پیش بینی بورس فردا ۴ مرداد ۱۴۰۲

به گزارش نبض بورس، اگرچه مسیر صعودی دو روز گذشته بورس تهران شرایط بهتری را نسبت به روزهای قبل‌تر ایجاد کرده اما به نظر می‌رسد که همچنان بخش عمده‌ای از فعالان بورسی ترجیح می‌دهند که اقدامی جدی انجام ندهند و بیشتر نظاره‌گر اتفاقات باشند. روند بازار امروز که در انتهای معاملات هم با افزایش عرضه‌ها در عمده صنایع و گروه‌ها روبرو بود، موجب شد که شاخص کل بورس در نهایت کار خود را با یک افزایش ۰.۱۷ درصدی به پایان برساند و در محدوده ۲ میلیون واحدی قرار بگیرد. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن با ثبت عملکردی یکسان با رشد ۰.۱۸ درصدی ارتفاع خود همراه شد. همانطور که اشاره شد اما روند ارزش معاملات فعلا سیگنالی از رونق بازار سهام نمی‌دهد و امروز نیز با ثبت عدد ۵۰۱۴ میلیارد تومانی در محدوده‌های ضعیف روزهای قبل خود باقی ماند و شاهد خروج پول ۲۵۵ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

رفتار بورس در دو روز اخیر به خوبی نشان داد که برگشت اعتماد به بازار تنها از یک اقدام عملی ممکن است و تنها راه بهبود معاملات نیز بازگشت خوش‌بینی و اعتماد به بدنه بازار سهام خواهد بود. این روند مثبت اگرچه نشانه وضعیت بهتری در رفتار بازار است اما معاملات کم‌رمق و کم‌حجم نشان می‌دهد که بورسی‌ها همچنان با نگاه مضطرب به روزهای آتی می‌نگرند و نگران از اقدامات غیرقابل پیش‌بینی از سمت سیاستگذار هستند و این ترس تنها با گذشت زمان و اقدامات عملی از بین خواهد رفت. 

آرامش در بازارهای سرمایه‌گذاری

اگرچه روند بورس تهران و اکثر سهم‌ها طی هفته گذشته به دلایل مشخص با فشار عرضه زیادی از سمت فروشندگان همراه بود اما نگاهی به دیگر بازارها نیز نشان می‌دهد که تقریبا به دلیل شرایط موجود در وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، رکودی همه‌گیر ایجاد شده و اغلب شاهد نوسانات اندک و یا کاهش قیمت در کلاس‌های دارایی مختلف هستیم. نرخ دلار نیز که در اواسط ماه قبل توانسته بود به میانه کانال ۵۰ هزار تومانی نیز برسد، اکنون مدتی می‌شود که در میانه کانال ۴۸ هزار تومانی نوسان می‌کند و فعلا خبری از روند صعودی ندارد.

نبود چشم‌انداز مشخص از وضعیت سیاسی کشور، آمارهای اقتصادی که نشان از یک کاهش نسبی در انتظارات تورمی دارد و همچنین احتمال بهبود دولت در دسترسی به منابع ارزی خود یکی از دلایلی است که نرخ دلار با وجود کم‌رنگ شدن خوش‌بینی به توافق هسته‌ای و احیای برجام، با افزایش قیمت در بازار آزاد همراه نمی‌شود و نقش خود به عنوان یک محرک برای بازارها را از دست داده است.

تکنیکال بورس در فاز انتظار

نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس به خوبی نشان می‌دهد که کندل‌های روزهای گذشته تاکنون به حمایت خط روند صعودی میان‌مدت پایبند بوده‌اند و این حمایت توانست مانع از ریزش بیشتر بازار شود. از سمت دیگر با توجه به واگرایی ایجاد شده در اندیکاتور RSI می‌توان انتظار داشت که مسیر نزولی شدید فعلا پایان یابد و تا مشخص شدن وضعیت نهایی اتفاقات اخیر در فاز انتظار باقی بماند و پس از آن شاهد حرکت قدرتمند به سمت بالا یا پایین باشیم.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به اتفاقات رخ داده در بازار امروز و روندی که از صعودی به نزولی تغییر مسیر داد و فروشندگانی که نسبتا با قدرت زیادی برگشتند، انتظار می‌رود که بورس فردا در ابتدا روندی کاهشی به خود بگیرند و به مرور تعادل به معاملات برگردد./فردای اقتصاد

مطالب مرتبط