کنکور ارزان، 12 ترفند برای کاهش هزینه ها در ایام کنکور


شاید فکر کنید عنوان این مقاله اغراق آمیز است. آیا کنکور هزینه کمتری دارد؟ سال هاست که متقاضیان هزینه های گزاف و صدها میلیون دلار هزینه می کنند به این امید که روزی در یکی از رشته های پرطرفدار پذیرفته شوند. جالب است بدانید با تحقیقات و پرس و جوهایی که از تعدادی داوطلب انجام دادیم متوجه شدیم که صرف هزینه زیاد برای موفقیت در کنکور ضروری نیست و ممکن است تاثیری در روند موفقیت نداشته باشد.

البته برای موفقیت در کنکور باید حداقل شرایط را داشته باشید; برای مثال به کتاب های درسی نیاز دارید یا به مشاور و راهنما نیاز دارید تا به سوالات شما پاسخ دهد. خبر خوب این است که در این مطالب می خواهیم هزینه های کنکور را تا حد امکان کاهش دهیم; پس اگر بخواهید کنکور ارزان آن را تجربه کنید و تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اولین ترفند خرید یک کتاب مناسب به جای حضور در کلاس امتحان است

یکی از عادات بد متقاضیان این است که شخصاً سعی نمی کنند بر نقاط ضعف خود غلبه کنند و به محض اینکه در یک درس احساس ضعف کردند، بلافاصله در کلاس های آزمون داوطلبی ثبت نام می کنند. هزینه شرکت در این کلاس ها به خصوص در شهرهای بزرگ سرسام آور است!

برخی کتاب های درسی؛ مانند مجموعه کتاب آموزش شگفت انگیز بسیار سبز، آنها از چنان برنامه درسی و دستورالعمل قوی برخوردار هستند که برای شرکت در هیچ کلاسی نیازی به متقاضی ندارند. لحن این کتاب ها روان و صمیمی است و نویسنده آنقدر با حوصله و از روی اصول مطالب را آموزش داده است که با خواندن کتاب های درسی واقعا احساس می کنید در کلاس یک معلم با تجربه هستید!


باید خواند: شرکت در کلاس کنکور؛ آیا برای کنکور باید سر کلاس بروم؟

ترفند دوم استفاده از آژانس برنامه ریزی به جای مشاور است

داشتن برنامه ریزی بلند مدت، ماهانه و هفتگی و پایبندی به برنامه ها مهم ترین راز موفقیت کاندیدهای برتر در سال های گذشته است. یکی از سوالات متداولی که داوطلبان می پرسند این است که آیا باید مشاور برنامه ریزی داشته باشم؟ بسیاری از داوطلبان موفق به جای صرف هزینه های زیاد برای مشاوره، از دفترچه های برنامه ریزی آماده استفاده کرده اند. زیرا در این دفترچه ها داوطلبان می توانند تمامی فعالیت های درسی و غیردرسی را ثبت کنند و میزان یادگیری و پیشرفت خود را ارزیابی کنند.

ضمناً با نوشتن طرح ها در دفتر برنامه ریزی، انگیزه داوطلب برای عمل به طرح ها چند برابر می شود. یکی از کاربردی ترین و معروف ترین دفاتر برنامه ریزی دفتر برنامه ریزی کلامچی است. این محصول با بهترین قیمت در سایت سرمایه کتاب موجود است.


باید خواند: بهترین دفتر برنامه ریزی ورودی

ترفند سوم، در انتخاب منابع دقت کنید

برای خرید کتاب برای امتحان داوطلب عجله نکنید و قبل از خرید تحقیق کنید. چون اگر منبع درستی نخرید باید پول بیشتری برای خرید کتاب های مناسب تری خرج کنید. حالا چطور بفهمم کدام منبع برای من مناسب است؟ بهترین راه این است که یک نمونه از هر کتاب را بخوانید، طبیعتاً وقت ندارید حضوری به کتابفروشی ها سر بزنید و هر کتاب را بررسی کنید. بهترین راه مراجعه به سایت پایتخت کتاب است، برای هر کتاب یک فایل نمونه رایگان در صفحه خرید هر کتاب وجود دارد.

ترفند چهارم، زیاد منبع نباشید

برای هر درس نیازی به تهیه چندین کتاب و منبع نیست، تهیه چندین کتاب برای هر درس نه تنها به نفع شما نیست، بلکه باعث می شود مدام از این شاخه به آن شاخه بپرید و تمرکز و پیشرفت کافی نداشته باشید. توصیه اکثر مشاوران کنکور این است که هر منبع را حداقل دو بار مطالعه کنید سپس به سراغ منبع بعدی بروید.

در واقع بهتر است ابتدا کتابی متناسب با سطح خود تهیه کنید و پس از دو نوبت مطالعه این کتاب و تسلط کامل بر مطالب، منبع دوم حل تست های سخت و سطح بالا را خریداری کنید.

ترفند پنجم استفاده از نرم افزار برای تست های بیشتر است

آیا برای حل تست های سخت و سطح بالا کتاب بخرم؟ وقتی اولین منبع خود را کامل می کنید، برای حل آزمون های سطح بالاتر نیازی به خرید کتاب ندارید. اما می توانید از برخی نرم افزارها استفاده کنید. نرم افزار لرنیتو این یکی از نرم افزارهایی است که از طریق آن می توانید با کمترین هزینه به بانک تست کامل و متنوع دسترسی پیدا کنید.

