چگونه درس های آموخته شده را مطالعه کنیم؟


متاسفانه اکثر دانش آموزان در امتحانات هستند و تا زمانی که تحت فشار قرار نگیرند درس نمی خوانند. شاید چندین جلسه پشت سر هم در کلاس حاضر شده باشید و تا روزی که معلم به شما بگوید جلسه بعد امتحان دارید، دیگر جزوه یا کتاب را نخوانده باشید!

به همین دلیل است که در شب امتحان یا چند هفته قبل از امتحان ناگهان به خود می آیید و نمی دانید با حجم زیاد درس های جمع شده چه کنید. اول از همه مواظب باشید درس هایتان انباشته نشود اما اگر بنا به دلایلی این اتفاق افتاد چه کنیم و چگونه درس های آموخته شده را مطالعه کنیم؟ در این مطلب راه حل های فوری برای یادگیری سریع درس های انباشته شده را به شما آموزش می دهیم پس این مطالب را تا انتها بخوانید.

چه کنیم که درس هایمان انباشته نشود؟

وقتی دانش آموز بودم عادت داشتم درس هایم را جمع کنم، در ایام امتحانات آنقدر تحت فشار بودم که تصمیم گرفتم از این به بعد تمام سال درس بخوانم، اما وقتی فشار امتحان برداشته شد، همان سوپ بود. و همان کاسه! اولین و اصلی ترین دلیل این تعداد این است که همیشه فکر می کنیم زمان زیادی باقی مانده است، 6 ماه مانده به کنکور، تازه اول سال است و…

دلیل اصلی انباشته شدن درس ها این است که زمان خیلی سریعتر از آنچه فکر می کنیم می گذرد و اگر زود دست به کار نشویم به مرور حجم درس ها بیشتر می شود.

دلیل دوم احتکار دروس این است که ما ناگهان با حجم زیادی از مطالب مواجه می شویم و حتی از شروع می ترسیم. اما اگر به جای خواندن 70 صفحه به طور همزمان، تصمیم به خواندن 10 صفحه هر روز به مدت 7 روز داشته باشید، پذیرش آن برای شما آسان تر خواهد بود. به طور خلاصه:

 • به یاد داشته باشید که زمان خیلی سریع می گذرد.
 • دروس خود را قطع کنید و همه مطالب را یکجا نخوانید.
 • دروس هر روز را حداقل یک بار در همان روز بخوانید.

شش قدم طلایی برای مطالعه آسان درس های انباشته شده

حال فرض کنید به دلایلی نتوانسته اید درس های خود را به موقع یاد بگیرید و بعد از مدتی درس ها روی هم انباشته شده است، حالا چه کار کنیم؟ ما دروس انباشته شده را در شش مرحله طلایی حفظ خواهیم کرد:

مرحله اول، حجم های کوچک را انتخاب کنید: فرض کنید 100 صفحه درس برای خواندن همه در یک روز دارید، بسیار ترسناک است. اما 10 یا 15 صفحه در چند روز چطور؟ این یک اصل روانشناختی است که اگر کارهای بزرگ را خرد کنید، احتمال انجام آنها بیشتر است.

مرحله دوم، کاهش فواصل زمانی: وقتی آدم درس خوانی نیستی، طبیعی است که نمی توانی چند ساعت متوالی درس بخوانی. حتی اگر دانشجو باشید، مغز ما ظرفیت محدودی دارد و کارایی آن در طول دوره های طولانی مطالعه کاهش می یابد. به جای سه ساعت مطالعه مداوم، در سه بازه زمانی یک ساعته مطالعه کنید.

مرحله سوم، استراحت کافی: درست است که مقدار دروس انباشته زیاد است و زمان کمی دارید. اما این دلیلی برای استراحت نکردن نیست! اگر بی وقفه و بدون وقفه از ترس به پایان نرسیدن دروس به موقع درس بخوانید، پس از مدتی از نظر جسمی و روحی خسته می شوید و نمی توانید ادامه دهید.


باید خواند: استراحت در طول کنکور؛ به سبک بالاترین درجات استراحت کن!

