کمبود شدید پزشک متخصص در مناطق فقیر


13327711


26 ژوئیه 1402 – 18:47

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم و کم برخوردار اشاره کرد و گفت: 60 درصد پزشکان متخصص در 5 شهر بزرگ کشور هستند.


ایسنا: سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم و کم برخوردار اشاره کرد و گفت: 60 درصد پزشکان متخصص در 5 شهر بزرگ کشور هستند.

سلمان اسحقی در تشریح جلسه امروز کمیته بهداشت و درمان گفت: در این جلسه مصوبات مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار در رفع موانع اشتغال در خصوص تفکیک پروانه پزشکی از پروانه مطب و حذف امتیازات لازم مورد بررسی قرار گرفت. به منظور طبابت در شهرهای بزرگ و مناطق برخوردار با حضور مسئولان وزارتخانه های اقتصاد و بهداشت، سازمان نظام پزشکی و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس بررسی شد.

وی با بیان اینکه در مناطق محروم و محروم کمبود پزشک متخصص داریم افزود: طبق آمار 60 درصد پزشکان متخصص در 5 شهر بزرگ کشور هستند. در این شرایط مشوق های کافی برای حضور پزشکان در مناطق کم برخوردار و کم برخوردار در نظر گرفته نمی شود.

ایشاگی همچنین گفت: یکی از انتقادات شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان این بود که چرا رتبه مطب از 360 به 250 کاهش یافت زیرا این اقدام منجر به کاهش حضور پزشکان متخصص در محرومان و مستضعفان می شود. مناطق و این مناطق در رنج هستند.

وی بیان کرد: یکی از مواردی که در جلسه کمیته مطرح شد این بود که با وجود اینکه مالیات پزشکان متخصص باید صفر شود اما هنوز وزارت اقتصاد اقدامی نکرده است. لذا مقرر شد در اسرع وقت این قسمت از قانون اجرایی شود. همچنین بر لزوم تحریک پزشکان متخصص و کنار گذاشتن شرط امتیاز برای اخذ مجوز مطب پزشکان متخصص به تفکیک منطقه تاکید شد.

ایشاگی در نهایت مشکلاتی را در تعریف وزارت بهداشت از مناطق مرفه و محروم شناسایی کرد و گفت: با این تعاریف پزشکان متخصص در مناطق محروم فعالیت می کنند اما از امتیازات مناطق محروم برخوردار نیستند و در نتیجه پزشکان از مناطق محروم مهاجرت می کنند. مقرر شد جلسه ای در این خصوص با حضور مسئولان وزارت کشور و بهداشت برای بازتعریف مناطق کم برخوردار و کم برخوردار برگزار شود.


مطالب مرتبط