کاوش در زیبایی های منحصر به فرد ایران: ییلاق اوپرت; مرز بین کویر و جنگل


ایران کشوری است که طبیعتش همیشه آماده غافلگیری شماست. از دریاچه های آبی زیبا در وسط بیابان گرفته تا جنگل های پوشیده از درختان میلیون ها ساله. هر نقطه از طبیعت ایران با زیبایی خود شما را به وجد می آورد و تجربه ای بی نظیر برای شما خواهد بود. در این مقاله توسط ایرانگرد، برویم سراغ یکی دیگر از این عجایب به نام اوپرت، مرز بین کویر و جنگل!

مرزها معمولاً به جدایی دو منطقه اشاره دارند و اغلب به عنوان یک خط مستقیم ترسیم شده روی زمین شناخته می شوند. اما مرزهایی نیز وجود دارند که تفاوت چشمگیری با سایر مرزها دارند و به عنوان جاذبه های گردشگری شناخته می شوند. در ایران یکی از این پناهگاه ها مرزی به نام اوپرت در اقیانوس ابرها است که با زیبایی خاص خود توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند.

با ایرانگرد با این تور مرزی همراه شوید و زیبایی های بی نظیر این منطقه را تجربه کنید.

اپرت کجاست

اُپرت (اُپرت نیز می‌گویند) منطقه‌ای مرزی بین استان‌های سمنان و مازندران است که محل تلاقی کوه‌ها و جنگل‌ها است. این منطقه در 55 کیلومتری شمال شهر مهدیشهر قرار دارد و به دلیل وجود دیوارهایی که از فلات مرکزی ایران می گذرد، مرز بین کویر در دامنه جنوبی و جنگل در دامنه شمالی است. اوپرت در شمالی ترین نقطه سمنان و جنوبی ترین نقطه مازندران قرار دارد.

این منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا به خاطر طبیعت سرسبز و بکر، چشمه‌ها، دشت‌ها و روستاهای چشمگیرش شناخته می‌شود. افراد زیادی برای دیدن ارتفاعات اوپرت و به خصوص برای دیدن پدیده زیبای اقیانوس ابر به این منطقه سفر می کنند. همچنین برخی از مسافران برای لذت بردن از طبیعت سرسبز و کلبه ییلاقی اوپرت به این مکان زیبا و هیجان انگیز می روند.

اوپرت منطقه ای کوهستانی بین دو استان سمنان و مازندران در ایران است که به دلیل ارتفاع، تجمع ابرها و ایجاد اقیانوس ابری بر فراز آن شهرت دارد. این ابرها نمی توانند از بالای کوه عبور کنند و به مناطق کویری سمنان برسند که در نتیجه ابرهای بارانی از مناطق جنگلی و شمالی کشور روی آن جمع می شود. این منظره بی نظیر و تکرار نشدنی در طبیعت یکی از جاذبه های اپرت است.

علاوه بر این، زیبایی های طبیعی وصف ناپذیر دیگری نیز در ییلاق اپرات وجود دارد که می تواند تجربه خاصی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان بیاورد.

سرگرمی در اپرت

در این زمینه دسترسی به آنتن های تلفن همراه محدود است که می تواند فرصت خوبی برای قطع ارتباط با فضای مجازی و ایجاد آرامش باشد. همچنین با توجه به سردی هوای این منطقه می توانید لحظات خوش و دوستانه ای را در کنار عزیزان خود در کنار آتش سپری کنید. در شب، ستاره ها به شکلی خیره کننده و زیبا می درخشند. همچنین پیاده روی در طبیعت و لذت بردن از زیبایی های آن از دیگر فعالیت هایی است که می توان در این منطقه انجام داد. می توانید در کمپ های طبیعت بمانید و در آنجا طبخ طبیعت را امتحان کنید.

علاوه بر این، کوه نوردی و پیاده روی در این منطقه نیز بسیار جذاب و هیجان انگیز است و به شما این امکان را می دهد که با نزدیک شدن به طبیعت و فضای باز، از آرامش و زیبایی طبیعت لذت ببرید.

اگر سفر شما به اوپرت در فصل تابستان باشد مشکی چادرهای ایل سنگسر مهدی شهر را می بینید و تجربه ای متفاوت و خاص خواهید داشت. این قبیله قدیمی و سنتی با حفظ آداب و سنن خود زندگی می کنند. همچنین دام و لبنیات تولیدی ایل سنگسر نیز بسیار معروف و لذیذ است. می توانید شیر، پنیر، خامه ترش و خامه تهیه کنید و از طعم لذیذ و ارگانیک آنها لذت ببرید.

همه این فعالیت ها می توانند لحظات متفاوتی را با آرامش و احساس خوب به شما هدیه دهند.

