چه چیزی پشت مالیات اندک طلافروشان است؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، بر اساس ارقام منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی، شکاف مالیاتی کشور در پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۹۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که بیش از نیمی از آن مربوط به درآمد مالیاتی است.

همچنین در پایان سال 1398 شکاف مالیاتی به حدود 54 هزار میلیارد تومان رسیده و طبق محاسبات انجام شده می توان گفت حدود یک پنجم یا 20 درصد از مالیات بالقوه مشاغل وصول می شود.

البته در خصوص این آمار اختلاف نظرهایی وجود دارد و کارشناسان اقتصادی بنا به دلایلی رقم شکاف مالیاتی را بسیار بیشتر از رقم مذکور تخمین زده اند چرا که در حال حاضر شاهد انبوه روش های فرار مالیاتی هستیم. برخی افراد بدون پروانه کسب و برخی از کارمندان دولت نیز در مشاغل دیگری مانند مشاور املاک، سوپرمارکت ها و … با یا بدون پروانه کسب مشغول به کار هستند.

علاوه بر این، برخی از مشاغل پردرآمد مانند پزشکان، وکلا، طلافروشان یا آهن‌فروشان، برای پرداخت مالیات کمتر، دستگاه‌های کارتخوانی را که به نام مشاغل و حرفه‌های دیگر ثبت می‌شوند، راه‌اندازی می‌کنند. در عین حال استفاده از شماره حساب های غیرتجاری (خانوادگی یا افراد دیگر) نیز بسیار پرطرفدار است.

اندازه گیری بخش پنهان اقتصاد تقریبا غیرممکن است و به همین دلیل نمی توان در مورد میزان شکاف مالیاتی اظهارنظر دقیق و نهایی کرد، اما اتخاذ ترفندهای مختلف برای فرار از پرداخت مالیات نشان می دهد که وجود ندارد. عدالت مالیاتی در ایران مروری کوتاه بر داده های منتشر شده مالیات وضع شده بر تاجران، پزشکان و وکلا طلا در سال گذشته نیز مؤید این ادعاست که «ایران بهشت ​​فرار مالیاتی است».

8 هزار طلافروش با مالیات صفر

بر اساس اظهارات سخنگوی سازمان امور مالیاتی، 25 هزار واحد صنفی در حوزه طلا و جواهر فعالیت دارند که البته این رقم تنها شامل افراد دارای پروانه کسب می شود و شامل طلافروشان نمی شود (در کانال های تلگرامی یا بازاری مانند به عنوان فردوسی).

از این تعداد اعضای دارای پروانه کسب، 7800 اتحادیه هیچ مالیاتی پرداخت نکرده اند، به عبارت دیگر مالیات این افراد صفر بوده است، جالب اینکه رئیس مرکز آموزش سازمان امور مالیاتی درآمد این واحدها را آنقدر کم دانست که نیاز است. مالیات نمی دادند.

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه یک تاجر طلا با هزینه‌های میلیاردی (اجاره، خرید طلا، تجهیزات امنیتی و غیره) پول کمی به دست آورده است؟ اینکه انسان حاضر است میلیاردها تومان در یک رشته سرمایه گذاری کند، اما درآمد سالانه به صد میلیون تومان هم نمی رسد، آیا با عقلانیت زندگی مطابقت دارد و عقلاً قابل قبول است؟!

جالب ترین نکته در اظهارات مهدی موحدی این است که 4600 واحد صنفی بین 0 تا 5 میلیون تومان و 4680 واحد بین 5 تا 15 میلیون تومان مالیات پرداخت کرده اند، به عبارت دیگر مبلغ پرداختی 70 درصد اعضای انجمن صنفی است. صنف طلا و مروارید کشور کمتر از 15 میلیون تومان بود.

رسانه هایی که از مالیات حمایت کردند!

در چند روز اخیر برخی رسانه ها تلاش کرده اند راز پرداخت مالیات پایین توسط این قشر پردرآمد را عدم احتساب مالیات بر ارزش افزوده در مالیات سرانه طلافروشان عنوان کنند که البته این موضوع بیشتر است. شوخی تلخ! مالیات بر ارزش افزوده در درجه اول بر عهده مصرف کننده است، به دلیل عدم شفافیت در زنجیره تامین طلا، گاها افراد شاغل در صنعت طلا و جواهر نگرفتن مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان هدیه و تخفیف به مشتریان در نظر می گیرند. به سر مشتری می گویند; نباید به دلیل پرداخت مالیات اضافی توسط فروشندگان طلا نوشته شود. زیرا اگر آنها مجبور به پرداخت آن مبلغ به دولت بودند، هرگز چنین امتیازی نمی دادند.

چه چیزی پشت مالیات اندک طلافروشان است؟

یک خرید ساده طلا و جواهرات در سبزه میدان تهران می تواند تا حدودی واقعیت مالیات ناچیز طلافروشان را آشکار کند، در واقع برخی از واحدهای طلافروشی برای واجد شرایط بودن معامله، شماره حساب خریدار را وارد می کنند، بنابراین خریدار مبلغ را تا کارت و به نوعی از مالیات بر درآمد خود اجتناب می کند.

نکته عجیب اینجاست که صحبت با برخی افراد نشان می دهد که برخی طلافروشان فیش های واریزی را از کارت به کارت خریدار منتقل نمی کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این طلافروشان مانند برخی پزشکان و وکلا کارت‌خوان‌های مشاغل دیگر مانند سوپرمارکت‌ها یا تاجران هستند و به دلیل مالیات کمتر از آن استفاده می‌کنند.

البته این سوالات مدت ها پیش از سوی کارشناسان اقتصادی مطرح شده بود، اما به دلیل نبود زیرساخت های لازم، سازمان مالیاتی هنوز موفق به شناسایی متخلفان نشده است.

اصناف ماهیانه 500 هزار تومان مالیات می دهند!

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان امور مالیاتی، میانگین مالیات بیان شده توسط واحدهای صنفی برای سال 1401 معادل 5 میلیون و 800 هزار تومان است، به عبارتی اتحادیه ها ماهانه حدود 484 هزار تومان مالیات پرداخت می کنند. این رقم مالیات بر اساس محاسبات ریاضی معادل ۱۱ میلیون تومان حقوق برای یک کارمند در بخش دولتی یا خصوصی است.

با توجه به اینکه بیش از 45000 پزشک، 25000 زرگر، 22000 دندانپزشک، 16000 آهن فروش، 70000 وکیل و 140000 بنگاه املاک در کشور کار می کنند، چگونه می توان باور کرد که میانگین مالیات بر مشاغل آزاد باید حدود 6 میلیون باشد؟

به عبارت دیگر، درآمد بالای بسیاری از اعضای اصناف مذکور بر هیچکس پوشیده نیست، اما مالیات بر درآمد شرکت های کشور همچنان اندک است، مشاغلی که گاه سرمایه اولیه زیادی برای آنها می طلبد یا مشاغلی که درآمدهای کلان دارند. سود ناشی از واسطه گری

به گزارش مهر، عدالت مالیاتی در ایران زمانی حاکم خواهد شد که همه ایرانیان در پایان هر سال پرونده مالیاتی خود را تکمیل کنند و بر اساس درآمد کسب شده مالیات بپردازند، در صورتی که این امر به صورت سیستمی و آنلاین انجام شود، اطلاعات مربوط به کل درآمد هر نفر (در موارد مختلف) زمینه هایی مانند حقوق، ارث، درآمدهای متفرقه، درآمد حاصل از فروش کالا و خدمات) برای امور مالیاتی در اختیار سازمان قرار خواهد گرفت.

منبع: مهر

مطالب مرتبط