کاهش بی سابقه در فروش املاک و مستغلات در چین

من گزارش میدم نبض بازار سهام، ترجمه: پوجا احمدی | آمارهای رسمی روز دوشنبه نشان داد که فروش املاک چین بین ژوئن و مه بیشترین کاهش ماهانه خود را در سال جاری داشته است. با توجه به فروش بر اساس مساحت زمین و همچنین سرمایه گذاری ملک؛ که نشان داد برای تقویت و بهبود اقتصاد متزلزل به محرک های بیشتری نیاز است.

بر اساس محاسبات رویترز بر اساس داده های اداره ملی آمار (NBS)، فروش املاک بر اساس مساحت 28.1 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که نسبت به 19.7 درصد در ماه می کاهش یافته است.

بر اساس آمار رویترز، در ماه ژوئن، سرمایه گذاری در ملک به 1.2849 تریلیون یوان رسید که 20.6 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت و پس از آن در ماه می 21.5 درصد کاهش سالانه داشت.

بخش املاک و مستغلات چین که حدود یک چهارم اقتصاد را به خود اختصاص می دهد، همچنان در روند نزولی قرار دارد و قیمت مسکن جدید در ماه ژوئن پس از افزایش اندک نسبت به یک ماه قبل، راکد ماند.

این بخش از سال گذشته به شدت آسیب دیده است زیرا توسعه دهندگان و سازندگان نتوانسته اند ساخت و ساز آپارتمان را به دلیل کمبود نقدینگی تکمیل کنند و برخی از خریداران را وادار به تحریم وام مسکن کرده است.

سه سال اقدامات ریاضتی کووید-19 و اقتصاد ضعیف نیز خریداران بالقوه خانه را وادار کرده است که به جای سرمایه گذاری جدید یا پرداخت وام های مسکن موجود، پول نقد در سپرده نگهداری کنند. اگرچه محدودیت های ویروس در اواخر سال گذشته برداشته شد.

مقامات اقدامات حمایتی را برای احیای بخش درگیر ارائه کرده اند، از جمله کاهش نرخ بهره در ماه گذشته و تمدید اخیر بازپرداخت وام مسکن توسط بانک مرکزی.

اما تقاضا همچنان ضعیف است و توسعه‌دهندگان برای تکمیل پیش‌فروش پروژه‌های مسکن، که بسیاری از آن‌ها به حالت تعلیق درآمده‌اند، با مشکل مواجه هستند، که جرقه اعتراض نادر خریداران مسکن را برانگیخت که سال گذشته نکول وام‌های مسکن را تهدید کرد.

از ژانویه تا ژوئن، فروش املاک و مستغلات بر اساس مساحت 5.3 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، در حالی که در پنج ماه اول 0.9 درصد کاهش داشت.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در شش ماهه اول به دنبال کاهش 7.2 درصدی در ژانویه تا مه نسبت به سال قبل، 7.9 درصد کاهش یافت.

شروع ساخت و سازهای جدید، با اندازه‌گیری فضای طبقه، پس از کاهش 22.6 درصدی در پنج ماه اول، 24.3 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

وجوه جمع آوری شده توسط توسعه دهندگان املاک چینی پس از افت 6.6 درصدی در ژانویه تا مه، 9.8 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

منبع: رویترز

مطالب مرتبط