چرا مرغ گران شد؟ / وعده ها چه می گویند؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته و حتی در برخی واحدهای تجاری از مرز 100 هزار تومان نیز گذشته است. تجارت نیوز چندی پیش اعلام کرد که قیمت مصوب مرغ برای مصرف کننده ۷۳ هزار تومان است که در میادین میوه و تره بار نیز با همین قیمت به فروش می رسد، اما قیمت مرغ در ۴ تیر ۱۴۰۲ در برخی خرده فروشی ها به ۱۱۲ هزار تومان رسیده است.

در این گزارش آمده است: «مهدی یوسفانی، رئیس اتحادیه فروشندگان طیور و ماهی تهران یک ماه پیش گفته بود که گوشت مرغ با قیمت مصوب برای همه واحدهای صنفی کافی نیست. بنابراین مرغ گرم تنها برای یک پنجم ارقام با قیمت مصوب عرضه می شود و 80 درصد باقیمانده را باید با قیمتی حدود 10 هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب از کشتارگاه ها خریداری کرد. این وضعیت باعث شده است که اعضای این صنف به طور ناعادلانه مجازات شوند.»

در این میان تولیدکنندگان مرغ نیز با مشکل تهیه جوجه یکروزه و خوراک دام با قیمت مناسب مواجه هستند.

قیمت جوجه یک روزه چنده؟

برخی از فعالان صنفی صنعت طیور، افزایش تورم کالایی و دامی (به طور کلی تورم تولیدی) را عامل افزایش اخیر قیمت مرغ می دانند. به گفته آنها قیمت دستوری (73 هزار تومان) با واقعیت های این صنعت مطابقت دارد و هزینه های تولید خارج از این قیمت است.

اکنون به نقل از سایت تحلیل بازار، قیمت جوجه یک روزه گوشتی به 19 هزار و 590 تومان رسیده است. این در حالی است که امروز کانال تلگرامی زهرام نیوز خبر داد که با مجوز انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ یکروزه، قیمت این نهاده دام و طیور از 6 هزار تومان به 16 هزار و 900 تومان در اردیبهشت ماه امسال افزایش یافت.

افزایش قیمت جوجه یکروزه در اردیبهشت

از سوی دیگر حبیب اسدال نژاد یکی از کارشناسان مرغداری کشور نیز اخیرا با اشاره به افزایش قیمت مرغ و مواد اولیه دام و طیور به مهر گفت: نزدیک به دو ماه است که تولیدکنندگان هزینه خوراک طیور را پرداخت کرده اند اما کالا را دریافت نکرده اند. حدود 45 روز است که سویا از طریق تولید قطره ای توزیع می شود و همین امر باعث افزایش این خوراک برای واحدهای طیور شده است.

وی در خصوص علت این مشکل گفت: علوفه دام خریداری شد اما به دلیل عدم توزیع ارز اجازه صدور آن داده نشد و وجوه سرمایه گذاری شده در گمرکات کشور واریز شد.

وعده کاهش قیمت مرغ

اکنون برخی مسئولان و فعالان صنفی این نوید را می دهند که با افزایش جوجه کشی تا پایان ماه جاری و خروج کالا از گمرکات کشور، عرضه مرغ افزایش و قیمت آن کاهش می یابد. چندی پیش علی ابراهیمی، مدیرعامل اتحادیه مرغ گوشتی سراسر کشور گفت: با تامین مواد اولیه دامی و افزایش جوجه ریزی تا پایان تیرماه، در روزهای آینده شاهد عرضه بیشتر مرغ گوشتی خواهیم بود.

به گزارش سایت تحلیل بازار، ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون اخیرا گفت: با توجه به روند افزایش جوجه ریزی در ماه های اخیر پیش بینی می شود تولید جوجه افزایش یابد.

در همین حال مجید موسوی مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز به فارس گفت: با بهبود عرضه خوراک و جوجه یکروزه، قیمت مرغ تا 2 هفته آینده به تعادل می رسد.

همچنین محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس گمرک ایران از معافیت 100 درصدی کالاهای اساسی بخش غیردولتی خبر داد. تسنیم معتقد است پس از این اقدام گمرک ایران، ترخیص و عرضه مواد اولیه دامی افزایش یافته و بر این اساس احتمالا قیمت اقلام اساسی در بازار کاهش خواهد یافت.

به گزارش تجارت نیوز، همه این گلایه ها و وعده ها در حالی مطرح می شود که حتی بدون توجه به مطالبات اقتصاد فقط با چند سال زندگی در ایران می توان فهمید که در دهه اول محرم همیشه تقاضا برای خرید مرغ افزایش می یابد، اما دولت حتی به این موضوع توجه نکرده است.

در هر صورت، اکنون انتظار می رود دولت بالاخره با هدف حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به عنوان یک نهاد نظارتی، به جای کوچک کردن توده مردم مانند کشورهای توسعه یافته وارد بازار شود.

البته برخی از فعالان صنفی اعلام کرده اند که با توجه به افزایش جوجه ریزی در بهار امسال و کاهش تقاضا پس از پایان دهه اول محرم، احتمال کاهش قیمت مرغ از نیمه مرداد وجود دارد.

مطالب مرتبط