پیش بینی بورس هفته اول مرداد ماه


به گزارش نبض بورس، هر چند شاخص کل هفته گذشته دوباره توانست وارد کانال دو میلیون واحدی شود اما این صعود شاخص کل چندان در پرتفوی سهامداران نمود نداشت. به هر صورت هفته اول مرداد ماه را پشت سرگذاشتیم و از فردا پای به دومین هفته معاملاتی مرداد ماه خواهیم گذاشت. پنج کارشناس بازار سرمایه بورس را در هفته آینده با پیش بینی کرده اند. این پیش بینی در پایان روز چهارشنبه انجام شده است.

هابیل خاوری: متعادل

این روز‌ها بورس از مشکلات زیادی رنج می‌برد، اما نکته مهم این است که هیچ هیجانی ماندگار نیست مگر دلیل بنیادی داشته باشد، قرمز یا سبز بودن نمادی، دلیل بر خوب بودن و یا بد بودن آن نیست، باید دقت کنیم که اگر کسی استراتژی نداشته باشد به جرات می‌گویم اگر شاخص بورس ۱۰ میلیون واحدی هم بشود باز عده‌ای در زیان هستند و گلایه مند.

اگر بین موفقیت و شکست شما در بازار‌های مالی یک مرزی باشد آن مرز نه تحلیل قوی است و نه سواد زیاد؟! بلکه تنها کنترل احساسات و داشتن منطق سرمایه گذاری است. مطمئنم تعداد زیادی از شما که دارید این متن را می‌خوانید تنها به این خاطر که، چون فلان کانال یا شخص گفته سهام بخرید الان ضرر کرده اید،  ولی حقیقتا هیچ کانال یا شخصی (تا وقتی اجبار نکرده باشد) مقصر نیست. هر لحظه از بازار منحصر به فرد است؟!
این روز‌ها مباحثی پیرامون این که بازار تا کجا افت می‌کند زیاد است، حمایت‌هایی که پشت سر هم برای بازار ترسیم می‌کنند و شکسته می‌شوند،  و تحلیلگران در حال سبقت از همدیگر هستند برای این که بگویند من زودتر گفته ام بازار دچار ریزش یا صعود می شود؟  اما چیزی که واضح است تا انتهای موج نزولی فعلی حداقل یک موج صعودی و یک موج نزولی دیگر فاصله وجود دارد.

از این پس مسیر بازار بسیار کم شتاب‌تر و بیشتر زمانگیر  و با چاشنی کاهش حجم و ارزش معاملات خواهد بود، که در این موقعیت پیش آمده تک سهم‌ها در بازار خود نمایی می‌کنند و به جرات می‌توان گفت تا پایان مرداد می‌توان شاهد بازاری کم رمق و یک تعادل نسبی در کلیت بازار باشیم. هرچند بررسی خود شرکت‌ها و گزارش‌های آن‌ها در اولویت بالاتری نسبت به شاخص کل قرار دارد و در این برهه زمانی نباید معیار سرمایه گذاری شاخص باشد، چرا که عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه بسیار زیاد هستند، اما چیزی که واضح است این است که، مادامی که شاخص کل  به بالای محدوده ۲۱۰۰ نتواند نفوذ کند همچنان روند معکوس نخواهد شد.

معیار هایمان از سرمایه گذاری در بورس آن هم در این برهه اقتصادی نامعلوم، تولید و فروش شرکت ها، قیمت‌های جهانی (نه منتظر تاثیر لحظه‌ای قیمت‌های جهانی روی تابلوی معاملات بورس باشید)، نسبت‌های مالی به ویژه p/e و p/s پایین، یونیک بودن شرکت و مارکت کپ پایین، ارزش جایگزینی پایین در قیاس با صنعت و یا ظرفیت تولید و فروش شرکتها، داشتن طرح‌های توسعه ای، نسبت سود تقسیمی خوب با توجه به قرار گیری در فصل مجامع و بحث تجدید ارزیابی شرکت ها، تاثیر ناپذیری از قیمت گذاری دستوری و نوسانات نرخ ارز و.؛ و می‌توان از گروه‌های خودرویی، بانکی، فلزات و سرمایه گذاری‌ها به عنوان گروه‌های پیشتاز در موج صعودی بعدی نام برد. اما در کل بازار این ماه را کم رمق و بی جان پیش بینی میکنم و با چرخش نقدینگی در سهام کوچک.