مرحله چهارم، از خلاصه ها استفاده کنید: فرض کنید زمان کم است و حجم زیادی از درس باقی مانده است، در این صورت بهترین منبع برای یادگیری چیست؟ قطعا خلاصه! حال اگر خلاصه ای تهیه نکرده اید یا مطمئن نیستید که تمام نکات مهم را یادداشت کرده اید، می توانید از دفترچه یا دفترچه جیبی استفاده کنید. برای یافتن چنین کتاب هایی کافیست در سایت پایتخت کتاب جست و جوی جلد شومیز یا کتاب های کوچک را پیدا کنید.


باید خواند: خلاصه سازی چیست؟ خلاصه سیر تا پیاز

مرحله پنجم حل نمونه سوال و تست : شب امتحان یا چند روز مانده به امتحان، زمان مناسبی برای مطالعه دقیق کتاب های درسی یا تماشای فیلم های آموزشی نیست. در این مواقع برای مطالعه دروس انباشته بهتر است از راه حل های تستی یا نمونه سوال استفاده کنید. توصیه می کنیم ابتدا خلاصه یا کتاب های کوچک را بخوانید و سپس تست بزنید و سوالات را حل کنید تا ابعاد مختلف هر موضوع را یاد بگیرید و تا جایی که می توانید به آن مسلط شوید.


باید خواند: نکات برجسته تست ✍ (تقویت مهارت های تست زنی)

گام ششم، آرام باشید: تکالیف زیاد است و چند روز دیگر امتحان دارید، موافقم شرایط استرس زا است. اما لطفا تا آنجا که ممکن است وحشت نکنید! وقتی استرس دارید نمی توانید تصمیمات و برنامه ریزی خوبی بگیرید. همچنین تمرکز شما به شدت کاهش می یابد و به زمان بیشتری برای مطالعه و مطالعه نیاز خواهید داشت. برای حفظ خونسردی خود یک برنامه کلی برای خود تنظیم کنید. مثلا من در چهار روز امتحان دارم و 120 صفحه اموزش دارم، سه روز این مطالب را مطالعه می کنم و روز آخر سوالات را حل می کنم و نکات را مرور می کنم.

دو روش سریع برای مطالعه دروس انباشته شده

دو روش جادویی وجود دارد که به شما کمک می کند مطالب را در مدت زمان کوتاهی در روزهای آخر یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. البته توصیه می کنم فقط در مواقع لزوم از این دو روش استفاده کنید و به این بهانه که می دانم سریع بخوانم درس هایتان را روی هم انباشته نکنید.

روش اول

 • ابتدا یک دور مطالب را بخوانید، نیازی به توقف یا حفظ چیزی نیست، خودتان را در حال خواندن یک صفحه از یک رمان تصور کنید!
 • هر فصلی که به روش بالا می خوانید، به این فکر کنید که طراح چه سوالاتی ممکن است از این پاراگراف بپرسد؟ سوالات احتمالی را یادداشت کنید.
 • متن را دوباره بخوانید، این بار کمی دقیق تر و نکات مهم را برجسته یا زیر خط بکشید. (توجه داشته باشید که یادداشت ها زمان بر است)
 • اکنون سوالات احتمالی را که یادداشت کرده اید از خود بپرسید و ببینید آیا می توانید به آنها پاسخ دهید یا خیر.
 • چند سوال یا تست را حل کنید.
 • نکات مهمی که گفتید را دوباره بخوانید.

روش دوم

این روش یادداشت برداری را روش هسته می نامند، برای این کار باید یک جدول با سه ستون شامل ستون های عمودی و یک ستون افقی زیر آنها تهیه کنید. کلمات کلیدی و سرنخ ها را در ستون سمت راست، مطالب مهم و نظرات شخصی را در ستون سمت چپ و خلاصه را در ستون پایین بنویسید. برای بررسی هر مقاله می توانید ستون سمت راست را پوشش دهید و به سوالات ستون سمت چپ پاسخ دهید.

