کبد چرب غیر الکلی چیست؟


بیماری کبد چرب غیر الکلی اغلب بدون علائم هشدار دهنده ظاهر می شود تا زمانی که خیلی دیر شده باشد. در حالی که بسیاری از ما مصرف الکل را با بیماری کبد مرتبط می‌دانیم، یک وضعیت پنهان وجود دارد که کارشناسان نگرانند به سرعت تبدیل به یک اپیدمی خاموش شود. بیماری کبد چرب غیر الکلی کمتر شناخته شده (NAFLD) می تواند یک بیماری مرموز باشد که قبلاً با آن مواجه نشده اید و از هر سه نفر یک نفر به آن مبتلا می شود.

NAFLD یک اصطلاح کلی برای وضعیتی است که در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد می شود. این وضعیت ناشی از الکل نیست، اما الکل می تواند آن را بدتر کند. او معتقد است بیماری کبد بزرگترین قاتل بزرگسالان 30 و 40 ساله است. بسیاری نمی دانند که چگونه اضافه وزن می تواند یک عامل خطرناک باشد: «کبد یک اندام حیاتی مانند قلب است، اما مردم اغلب نمی دانند که حفظ سلامت آن چقدر اهمیت دارد. از بیماری های کبدی می توان پیشگیری کرد زیرا عضوی بسیار انعطاف پذیر است و تنها عضوی در بدن انسان است که می تواند بازسازی شود.

به طور کلی، یک کبد سالم باید حاوی چربی کم یا بدون چربی باشد. در ابتدا، تجمع چربی هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما اگر کنترل نشود، می تواند به یک بیماری جدی تری به نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH تبدیل شود که در آن کبد ملتهب می شود. با گذشت زمان، این التهاب هم به عروق خونی و هم به کبد آسیب می رساند.

برخی از افراد ممکن است علائمی مانند:

درد مبهم یا دردناک در سمت راست بالای شکم (درست زیر دنده ها)

خستگی

کاهش وزن بی دلیل

ضعف

اما پس از التهاب کبد، علائم شدیدتر می شود. در این مرحله علائم عبارتند از:

زرد شدن پوست و سفیدی چشم

خارش پوست

تورم پاها، مچ پا و شکم

آسیب ناشی از آن در بیشتر موارد غیر قابل برگشت است و احتمال نارسایی کبد و سرطان کبد به طور چشمگیری افزایش می یابد. پیش بینی می شود که 5 درصد از افراد مبتلا به NASH تا سال 2030 به 7 درصد افزایش پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

نحوه تشخیص کبد چرب با رنگ ادرار و مدفوع

مطالب مرتبط