چند حقیقت شوکه کننده درباره حیوانات که اصلاً انتظارشان را ندارید


دنیای ما مملوء از حیوانات شگفت انگیز با ویژگی هایی منحصر به فرد است. برخی از این ویژگی ها اما واقعاً عجیب و ترسناک اند. از خوردن تخم های خود گرفته تا هم‌نوع خواری، برخی حیوانات رفتارهای ترسناکی دارند که ممکن است با دانستن آن ها دیگر هوس پا گذاشتن به طبیعت نکنید.

۱- عقرب ها بعد از قطع کردن دم شان، از یبوست تلف می شوند

عقرب ها آناتومی نسبتاً عجیبی دارند. فضولات بدن شان آن ها از نقطه ای در نزدیکی نیش شان دفع می شود. به همین دلیل اگر به دلیلی دم خود را قطع کنند (مثلاً برای فرار از یک موجود شکارچی) توانایی دفع فضولات بدن شان را از دست می دهند. نتیجه ی این امر، مرگ تدریجی عقرب بر اثر یبوست است.

۲- اردک ها از بی حوصلگی هم‌نوع خواری می کنند

دقیقاً روشن نیست چرا اردک ها گاهی به هم‌نوع خواری روی می آورند. اما پژوهش ها آن را با احساس بی حوصلگی و حضور در فضایی شلوغ یا بدون تهویه مرتبط می داند.

۳- مگس های میوه هوسبازند

آن مگس های میوه ی پر سر و صدا که در آشپزخانه تان پرسه می زنند، فقط به دنبال موزهای رسیده تان نیستند. آن ها در حقیقت به صورت دسته جمعی در حال برانگیختن میل جنسی خود هستند تا برای جفتگیری با یکدیگر آماده شوند.

۴- نوازش کردن پرنده ها باعث برانگیختگی جنسی در آن ها می شود

پرنده ها وقتی پرهایشان را نوازش می کنید، واقعاً لذت می برند، چرا که جفتگیری پرنده ها معمولاً با نوازش یکدیگر از قسمت سر و پشت آغاز می شود.

۵- مارمولک های شاخ‌کوتاه بزرگ از چشمان خود به بیرون خون می پاشند

این در حقیقت یکی از مکانیسم های دفاعی مارمولک شاخ‌کوتاه بزرگ است. این خزنده وقتی از سوی یک موجود شکارچی احساس خطر کند، به عنوان واکنش دفاعی نهایی خود، از حدقه ی چشمانش به بیرون خون پرتاب می کند.

۶- کفشدوزک ها غذای ناخوشایندی دارند

کفشدوزک ها طی تنها یک فصل نزدیک به هزار تخم کوچ طلایی رنگ می گذارند، اما همه ی آن ها به دوران بزرگسالی نمی رسند. اگر شکاری پیدا نشود، کفشدوزک ها تخم های خودشان را می خورند.

۷- اسلولوریس ها آرنج های سمی دارند

میمون های اسلولوریس (چشم گرد تنبل) از غدد بازویی در قسمت بازوی آن ها قرار دارد، یک ماده ی سمی ترشح می کنند که در دیگر پستانداران باعث واکنش آلرژیک می شود. این حیوانات زمانی که احساس خطر کنند، این ماده را لیس می زنند و سپس با گاز گرفتن موجود شکارچی، زخمی آغشته به سم بر روی بدنش باقی می گذارند.

۸- رتیل های تارانتولا غذای خود را با نی می خورند

رتیل های تارانتولا گرچه ظاهر بسیاری ترسناکی برای انسان ها دارند، اما آن ها ترجیح می دهند به حشرات، قورباغه ها، موش ها و پرندگان حمله ببرند. این رتیل ها برای خوردن شکارشان، آنزیم های گوارشی ای را ترشح می کنند که بدن شکار را تبدیل به مایع می کند، سپس غذای خود را با استفاده از دهانه ای نی مانند که در زیر نیش شان قرار دارد، به داخل دهان می کشند.

۹- اندام جنسی زنبورهای نر هنگام جفتگیری منفجر می شود

بیضه های زنبورهای نر هنگام جفتگیری منفجر می شود و به این ترتیب نوک اندام جنسی آن ها درون بدن زنبور ملکه باقی می ماند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که زنبور نر دیگری نتواند با زنبور ملکه جفتگیری کند.

۱۰- بسیاری از کوالاها به بیماری مقاربتی دچارند

فرآیند تکامل با کوالاها چندان مهربان نبوده است. این حیوانات برای هم ادرار و مدفوع کردن و هم تولید مثل کردن تنها یک اندام دارند که به آن «پارگین» گفته می شود. به همین دلیل بسیاری از آن ها به بیماری مقاربتی کلامیدیا مبتلا هستند.

۱۱- خیارهای دریایی رژیم غذایی چندش آوری دارند

این موجودات که بیش از ۱۲۰۰ گونه ی مختلف از آن ها وجود دارد، را می توان در اعماق اقیانوس ها در حال تغذیه از مدفوع خودشان پیدا کرد.

۱۲- به لاکپشت های گازگیر می توان تغذیه از اجساد انسان را یاد داد

دولت هند برای پاکسازی رود گنگ از اجساد انسان ها، در دهه ی ۹۰ لاکپشت های گازگیر را برای انجام این کار آموزش داد. در جریان این پروژه که به دلیل فساد و سوء مدیریت با شکست مواجه شد، در ابتدا به لاکپشت ها با گوشت ماهی مرده غذا داده می شد تا مرده خواری را یاد بگیرند.

۱۳- مگس ها بسیار غیر بهداشتی اند

مگس ها جدا از آزاردهنده بودن بسیار چندش آور هم هستند. جدا از تغذیه از فضولات، آن ها دست کم ۶۵ بیماری را به انسان ها انتقال می دهند، از جمله حصبه و سل.

۱۴- سمورهای دریایی می توانند پرخاشگر و آزارگر باشند

سمورهای دریایی نر واقعاً آزارگرند. آن ها هنگام جفتگیری، سمورهای ماده را محکم می گیرند و با پرخاشگری صورت آن ها را گاز می گیرند.

۱۵- عروس دریایی جعبه ای احتمالاً سمی ترین موجود دریایی دنیا است

این موجودات که عمدتاً در اقیانوس های شمالی استرالیا یافت می شوند، یک نیش آن ها می تواند باعث حمله ی قلبی در قربانی شود. به همین دلیل با دیدن شان باید به سرعت از آن ها فاصله گرفت.

مطالب مرتبط