چرا بورس بالا رفت؟ / تغییر 180 درجه در نقشه بورس – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بورس اوراق بهادار تهران در شرایطی قرار داشت که از شنبه هفته گذشته تا دیروز تنها در سمت منفی دامنه نوسان قرار داشت و در آن مدت با ریزش آزاد 250 هزار واحدی مواجه شد، ناگهان خود را پیدا کرد. در شرایطی که چندین نماد منفی هستند. همچنین ارزش صف های خرید امروز در بازار بیش از 720 میلیارد تومان بود.

اگرچه تغییر ناگهانی و 180 درجه ای نقشه بازار امروز در نهایت به نفع سهامداران است، اما نشان دهنده نوسانات بازار است زیرا نشان می دهد شرایط بازار با یک کلمه و یک فرصت (امکان تجدید نظر در نرخ عرضه پالایشگاه های نفتی) کاملاً تغییر می کند. ).

دلیل بازگشت ناگهانی بازار به روند صعودی

فردین آقابوزوری کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت نیوز گفت: بزرگترین ریسک اقتصادی در داخل بازار سرمایه، نظام قانونگذاری و نوسانات و تغییرات ناشی از دولت و بعضاً تصمیمات غیر کارشناسی این نهاد است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حال حاضر این تلاطم و نوسانات که بعداً بر سود شرکت ها تأثیر می گذارد، ریسک بیشتری را نسبت به تحریم ها، قیمت کالاها، قیمت نفت، تورم در دنیا و سایر عوامل مؤثر بر بازار سرمایه وارد می کند. ارزش گذاری شرکت ها گنجانده شده است.”

آقا بزرگی با تشریح آنچه افت ناگهانی بازار در میانه روند صعودی نامید، عملکرد بازار را از آن زمان فراتر از حد انتظار دانست و اظهار داشت: در واقع نقش دولت در نحوه قانون گذاری و مقررات در حوزه تجارت و تولید به خوبی ممکن است، این مهم ترین ریسکی است که بازار سهام را در این مرحله هدایت می کند.

وی افزود: بنابراین مانند دو هفته گذشته با اعلام تعرفه های خوراک گاز صنعتی، بازار به سرعت آتش گرفت و گامی در مسیر نزولی برداشت. امروز، جو بازار حول محور صحبت‌های پورابراهیمی و خاندوزی در مورد احتمال قوی بازنگری در قیمت‌گذاری نرخ خوراک در حال چرخش است، بازار به یکباره از منفی به مثبت تبدیل شده است.

آقابزوری تاکید کرد: اگرچه امروز این نوسانات بازار مثبت بود، اما همچنان بزرگترین ریسک در بازار محسوب می شود.

آیا ریسک سیستمیک از بازار حذف شده است؟

بورس تهران بارها نشان داده که با گفتار درمانی مسئولان به سرعت در حال تغییر موضع است. با این حال، هیچ اطمینانی وجود ندارد که تغییر در نقشه بازار چقدر پایدار است. آقابزوری درباره اینکه آیا می توان از بازدهی شاخص های سهام اطمینان داشت، گفت: تعریف ریسک نوسان غیرقابل پیش بینی و تکرار آن است. در این تعریف از منشأ ریسک، بخش خصوصی و نمایندگان سازمان‌های خود تنظیمی در اتاق‌های فکر تصمیم‌گیر حضور ندارند و بر این اساس امکان تکرار رویدادهای مشابه وجود دارد.

وی افزود: بنابراین ریسک بازار به طور کامل برطرف نشده و طی دو سال گذشته همواره این ریسک با سهامداران بوده است.

گزارش های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

مطالب مرتبط