شهیر محمدنیا: مثبت

شاخص های بورس در محدوده حمایتی-روانی بسیار مهمی قرار دارند و در حال کف سازی هستند.  صعود و نزول در این محدوده ها و شکل گیری موج صعودی یا نزولی بعدی نیازمند درایورهای موثری هستند. تریگرهای صعود را می‌توان افزایش حجم معاملات خرد سهام به بالای ده همت و شکست مقاومت خط روند نزولی کوتاه مدت دانست. در صورت از دست رفتن این محدوده حمایت ۱۸۴۰۰۰۰ واحد حمایت تکنیکالی بعدی بازار است.
برای هفته روند بازار را صعودی می بینم.

با توجه به وضعیت بنیادی بازارهای مالی جهانی و کاهش ترس از رکود در ایالات متحده پس از برگزاری نشست کمیته FOMC و از طرفی حمایت کشور چین از اقتصاد و بخش مسکن به ویژه در روزهای گذشته احتمالا صنایع کامودیتی محور با تمرکز بیشتر بر فلزات اساسی احتمالا وضعیت بهتری خواهند داشت

سارا فلاح: متعادل (مثبت)

پس از کمرنگ شدن تاثیرات اخبار منفی ناشی از مصوبات تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها، عوارض صادرات فولادی ها اکنون خبر احتمال الزامی شدن تجدید ارزیابی تمام طبقات دارایی در حال پر رنگ تر شدن است و می‌تواند محرک اصلی بعدی بازار باشد.  در حال حاضر بازار در یک محدوده تعادلی قرار گرفته که عطش فروشندگان کاهش یافته ولی این به معنای شروع روند صعودی نیست. لذا برای هفته آینده پیش‌بینی می‌کنم که بازار متعادل مثبتی داشته باشیم.

گروه لاستیک و پلاستیک را پیشرو می دانم.

نیما نائینیان: متعادل

با پایان فصل مجامع و با اصلاحی که شاخص کل از اواسط اردیبهشت سال جاری داشت، به نظر می رسد که وضعیت بورس در هفته پیش رو، وضعیت بهتری نسبت به هفته گذشته داشته باشد هر چند که برای ورود و برای اینکه انتظار داشته باشیم که بورس بالا برود نیاز به عوامل دیگری چون ارزش و حجم معاملات داریم. اما گزارشاتی که شرکت ها ارسال کرده اند، گزارشات خوبی بوده است و فصل مجامع که به پایان می رسد می تواند کمک کند که تقاضا بیشتر شود. به نظر می رسد که ما از آن خبرهای منفی که در یک ماه گذشته القا شد گذر کرده ایم و اثر آن را در خیلی از گروه ها دیدیم و به نظر از اینجاهای بازار خیلی ترسی ندارد و فقط ممکن است اسیر یک روند فرسایشی شویم. وگرنه اینکه فکر کنیم از اینجا بازار پایین جدی را ببینیم من بعید می دانم و نهایتا می توانیم ده درصد دیگر در کلیت بازار داشته باشیم اما احتمال بالا رفتن خیلی بیشتر است.

گروه بانکی احتمالا هفته آینده پیشتاز باشند.

مهدی کاردان: متعادل

با توجه به ورود پول حقیقی  و جریانات نقدینگی روزانه بازار و رشد تعداد صف های خرید و فروش توام با یکدیگر از ۹.۳۰ صبح چهارشنبه، هفته بعد را متعادل پیش بینی میکنم.

گروه های پیشتاز هفته آینده از دیدگاه من خودرو و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی، انبوه سازی، املاک و مستغلات است.

مطالب مرتبط