ترفند ششم این است که به جای درس خواندن، ویدیوها را رایگان تماشا کنید

گلایه اکثر داوطلبان این است که در مدرسه خوبی درس نخوانده اند، معلم خوبی ندارند و باید در کنکور حاضر شوند یا از موسسات معتبر دی وی دی بخرند. قبل از هر چیز تنبلی خود را کنار بگذارید، تصمیم خود را بگیرید و سعی کنید با مطالعه کتاب های درسی و کتاب های تست، اصول هر درس را درک کنید.

مرحله بعدی این است که فیلم را به صورت رایگان برای قسمت هایی که واقعاً با آنها مشکل دارید و نمی توانید خودتان بخوانید، تماشا کنید. وب سایت آلا، سایت کلامچی یا کاربرد سیب ترشآپارات و یوتیوب از بهترین منابع برای دسترسی به آموزش های ویدیویی رایگان هستند.

ترفند هفتم، به جای انجام تست ها، آنها را چاپ کنید

در صورت نداشتن پول برای شرکت در آزمون های آزمایشی می توانید تست ها را از قلم چی، سانسم، گاج و یا از سایت های گزینه دو دانلود کنید و سپس فایل را پرینت بگیرید و خودتان در منزل تست بزنید. البته مراقب باشید تا حد امکان شرایط شرکت در آزمون استاندارد را رعایت کنید و تقلب نکنید!

ترفند هشتم اگر مشاور ندارید سایت پایتخت کتاب را دنبال کنید

حتی اگر یک داوطلب منظم و کوشا باشید و اصول اولیه آموزش و برنامه ریزی را بدانید، باز هم با سوالاتی مواجه خواهید شد که به تنهایی نمی توانید به آنها پاسخ دهید. در واقع خواه ناخواه در راه کنکور نیاز به مشاوره دارید; اما ممکن است بگویید من توانایی استخدام مشاور را ندارم! اگر هر روز بخش وبلاگ سایت پایتخت کتاب را بررسی می کنید، می توانید از نکات مفید و مقالات انگیزشی رایگان در این وب سایت استفاده کنید.

ترفند نهم، خرید کتاب از فروشگاه های تخفیف دار

برخی از کتابفروشی های آنلاین تخفیف های بزرگی را برای مشتریان ارائه می دهند، از تخفیف محصولات گرفته تا ارسال رایگان کتاب. اگر قصد خرید تعداد زیادی کتاب را دارید، قطعا خرید از این گونه فروشگاه ها برای شما بسیار مقرون به صرفه است. بسیاری از فروشگاه های اینترنتی معتبر دارای تخفیف ها و فروش های باورنکردنی هستند. فروشگاه سرمایه کتاب که حضور شما را نشان می دهد.

ترفند دهم، به جای شرکت در کنفرانس از کتاب های انتزاعی استفاده کنید

یکی از اصول مهم موفقیت در کنکور، جمع بندی مطالب در هفته های آخر است. برای این منظور همایش های جمع بندی در این مدت برگزار می شود که برخی از داوطلبان برای شرکت در این همایش ها نیازی به پرداخت هزینه ندارند. توصیه می کنیم این داوطلبان به جای شرکت در کنفرانس، کتاب های چکیده ویژه را خریداری کنند.

خلاصه ها شامل کتاب های درسی عمومی و بسیار کاربردی و تست های مختلف است و می تواند یک پنجم هزینه کنفرانس را برای شما هزینه کند.

ترفند یازدهم استفاده از بورسیه برای امتحان است

حتما بارها در تبلیغات تلویزیونی دیده اید که برخی از موسسات معروف مانند کلامچی برای حضور در امتحانات به داوطلبان زحمت کش و درس خوان بورسیه می دهند. در واقع طبق قوانین این موسسه در صورت داشتن شرایط خاص و معدل بالا می توانید در آزمون های این موسسه شرکت کرده و با پرداخت قسمت کمی از هزینه ها از خدمات موسسه استفاده نمایید.

ترفند دوازدهم این است که بیشترین بهره را از مدرسه ببرید

کلاس دهم و یازدهم و مخصوصاً دوازدهم عزیز! لطفا از زمانی که در کلاس هستید نهایت استفاده را ببرید. حتی اگر در مدرسه خوبی درس نمی خوانید یا معلمتان خیلی خوب تدریس نمی کند، باز هم می توانید با شرکت فعال در کلاس های مدرسه بخشی از مطالعات خود را انجام دهید و در نتیجه نیاز شما به شرکت در کلاس های کنکور کاهش می یابد.


باید خواند: مدرسه یا امتحان؟ با کی برم؟

آخرین کلمه

شاید وقتی پدر و مادر ما بدون هزینه اضافی و فقط با کمک کتاب های درسی در کنکور شرکت می کردند به راحتی می توانستند موفقیت در کنکور را تجربه کنند. این روزها متقاضیان برای برنده شدن در مسابقه نفس گیر کنکور باید پول پرداخت کنند. البته منظور ما ولخرجی نیست!

در واقع متقاضیان کنکور به حداقل امکانات نیاز دارند; مثلا به کتاب تست، گاهی فیلم آموزشی یا مشاور نیاز دارند. در این مطلب 12 ترفند اقتصادی برای یک کنکور ارزان راهکارهایی برای کاهش هزینه آزمون داوطلبی ارائه و صحبت کردیم. چه راه های دیگری را پیشنهاد می کنید؟ لطفا تجربه خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط