چه عواملی شرایط بورس را تغییر می دهد؟


بورس در حالی با نوسانات منفی دست و پنجه نرم می کند که کمبود نقدینگی به یک آفت بزرگ تبدیل شده و هیچ نشانه محکمی مبنی بر احتمال ورود پول به بازار وجود ندارد. بنابراین، روند برداشت پول واقعی در حال پیشرفت است.

نبود انگیزه جدی برای ورود پول به بورس یکی از مشکلات بازار است. بنابراین، با توجه به اینکه تغییری در وضعیت متغیرهای مؤثر وجود ندارد، ممکن است سطوح بیشتری از دست برود.

یکی از خوش بینانه ترین سناریوها حفظ وضعیت فعلی شاخص است و اگر شاخص ها بتوانند در این سطح باقی بمانند تا حدودی از روند سریع برداشت پول جلوگیری می شود، اما متغیرهای بیرونی باعث شده این سناریو با اما و اگر .

شواهد نشان می دهد که قرار دادن بازار در یک زنجیره متوازن مستلزم تغییر برخی سیاست ها است. تغییر برخی سیاست ها از سوی بانک مرکزی می تواند ناجی برای بازار باشد. سیاست های اجباری در رابطه با نرخ دلار باعث شد سرمایه گذاران بازارهای رقابتی را به بازار سهام ترجیح دهند. یکی از راه های رونق بورس، انتقال پول از بازارهای رقیب به آن بازار است، اما تا زمانی که سیاست های بخشنامه ای بانک مرکزی اجرا نشود، پول وارد بازار سرمایه نمی شود.

بارها دیده شده است که در پی تدابیر سیاسیون، پول ها نه تنها وارد بورس نشده، بلکه به بازارهای دیگر هدایت شده است و بررسی رفتارها نشان از ناتوانی مطلق در کنترل دلار آزاد دارد. این موضوع باعث شد سرمایه گذاران 50 هزار دلار را به بورس ترجیح دهند.

طی سه ماه گذشته نرخ نیمه دوم که قرار بود بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود، در محدوده مشخصی معامله می شود و کشف قیمت آن توجیه اقتصادی برای صنایع ندارد. به دلیل این وضعیت و با پایان یافتن فصل نصب و انتشار گزارش های بهاره، ممکن است سرمایه گذاران کوتاه مدت تا حدودی جذب بازار شوند. حال باید دید این دو عامل می توانند ذائقه بازار را تغییر دهند یا خیر؟

با وجود مشکلاتی که بازار سهام با آن دست و پنجه نرم می کند، بیشتر سهام از منظر ارزشی در وضعیت معقولی قرار دارند. این موضوع از یک سو حائز اهمیت است و از سوی دیگر نتایج گزارش های فصلی می تواند روند بازار را تغییر دهد. با توجه به شرایط تورمی حاکم بر اقتصاد، P/E به عنوان یک بازار ارزشی محسوب می شود و با خروج سیاست گذاران از سیاست های چکشی، سرمایه گذاران می توانند با حداقل ریسک وارد بازار شوند.

مطالب مرتبط