مطالعه دروس انباشته برای کنکور

به عنوان یک داوطلب کنکور که فرصت زیادی ندارید باید بسیار هوشمندانه عمل کنید تا بتوانید در این مدت کوتاه نمره خود را ارتقا دهید. البته حقیقت این است که کنکور با تمام آزمون هایی که تاکنون شرکت کرده اید متفاوت است و نمی توانید یک شبه حاضر شوید و نمره عالی کسب کنید. برای مطالعه دروس انباشته شده برای کنکور:

 • حذف برخی از مطالب؛ فصول یا فصل های دشوار با تعداد سؤالات کم در امتحان باید حذف شوند.
 • برای هر موضوع فقط فصول مهم و پر سوال را مطالعه کنید.
 • انتخاب منابع مناسب؛ کتاب های خلاصه بهترین منابع هستند زیرا حاوی کتاب های درسی کوتاه اما کامل هستند.
 • تست های کنکورهای اخیر را کار کنید و نکات این تست ها را به خوبی یاد بگیرید.
 • مقدار مطالبی را که می خوانید محدود کنید، اما به همان مطالب تسلط کامل پیدا کنید.


باید خواند: روش جمع بندی کنکور; از کی و چگونه می توان خلاصه کرد؟

مطالعه دروس انباشته برای امتحانات مدرسه

خوشبختانه در طول امتحانات مدرسه می توانید مقدار قابل توجهی از درس های انباشته شده را بخوانید و در نهایت نمره قابل قبولی بگیرید. اما لطفا در تمام طول سال تنبل نباشید! برای مطالعه دروس تجمعی برای امتحانات مدرسه:

 • ابتدا، بار فصل های مختلف را مشخص کنید تا بدانید برای کدام محتوا باید زمان بیشتری را صرف کنید.
 • شما حق دارید برخی از دروس کوتاه و بی اهمیت را به شرطی که پیش نیاز مطالعه دروس دیگر نباشد حذف کنید.
 • تقسیم دوره امتحان؛ مثلا سه روز از چهار روز را مطالعه کنید و روز آخر را مرور کنید و نمونه سوالات امتحانی را حل کنید.
 • در حین مطالعه دروس، نکات یا مطالب مهمی که فکر می کنید فراموش می شوند را یادداشت کنید.
 • تمام شب را بیدار نمانید و وقت روز را به بهانه جبران شب های آخر تلف نکنید!
 • از مطالعه تمرینات کتاب و نمونه سوالات سالهای قبل غافل نشوید.

چگونه مطالب را سریع بخوانیم و به خاطر بسپاریم؟

تندخوانی یک نجات دهنده واقعی برای یادگیری دسته ای از درس ها است، به خصوص در مدت زمان کوتاه! اول از همه چیزهای حواس پرتی را از خودتان دور کنید و در یک محیط نسبتا ساکت باشید، یک کاغذ بردارید و تمام افکاری که در ذهنتان است، حتی کوچکترین افکار را یادداشت کنید، با این کار مغزتان را خالی می کنید.

حالا یک کتاب را وارونه قرار دهید و شروع به خواندن کنید، از یک خودکار یا مداد کمک بگیرید و آن را زیر مطالب حرکت دهید و با چشمان خود این حرکت را دنبال کنید. این کار را ده بار تکرار کنید و سپس به تدریج سرعت مداد و حرکت چشم ها را افزایش دهید. بعد از مدتی مداد را کنار بگذارید و محتویات آن را فقط با چشم دنبال کنید. این تمرین را حداقل به مدت یک هفته هر روز تکرار کنید.


باید خواند: تندخوانی برای آزمون ورودی؛ ترفندهای طلایی برای یادگیری 20 بار

چند سوال متداول

چه کنیم که درس هایمان انباشته نشود؟

به خود یادآوری کنید که زمان خیلی سریع می گذرد، دروس خود را تقسیم کنید و همه مطالب را یکجا نخوانید، بلکه درس را برای هر روز در همان روز بخوانید.

چگونه درس های آموخته شده را مطالعه کنیم؟

حجم های کوچک را انتخاب کنید، فواصل زمانی را کاهش دهید، استراحت کافی داشته باشید، از خلاصه استفاده کنید، نمونه سوالات و تست ها را تمرین کنید و در پایان خونسردی خود را حفظ کنید.

بهترین منابع برای یادگیری درس های آموخته شده چیست؟

خلاصه ها، دفترهای جیبی، دفترهای لقمه ای و دفترهای امتحان شبانه بهترین منابع برای مطالعه دروس تجمعی هستند. شما می توانید تمامی این کتاب ها را با بهترین قیمت از سایت پایتخت کتاب خریداری کرده و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

مطالب مرتبط