پیش بینی بورس چهارشنبه 30 تیر 1402 / کاهش تولید خودرو ایران; شوک جدید برای بورس؟


ترس و عصبانیت این روزها در تصمیمات سهامداران مشهود است. در روز سه شنبه در حالی که بازار به سیگنال خودرو بی توجهی کرد، با افت 30 هزار واحدی مواجه شد که انتظار می رفت از انتهای شاخص کل حمایت کند تا شاخص به اوج بازگردد.

به گزارش تجارت نیوز، فشار فروش روز سه شنبه در بازار به حدی بود که سیگنال مثبت افزایش 30 درصدی قیمت محصولات گروه بهمن نتوانست جلوی روند نزولی سهام این شرکت و شاخص کل را بگیرد.

معاملات سهام در روز سه شنبه در حالی انجام شد که شاخص کل در جهت روز گذشته حفظ شد. بنابراین شاخص اصلی تالار شیشه ای با افت شدید 30 هزار و 160 واحدی مواجه شد که معادل 1.4 درصد این شاخص است. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات روز سه شنبه در سطح دو میلیون و 128 هزار واحد باقی ماند.

شاخص کل در حالی 30 هزار واحد کاهش یافت که روز سه شنبه در بازار از شاخص ها حمایت شد. این باعث شد که تصویر اصلی سالن شیشه ای بسیار کمتر از واقعیت کیف پول مردم منفی باشد.

برخلاف روزهای گذشته که شرایط برای شرکت های کوچک و متوسط ​​در بازار بهتر بود، ریزش عددی در این بخش از بازار شدیدتر بود. به این ترتیب شاخص هم وزن با 1.88 درصد کاهش به سطح 746 هزار و 586 واحد رسید.

بورس اوراق بهادار تهران زیر ذره بین آمار و ارقام

هیات مدیره بورس اوراق بهادار تهران حجم معاملات روز سه شنبه را 14.6 میلیارد سهم و ارزش معاملات خرد را 8 هزار و 310 میلیارد تومان اعلام کرد که شامل سهام، اختیار معامله و صندوق های سرمایه گذاری مشترک است.

بررسی آمار مالکیت اشخاص حقیقی حکایت از خروج سرمایه های واقعی مردم از بورس دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز سه شنبه بورس از خروج یک هزار و 737 میلیارد تومان از سهام، اختیارات و صندوق های سرمایه گذاری خبر داد.

سابقه کاهش تولید ایران خودرو چیست؟

چند روز پیش خبری در چند رسانه و فضای مجازی مبنی بر توقف تولید در برخی خطوط ایران خودرو منتشر شد.

شرکت ایران خودرو در واکنش به این خبر اعلام کرد: گروه صنعتی ایران خودرو ضمن رد هرگونه خبر کذب و غیر موثق در خصوص توقف تولید، بر ادامه روند تولید با میانگین بیش از دو هزار دستگاه خودرو در روز تاکید دارد.

این تکذیب در حالی بود که بررسی میزان تولید این شرکت در مدت مشابه سال گذشته نشان می داد ایران خودرو به طور متوسط ​​روزانه 3000 دستگاه خودرو تولید می کرد. بنابراین از این امتناع می توان نتیجه گرفت که کاهش تولید محصول رخ داده است. این خبر می تواند فضای فروش جدیدی را در بازار ایجاد کند که شاخص کل را به سمت اعداد پایین تر سوق دهد.

پیش بینی بازار سهام در روز چهارشنبه

شاخص کل زمان صرف شده در مرحله رنج است. هفته گذشته چهار روز متوالی مثبت بود و این هفته این شاخص تاکنون بیش از مسیر صعودی خود بازگشته است. در تحلیل تکنیکال شاخص کلی، شکستن الگوی مثلث بازشو (الگوی شیپور) در جهت نزولی مشخص است. در گزارش قبلی اشاره شد، شاخص کل مسیر احتمالی خود را از هر کشوری که از این الگو منحرف شود، مشخص خواهد کرد.

در حال حاضر شاخص کل در آستانه لمس ارتفاع دو میلیون و 103 هزار واحدی قرار دارد که سقف مرداد 1398 است و پس از عبور شاخص کل از این سقف، محدوده مذکور به سطح حمایتی شاخص کل تبدیل شد. با توجه به وجود این حمایت، پیش بینی می شود بازار در آخرین روز از هفته سوم تیرماه با افزایش تقاضا و ظهور خریداران ریسک همراه باشد.

همچنین در صورت از بین رفتن این محدوده حمایتی، سطح اصلاحی فیبوناچی 61.8 که محدوده دو میلیون و 75 هزار واحد را نشان می دهد، می تواند به عنوان یک سطح بالقوه ظاهر شود.

گزارش های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

مطالب مرتبط