، بازی تاج و تخت یک مجموعه تلویزیونی درام فانتزی است که توسط دیوید بنیوف و دی بی وایس برای HBO ساخته شده است. این سریال در آوریل 2011 آغاز شد و در می 2019 با 73 قسمت در هشت فصل به پایان رسید. این سریال که در قاره های خیالی وستروس و اسوس اتفاق می افتد، داستان های مختلفی را دنبال می کند، از جمله تخت آهنین هفت پادشاهی وستروس، آخرین بازماندگان یک خانواده سلطنتی مخلوع، و نگهبان شب. بازی تاج و تخت دارای یک بازیگر است که تخمین زده می شود بزرگترین بازیگر در تاریخ تلویزیون باشد، با پنج بازیگر اصلی که هر کدام یک میلیون دلار در هر قسمت برای فصل آخر دریافت می کنند، که آنها را به یکی از پردرآمدترین بازیگران تلویزیون تبدیل می کند.

سریال Game of Thrones یکی از پرهزینه‌ترین سریال‌های تلویزیونی است که تا به حال ساخته شده است و برای ساخت فصل اول آن ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار هزینه تخمین زده می‌شود. فصل دوم 15 درصد افزایش بودجه برای نبردهای مهم و هیجان انگیزی مانند نبرد بلک واتر دریافت کرد. سپس متوسط ​​بودجه هر قسمت بین سال های 2012 تا 2015 حداقل 8 میلیون دلار بود. فصل ششم بودجه ای بالغ بر 10 میلیون دلار در هر قسمت داشت که مجموع آن را به 100 میلیون دلار رساند و رکورد هزینه ساخت سریال را به نام خود ثبت کرد. در پایان فصل پایانی، بودجه تولید حدود 15 میلیون دلار برای هر قسمت بود. برای سریالی با بودجه هنگفت کدام قسمت پرهزینه ترین بود؟ در ادامه این مقاله شما را با پرهزینه ترین قسمت های سریال Game of Thrones آشنا می کنیم.

10- رحمت مادر (8 میلیون دلار)

بین سال‌های 2012 تا 2015، که فصل‌های 2 تا 5 را پوشش می‌داد، هزینه تخمینی هر قسمت از بازی تاج و تخت حدود 8 میلیون دلار بود. قسمت دهم و آخرین قسمت از فصل پنجم بازی تاج و تخت، «تسخیر مادر» نام داشت که پس از حمله استنیس برتئون به وینترفل و راه رفتن سرسی لنیستر از شرم در خیابان های کینگز لندینگ اتفاق افتاد. علاوه بر این، این قسمت با خیانت جان اسنو و ترور ظاهری دیوار به پایان می رسد و سرنوشت او تا شروع فصل 6 نامشخص باقی می ماند.

اپیزود رفعت مادر هزینه بیشتری نسبت به قسمت های قبلی دارد و این به دلیل نحوه انجام رستگاری سرسی است که با کمک دو بازیگر زن فیلمبرداری شده است. لنا هدی، بازیگر نقش این شخصیت، با یک پیراهن بژ بلند ساده راه می‌رفت. بدلکار او، ربکا ون کلیو، این سکانس را کاملا برهنه اجرا کرد. سپس بازی ها با هم ادغام شدند و نماهای نزدیک از حالات صورت هایدی و نماهای بلند ون کلیو در حال قدم زدن در شهر را ترکیب کردند. علاوه بر این، در برخی موارد از جلوه های ویژه کامپیوتری برای قرار دادن سر هدی بر روی بدن ون کلیو استفاده شد.بیش از 1000 بازیگر زن برای نقش لنا هدی درخواست دادند و هفت فینالیست برای تست بازیگری به بلفاست، ایرلند شمالی پرواز کردند و در نهایت ون کلیو انتخاب شد. در این صحنه 6 دقیقه ای 500 شخصیت سیاه نیز دیده می شود.

9- بلک واتر (8 میلیون دلار)

اپیزود «آب سیاه» نهمین قسمت از فصل دوم بازی تاج و تخت است و گران ترین قسمت این فصل بود. این اپیزود نبرد خلیج بلک واتر را دنبال می کند، جایی که دست راست پادشاه، تیریون لنیستر، از فرود کینگ در برابر تفنگداران دریایی مهاجم استنیس برتئون، که می خواهند تاج و تخت آهنین را برای خود ادعا کنند، دفاع می کند. این قسمت خارج از King’s Landing خط داستانی ندارد و فقط در یک مکان اتفاق می افتد.

