پیش‌ بینی بورس فردا ۸ مرداد ۱۴۰۲

به گزارش نبض بورس؛ با وجود کاهش التهابات هفته‌های گذشته و افزایش اندک امیدی به احتمال تغییر در چالش‌های ایجاد شده، همچنان احتیاط و نگرانی واضح‌ترین حس در معاملات اهالی بازار سرمایه است در طول روز شاهد تغییر فاز بازار از سمت تقاضا به عرضه و بالعکس هستیم. در بازار امروز اما شرایط از سمت مثبت به سمت منفی با سرعت کمی حرکت کرد و در نهایت شاخص کل بورس کار خود را با یک کاهش ۰.۱۹ درصدی به پایان رساند تا بار دیگر کانال ۲ میلیون واحدی از دست برود و از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز با نوسان کوچکی که داشت بدون تغییر به کار خود پایان داد. روند ارزش معاملات خرد سهام شاید بهترین متغیر برای نمایش شرایط این روزهای بورس تهران باشد که امروز نیز با ثبت عدد ۴۳۵۳ میلیارد تومانی از بی‌جانی بازار سهام خبر داد که این اتفاق با خروج پول ۲۸۸ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی نیز همراه بود.

جدال بین بی‌اعتمادی و ارزندگی

 با نگاهی اجمالی به معاملات هفته گذشته بازار سهام می‌توان نتیجه گرفت که عطش فروشندگان برای عرضه گرفته شده اما از آن طرف هنوز خریداران تازه نفس در بازار پیدا نمی‌شود.  در هفته گذشته مانند هفته‌های پیش‌تر، اثری از حجم بالای معاملات نبود و این موضوع را می‌توان در دو پارامتر علت‌یابی کرد. در هفته گذشته چندین نماد به دلیل برگزاری مجامع عادی یا فوق‌العاده متوقف بودند و دوم، تایید و تکذیب‌های پی در پی در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌هاست که باعث شد ترس در دل سهامدارن جای گیرد و علی‌رغم ارزنده بودن بسیاری از سهم‌ها اما معامله‌گران جرات خرید پیدا نکنند.

از سمتی اما بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که قیمت سهام پس از ریزش‌های اخیر و همچنین با توجه به گزارش‌هایی که شرکت‌ها در سه ماهه ابتدایی سال منتشر کردند، ارزندگی بالایی برای خرید دارند و همین موضوع باعث می‌شود افرادی که نگاه بلندمدتی به بازار دارند، با استرس و نگرانی کمتری دست به خرید سهام بزنند. با این حال اما جدالی که بین بی‌اعتمادی ایجاد شده و همچنین ارزندگی سهام در بازار سرمایه ایجاد شده، اجازه تشکیل یک روند مشخص و پرقدرت را نمی‌دهد و بخش عمده‌ای از فعالان بازار فعلا ترجیح می‌دهند که به جای هرگونه اقدامی در سمت خرید و فروش، تا مشخص شدن شرایط کلی و قطعی، نظاره‌گر باشند.

نگاهی به روند تکنیکالی شاخص کل بورس

همانطور که در تصویر زیر از وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس پیداست، کندل‌های قیمتی در حال حرکت بر روی خط روند صعودی میان‌مدت هستند که فعلا توانایی جلوگیری از ریزش بیشتر را در بازار داشته و اجازه کاهش‌های بیشتر را حداقل در شاخص کل نمی‌دهد. از سمت دیگر اما وجود مقاومت‌های مهمی از جمله نسبت‌های فیبوناچی و ابر کومو که اکنون مدتی است بالای کندل‌های قیمتی قرار دارد، اجازه شکل‌گیری یک روند صعودی باثبات را نیز نمی‌دهد. از همین رو انتظار می‌رفت که شرایط تکنیکالی بورس نیز فعلا سیگنال روند خنثی را صادر کند و تا مدتی این مسیر با روزهای سبز و سرخ کم‌رمقی همراه باشد.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده در بالا و همچنین از آنجاکه بازار امروز از سمت مثبت به سمت منفی حرکت کرد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا روزی منفی و متعادل را سپری کند که همچنان با ارزش معاملات پایینی همراه خواهد بود./فردای اقتصاد

 

پیش بینی بورس فردا هر روز راس ساعت ۱۹ منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط