پیش بینی بورس سه شنبه 6 تیر 1402/ آیا رئیسی زنگ خطر بورس را خواهد شنید؟


به گزارش تجارت نیوز، رشد سریعی که در ابتدای سال جاری رخ داد، سهامداران بورسی را که منتظر بازگشت بازار بودند، امیدوار کرد. طی سه سال گذشته در حالی که بورس تا آبان 1401 روند نزولی و فرسایشی داشت، قیمت بازارهای موازی مانند ملک، خودرو و دلار چند برابر و چند برابر شد.

در این میان، بقای بازار به عنوان یکی از محرک های مهم رشد تلقی می شد. در عین حال، عمر رالی بهاری بازار کمتر از حد انتظار به پایان رسید. 27 اردیبهشت ماه که برای همیشه در خاطره سهامداران ماندگار شد، فروش ناگهانی آغاز شد و تا زمان نگارش این گزارش، شاخص اصلی تالار شیشه ای بیش از 590 هزار واحد متضرر شد.

مقایسه بین سقوطی که بازار تجربه می کند و سقوط سال 1999 بینش جدیدی را در مورد معنای این کلمه برای سهامداران ایجاد کرده است. جالب اینجاست که بازار در اوج شاخص اصلی بین آگوست 2019 تا نوامبر سال گذشته با افت 826 هزار واحدی مواجه شد. در حال حاضر تنها در دو ماه نزدیک به 600 هزار واحد از ارتفاع شاخص کل کاسته شده است.

حمایت کل 2 میلیونی شاخص نتوانست جلوی ریزش را بگیرد!

معاملات روز دوشنبه بازار سهام در حالی انجام شد که شاخص کل در روند نزولی خود با سرعت بیشتری حرکت کرد. بنابراین شاخص اصلی تالار شیشه ای با افت شدید 64 هزار و 663 واحدی مواجه شد که معادل 3.2 درصد این شاخص است. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات روز دوشنبه در سطح یک میلیون و 956 هزار واحد باقی ماند.

همچنین شاخص هم وزن نیز به همراه نماگر اصلی تالار شیشه ای کانال مهم 700 هزار واحد را از دست داد و با افت 2.93 درصدی به سطح 687 هزار و 752 واحد رسید.

بورس اوراق بهادار تهران زیر ذره بین آمار و ارقام

هیات مدیره بورس اوراق بهادار تهران حجم معاملات روز دوشنبه را 11 میلیارد و 900 میلیون و ارزش سهام، وارانت و صندوق های سرمایه گذاری مشترک را 7.21 میلیارد تومان اعلام کرد.

بررسی آمار مالکیت اشخاص حقیقی حکایت از خروج سرمایه های واقعی مردم از بورس دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بازار روز دوشنبه خروجی هزار و 87 میلیارد تومانی از سهام، اختیار معامله و صندوق های سرمایه گذاری مشترک را به ثبت رساند.

افزایش حجم و ارزش معاملات همزمان با همگرایی خط فروش بازار سهام را می توان به عنوان نشانه ای از تغییر دست سهام بین سهامداران خسته از روند نزولی و سرمایه گذاران جدید تفسیر کرد. اگر این تفسیر درست باشد، می‌توانیم شاهد شکست در فاز نزولی شدید بازار باشیم که می‌تواند به رشد حداقلی در کل بازار منجر شود.

نشست اضطراری کشیشان در واکنش به سقوط بازار

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل جلسه فوق العاده این کمیته برای بررسی علل آنچه بی ثباتی بازار نامیده می شود خبر داد. وی بیان کرد: این جلسه روز دوشنبه با حضور مدیران عامل شرکت ملی نفت ایران، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، رئیس سازمان بورس و بازرسان دیوان محاسبات کشور برگزار شد و روند کار برخورد با بی نظمی قیمت ها، به دستور وزارت نفت در بازار “سرمایه” آغاز شد.

پای حاشیه قیمت مواد غذایی به رئیس جمهور رسید!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنان افزایش قیمت صنایع پالایش نفت را قبول ندارد. پورابراهیمی در اقدامی جدید در نامه ای به ابراهیم رئیسی خواستار بررسی مکانیزم تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها به گونه ای شد که خوراک پتروشیمی ها بر اساس مکانیزم بازارمحور و تحت تاثیر متغیرهای داخلی و منطقه ای

پورابراهیمی معتقد است فرمول تعیین نرخ خوراک پالایشگاه های نفت نباید مزیت نسبی شرکت های داخلی را از بین ببرد.

پیش بینی سهام در روز سه شنبه

آخرین ساعت معاملات با افزایش قدرت تقاضا همراه بود. فرآیند معاملات در مرحله نهایی منجر به تجمع صف های فروش شد. تلمبه اخبار مثبت ناشی از تحرکات مسئولان و همچنین انتشار خبر انتشار اوراق تبعی به مبلغ احتمالی 5 هزار میلیارد تومان ممکن است منجر به بازگشت به بازار در جریان معاملات روز سه شنبه شود. به همین دلیل کارشناسان معتقدند پس از افت شدید شاخص های بورس، بالاخره فرصت استراحت بورس فرا رسیده است.

گزارش های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

مطالب مرتبط