برای فصل دوم، HBO بودجه 6 میلیون دلاری برای هر قسمت را تصویب کرد. با این حال، تهیه‌کنندگان سریال می‌خواستند مقیاس کامل نبرد توصیف‌شده در رمان مارتین را به تصویر بکشند، بنابراین تهیه‌کنندگان اجرایی توانستند HBO را متقاعد کنند که ۲ میلیون دلار اضافی برای اپیزود و یک هفته فیلم‌برداری اضافی تصویب کند. هزینه نهایی ساخت قسمت «آب سیاه» حدود 8 میلیون دلار بود.

8- هاردوم (10 میلیون دلار)

در حالی که اپیزود «سفر مادر» مقداری پول اضافی برای پیاده‌روی سرسی از شرم در خیابان‌های کینگز لندینگ گرفت، عنوان گران‌ترین قسمت فصل 5 به قسمت 8 به نام «Hardhome» می‌رود. داستان اصلی این قسمت در مورد نبرد بین نیروهای جان اسنو و ارتش مردگان در هاردوم است که جان اسنو با کمک دوستان فریمن خود با سربازان پادشاه شب روبرو می شود.

فصل ششم بودجه ای در حدود 100 میلیون دلار داشت و هر کدام از آن 10 قسمت 10 میلیون دلار اختصاص یافت.برای «Hardhome» جلوه های ویژه رایانه ای بسیار سنگین بود و کیت هرینگتون مجبور شد هر سکانس را چندین بار اجرا کند تا سکانس های مبارزه را کامل کند. هر مبارزه به سه مسابقه نیاز داشت که در آن هرینگتون با فردی با لباس سبز، سپس با فردی با آرایش کامل مبارزه می‌کرد و سپس بدون حریف، در فضای باز با مشت می‌زد. به علاوه برای این سکانس به 400 سیاه پوست و 50 بدلکار نیاز بود.

7- نبرد حرامزاده ها (11 میلیون دلار)

با بودجه تقریبی ۱۱ میلیون دلار، قسمت نهم از فصل ششم بازی تاج و تخت با نام «نبرد حرامزاده ها» از سوی منتقدان به عنوان یکی از بهترین قسمت های تلویزیونی تمام دوران شناخته شد. فیلمبرداری صحنه نبرد اصلی این قسمت با استفاده از 500 سرباز ارتش سیاه پوست، 600 بازیگر و 70 اسب 25 روز طول کشید.

این قسمت لحظه به لحظه و به ترتیب زمانی ضبط می شود. یک سری شامل 80 برداشت در روز است. در این قسمت، جان و سانسا در وینترفل با رمزی بولتون روبرو می شوند، در حالی که دنریس به دشمنان او حمله می کند و تئون و یارا در میرین در محاصره هستند.

6- وینترفل (15 میلیون دلار)

فصل آخر سریال Game of Thrones تنها با شش قسمت پرهزینه ترین فصل سریال است. بودجه فصل 8 برای هر قسمت 15 میلیون دلار بود که مجموع آن را به 90 میلیون دلار برای فصل رساند. با توجه به اینکه ساخت هر قسمت 15 میلیون دلار هزینه دارد، منطقی است که هر کدام از 6 قسمت فصل 5 در این لیست قرار گیرند. اولین قسمت از “وینترفل” در 14 آوریل 2019 پخش شد.

در این قسمت، دنریس و جان را می بینید که پس از سوگند وفاداری جان با دنریس به وینترفل می رسند. جان پس از مدت ها با خواهر و برادرهای استارک خود، بران و آریا، دوباره متحد می شود، در حالی که تئون گریجوی سعی می کند خواهرش را از دست عمویش نجات دهد. در King’s Landing، کیبورن (دست راست سرسی) بران را استخدام می کند تا جیمی و تیریون لنیستر را در صورت زنده ماندن از جنگ بکشند.

