پیش بینی ۳ کارشناس از آینده بورس


به گزارش نبض بورس، آشفتگی بازار سهام و ناامیدی سهامداران از آینده کوتاه مدت و اقدامات دولت و کاهش دلار و عرضه اوراق دولتی و شایعات متعدد و… در حالی شرایط بورس را حسابی دگرگون کرده که سه کارشناس درباره گذشته، حال و آینده بازار نکاتی را به دنیای اقتصاد اعلام کردند.

احتمال تداوم روند اصلاحی شاخص در چند روز آینده

ایمان صادقی: بازار سرمایه روزهای سخت و پر التهابی را سپری می‌کند و از ۱۶ اردیبهشت با روند صعودی چند ماهه وداع تلخی داشت. قله ۲‌ میلیون و ۵۳۵‌ هزار ‌واحدی آخرین مرزی بود که شاخص توانست در واپسین دقایق ۱۶ اردیبهشت فتح کند و یک روز بعد از آن ریزش آغاز شد و شاخص‌ تا روز گذشته حدود ۸. ۲۸‌ درصد افت کرد.

اما با وجود کاهش حدود ۳۰ درصدی نماگر اصلی اغلب سهام بازار با ریزش حدود ۴۰‌ درصدی قیمت مواجه شده اند و ارزش معاملات روزهای اخیر نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند.

سقوط آزاد نماگرهای بازار سهام ناشی از تزریق زنجیروار اخبار منفی در دل معامله‌گران است. به‌طوری‌که افزایش بی‌اعتمادی، ریشه درخت تنومند بازار را خشکانده است.

انتشار اخبار منفی در مورد شرکت های خودرویی و ماجرای پرحاشیه تغییر نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی بر بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران افزوده است. با این‌ وجود بازار باید به نقطه‌ای برسد که فروشنده‌ای تمایل به‌ فروش سهام نداشته باشد. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود روند اصلاحی بازار چند روزی ادامه‌دار باشد و بازار همچنان در روزهای آینده نوسانی باشد.

اثر ترس و ناامیدی در حال ناخوش این روزها

پیام الیاس کردی: هفته‌های گذشته بازارهای مالی در ورطه رکود عجیبی فرو رفتند. بازار سرمایه نیز هفته‌ها است مقصد و غایت نهایی نقدینگی تاثیر گذار نیست. حال ناخوش این روزهای تابلو ناشی از انتشار رایحه ترس و ناامیدی در فضای ناخوشایند بازار است. به‌طوری‌که دیروز نیز انتشار اخباری مبنی‌بر توقف فعالیت بورس‌کالا، روح امیدوار باقی‌مانده در دل سرمایه‌گذاران را برای چندمین‌ بار آزرده ساخت.

تنها نکته مثبت روز گذشته بازار افزایش هزار میلیارد تومانی ارزش معاملات بود. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود تا زمانی‌ که ارزش معاملات تغییر چندانی نداشته باشد بازار به این روند نوسانی و خسته کننده ادامه دهد.

بازی دست برتر نوسان گیران

احمد اشتیاقی: بازار روزهای اخیر رفتارهای عجیب و غریبی را به نمایش می‌گذارد. به‌ نظر می‌رسد معامله‌گرانی که قصد نوسان‌گیری دارند دست برتر را بازار سهام بازی می‌کنند. با نگاهی به گذشته بورس از قله تاریخی سال‌۹۹، مشخص می شود که بازار تمایل چندانی به سبز پوشی پس از سکونت چند روزه در نقاط تعادلی ندارد.

به‌ نظر می‌رسد سرمایه‌گذارانی که قصد نوسان‌گیری دارند پس از چند روز نوسان متعادل بازار و عدم‌ بازدهی جذاب چند روزه، تصمیم به‌ فروش سهام با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت‌های خرید، می‌گیرند.

بازار سهام این روزها به اخبار مثبت و منفی تاثیرگذار چشم دوخته است. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده در محدوده‌ای کم‌، نوسان داشته باشد.

مطالب مرتبط