جاذبه های طبیعی دارد

اپرا یک منطقه بسیار زیبا و منحصر به فرد با مناظر شگفت انگیز بسیاری است. چشمه ها و آبشارهای بسیار زیبایی در این منطقه وجود دارد که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در نزدیکی این منطقه چشمه ها و آبشارهای زیبا و مناظر بکر فراوانی وجود دارد که باید از آنها دیدن کرد. به عنوان مثال چشمه های قلقول، چشمه کنگل، چشمه لوتی گرد پایین، چشمه لوتی علیا، چشمه کله و املاک سرچشمه، املاک ابراهیم خان ملاده، تنگه هیکو، جاده گوگلی، جنگل بولا، چشمه فینسک، آبشار خازه بن، چشمه های رنگارنگ باداب سورت و جنگل های بی نظیر راش و آنجلی. همه اینها اوپرت را به یک مقصد محبوب برای گردشگران تبدیل می کند.

بهترین زمان برای سفر به اوپرت کدام فصل است؟

بهترین زمان برای مشاهده ابرهای Oppert بهار و تابستان است. در این فصول، اقیانوسی از ابرها با رنگ ها و اشکال خیره کننده در آسمان خودنمایی می کند. اگر قصد سفر به این ییلاق را دارید، بهتر است قبل از مهرماه برای سفر خود برنامه ریزی کنید. اما در فصل پاییز می توانید از طبیعت رنگارنگ اوپرت نیز لذت ببرید. با این حال باید به این نکته توجه کنید که در هنگام بارندگی و سرما، راه رسیدن به این منطقه ممکن است سخت باشد. بنابراین قبل از سفر وسایل لازم را تهیه کنید.

هنگام سفر به اوپرت کجا بمانیم؟

امکان برنامه ریزی یک سفر یک روزه به این منطقه وجود دارد اما باید در نظر داشته باشید که زیبایی اوپرت شما را وسوسه می کند که شب را نیز در این منطقه بگذرانید. با کمپینگ و چادر زدن در اوپرت می توانید از آسمان پرستاره شب لذت ببرید و در طبیعت و هوای پاک این منطقه نفس بکشید.

اگر می خواهید تجربه بی نظیری از یک عصر روستایی داشته باشید، می توانید در خانه های اهالی روستا که به مسافران و گردشگران اجاره داده می شود، اقامت کنید. همچنین اقامت در اقامتگاه های بوم گردی منطقه نیز گزینه بسیار مناسبی است. در این شرایط شبی پر از خاطرات خوب را در کنار دوستان و خانواده خود سپری خواهید کرد و لحظات بی نظیری را در طبیعت دلپذیر اوپرت تجربه خواهید کرد.

چگونه به Oppert برسیم؟

برای سفر به اوپرت و دیدن این جاذبه بی نظیر و طبیعی، باید به داخل شهر بروید مهدیشهر به استان سمنان بروید. مهدی شهر در 20 کیلومتری شمال شرقی سمنان قرار دارد. پس از رسیدن مهدیشهراز طریق جاده مهدی شهر به ساری بروید. پس از طی حدود 30 کیلومتر در سمت چپ جاده، پس از مشاهده تابلوی راهنما، مسیر خود را به سمت منطقه حفاظت شده با طبیعت بکر و بکر تغییر دهید. با عبور از شهرهای کولیم، کوار و ملاده به سرخده می رسید و خروجی سمت راست از این روستا شما را به اوپرت می رساند. البته راه های مختلفی برای رسیدن به این منطقه وجود دارد، اما این مسیر راحت ترین است.

اگر قصد دارید از تهران به اوپرت سفر کنید، بهترین مسیر برای شما فیروزکوه است. در این مسیر می توانید از دیدن زیبایی هایی مانند گردنه گدوک، راه آهن شمالی، پل ورسک و غار اسپاباد خورشید لذت ببرید. در این مسیر ابتدا از فیروزکوه عبور کرده و سپس به سمت ورسک و خطیرکوه حرکت خواهید کرد. در نهایت با ادامه مسیر به سمت اوپرت می توانید از تمام این جاذبه ها لذت ببرید.

آخرین کلمه

اوپرت، این منطقه زیبا که مرز سمنان و مازندران است، از دیرباز علاقه مندان به طبیعت و گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. این گردشگران برای دیدن طبیعت زیبا و مناظر بی نظیر اوپرت به این منطقه سفر می کنند. اوپرت با مناظر زیبای خود مکانی است که شما را به سرزمینی مهمان نواز و طبیعتی بکر می برد. سفر به اوپرت فرصتی برای تجربه آرامش و آرامش قبل از زیبایی طبیعت و سخاوت مردمان این منطقه است. اگر تجربه سفر به اوپرت را داشته اید، خوشحال می شویم که از تجربیات خود برای ما بگویید.

مطالب مرتبط