5- شوالیه هفت پادشاهی (15 میلیون دلار)

در 21 آوریل 2019، قسمت “شوالیه هفت پادشاهی” به عنوان دومین قسمت از فصل پایانی بازی تاج و تخت منتشر شد. این اپیزود به یک اپیزود بطری تشبیه شده است که به طور کامل در وینترفل اتفاق می افتد و تجمع مدافعان وینترفل را قبل از نبرد بین زنده ها و مردگان به تصویر می کشد. در این قسمت دیالوگ‌های سنگین و کند، جیمی باید به خاطر اشتباهات گذشته‌اش قضاوت شود، تصمیم‌های تیریون زیر سوال می‌رود، سانسا و دنریس درباره آینده بحث می‌کنند، بقایای نگهبانان شب متحد می‌شوند و نبرد وینترفل مورد بحث قرار می‌گیرد.

4- شب طولانی (15 میلیون دلار)

“شب طولانی” سومین قسمت از فصل هشتم بازی تاج و تخت است که در 28 آوریل 2019 پخش شد و با 81 دقیقه طولانی ترین قسمت این سریال بود. مانند قسمت قبل، این اپیزود نیز به طور کامل در وینترفل اتفاق می افتد و نبرد نهایی بین ارتش زنده ها و ارتش مردگان را توصیف می کند و به این ترتیب یکی از روایت های فراگیر سریال که داستان پادشاه شب است به پایان می رسد. The Long Night یکی از مورد انتظارترین قسمت های سریال بود، اما به دلیل تاریک بودن نور و نبردی که انتظار می رفت در بیش از یک قسمت به تصویر کشیده شود، باعث نارضایتی و ناامیدی طرفداران سریال شد.

3- The Last of the Starks (15 میلیون دلار)

بعد از “شب طولانی” قسمت “آخرین استارکس” است که به بینندگان نشان می دهد که کل سریال هرگز روی نبرد با وایت واکرها متمرکز نشده است. در عوض، نمایش درباره نبرد نهایی بین سرسی و دنریس در King’s Landing است.

این اپیزود که در 5 می 2019 پخش شد، عواقب نبرد قسمت قبلی را نشان می‌دهد در حالی که صحنه را برای مسابقه نهایی آماده می‌کند، جایی که دنریس، جان و بقیه نیروهایشان به سمت کینگز لندینگ می‌روند تا سرسی را تسلیم کنند. علاوه بر این، “آخرین استارکس” شامل یک ضیافت در وینترفل، دفن مردگان، به رسمیت شناختن جندری به عنوان برتیون مشروع، پیشنهاد ازدواج او به آریا، و عاشقانه برین و جیمی است.

2- زنگ ها (15 میلیون دلار)

قسمت ماقبل آخر فصل هشتم و پایانی بازی تاج و تخت، به نام زنگ ها، در 12 می 2019 پخش شد. این فیلم نبرد نهایی برای کنترل تخت آهنین بین ارتشی به رهبری دنریس تارگرین و سرسی لنیستر و مردم King’s Landing را روایت می کند. در این قسمت تیریون جیمی را از زندان دنریس آزاد می کند، به واریس خیانت می کند و خیانت خود را برای دنریس فاش می کند، آریا و سندور به دنبال انتقام شخصی هستند و جان آماده حمله به ارتش لنیستر می شود.

پس از کشته شدن مشاور محبوبش میساندی، دنریس شهر دروگون را به آتش می کشد. این اپیزود به دلیل جلوه های ویژه، بازیگری و تدوین خوب مورد تحسین قرار گرفت، اما سرعت روایت و منطق داستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و باعث شد که نظرات متفاوتی در مورد قسمت “زنگ ها” ایجاد شود.

1- تخت آهنین (15 میلیون دلار)

بازی تاج و تخت که در 19 می 2019 پخش شد، فینال فصل هشتم و همچنین فینال کل سریال Game of Thrones بود. در این قسمت، قهرمانان با عواقب تخریب King’s Landing توسط دنریس سروکار دارند و در نهایت مشخص می شود که چه کسی بر وستروس حکومت خواهد کرد. این قسمت خود با آتش زدن تخت آهنین به پایان رسید.

پیچش‌های داستان به سرنوشت برخی از شخصیت‌ها نمی‌رسند و در نهایت دنریس احساس عدالت خود را از دست می‌دهد و جان او را برای نفع بیشتر خنجر می‌زند. تنها دو نفری که از این سریال پیروز شدند سانسا و بران استارک بودند. سانسا ملکه شمال شد و بران فرمانروای شش پادشاهی باقی مانده شد.

مطالب مرتبط