پیش بینی بورس روز شنبه 26 تیر 1402 / آیا روند جدید بازار سرمایه ادامه دارد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، بورس اوراق بهادار تهران با صعود متوالی خود در هفته دوم تیرماه در حال افزایش فاصله خود از سقف مرداد ماه ۱۳۹۸ است. با افزایش این شکاف، احتمال کاهش سناریوی برخی فعالان بازار مبنی بر عقب نشینی شاخص کل به محدوده سقف سال 1999 کمتر می شود. از سوی دیگر، احتمال سناریوی موج جنبشی بعدی شاخص کل نیز بیشتر خواهد شد.

پس از آغاز فرآیند اصلاح شاخص در 27 اردیبهشت، شاخص کل تنها در 23 روز معاملاتی نزدیک به 16 درصد معادل 402 هزار واحد کاهش یافت. پس از این اصلاح شدید که موجب شوک سهامداران شد، بازار سهام نوساناتی را در قالب رنج تجربه کرد که باعث ایجاد دو سقف در محدوده 2 میلیون و 189 هزار و 2 میلیون و 196 هزار واحد شد. اکنون شاخص کل رشد متوالی آن در هفته دوم تیرماه در ارتفاع دو میلیون و 202 هزار واحدی قرار دارد. این بدان معناست که شاخص کل از سقف محدوده خود عبور کرده است. وجود این موضوع سهامداران و مردم بازار سرمایه را به ادامه روند خوب از این روزهای بازار امیدوار کرده است.

از طرفی اخبار مثبت زیادی در فضای بازار منتشر شد. از جمله این اخبار می توان به احتمال بررسی فرمول قیمت گذاری محصولات خودروسازان توسط شورای رقابت اشاره کرد. این خبر در هفته دوم تیرماه موفق شد ابتدا نقشه بازار خودرو را سبز کند و سپس به کل بازار سرایت کند.

بورس اوراق بهادار تهران زیر ذره بین آمار و ارقام

تابلوی بورس تهران حجم معاملات 10 میلیارد و 329 میلیون سهم و ارزش معاملات خرد را 6 هزار و 802 میلیارد و 700 میلیون تومان نشان می دهد. افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به میانگین ارزش معاملات ماه گذشته، رشد اخیر را معتبرتر می کند.

بر خلاف روز سه شنبه، بررسی آمار مالکیت واقعی افراد نشان از ورود سرمایه واقعی به بازار سهام دارد. شاخص ورودی و خروجی سرمایه در پایان آخرین روز هفته از ورود 491 میلیارد و 800 میلیون تومان از محل سهام، حق بازخرید و صندوق های سرمایه خبر داد.

بازار سهام روز سه شنبه همزمان با افزایش ارزش و حجم معاملات، با خروج پول واقعی مواجه شد. این به وضوح نشان داد که گروهی از مردم رشد اخیر را فرصتی برای خروج دانسته و شروع به فروش سهام خود کردند. اگر این روند تا روز بعد یعنی چهارشنبه ادامه یابد، ممکن است فعالان بازار را نگران آینده بازار کند. این در حالی است که ورود پول واقعی مردم در آخرین روز هفته نشان داد که بازار از نظر گروه زیادی از مردم ارزش بیشتری نسبت به بازارهای موازی دارد. اگر برخی مسئولان با تصمیمات ناگهانی خود از فرصت برای بازگرداندن اعتماد به بورس استفاده نکنند، بازار سرمایه ظرفیت پذیرش سرمایه گذاران را دارد.

پیش بینی سهام برای روز شنبه

روند معاملات در آخرین روز هفته از باز شدن بازار تا نیم ساعت پایانی معاملات به خوبی پیش رفت و به تدریج بر قدرت خریداران افزود. در دقایق پایانی جریان معاملات اما ظهور فروشندگان در نمودار روند معاملات مشخص بود. با این حال، پس از کاهش 15.81 درصدی شاخص کل، قیمت ها در برابر نزول مقاومت قوی نشان می دهند.

این نوع رفتار بازار حاکی از آن است که ماجرای افزایش نرخ خوراک صنعت پالایش نفت پس از شوک منفی شدید با تمام آثار جانبی و تاثیری که بر اعتماد سهامداران به بورس داشت رو به پایان است.

با این حال حجم و ارزش معاملات همچنان در سطح پایینی قرار دارد و این نشان از بلاتکلیفی و معامله اهالی بازار سرمایه برای ورود به سهام دارد. این مشکل به تنهایی باعث می شود سهام انرژی لازم برای شروع یک روند صعودی با سرعت بالا را نداشته باشد.

از سوی دیگر، تا زمانی که اتفاق عجیب دیگری در آسمان بورس تهران رخ ندهد، نمی توان انتظار افت شدید قیمت ها در سطوح فعلی را داشت.

ادامه گزارش تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

مطالب مرتبط