پیش بینی بورس دوشنبه 5 تیر 1402 / آخرین فرصت برای بازگشت به بورس – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، نگاهی به نمودار روز یکشنبه بورس نشان می دهد که 88 درصد نمادهای بورسی در روز یکشنبه منفی شدند و پرتفوی سهامداران آنها از دست رفت. علاوه بر این، 246 توکن برای فروش صف کشیده بودند و سهامداران چاره ای جز تماشای زیان خود نداشتند.

علاوه بر دلایلی مانند افزایش نرخ عرضه پتروشیمی ها، شایعه حذف امتیاز پالایشگاه ها و ماجرای عدم شناسایی سود شپنا، کاهش فعلی اسکناس آمریکا به کریدور 48 هزار تومانی است. همچنین دلیل سقوط بازار سرمایه .

رفتار فروشندگان نشان می دهد که بورس به نوعی در هراس است. در حالی که سهام بدون توجه به عوامل بنیادی به ریزش ادامه می دهد، خبری از صندوق تثبیت بازار نیست. صندوق برای ورود به این وضعیت.

معاملات روز یکشنبه بازار سهام در حالی انجام شد که شاخص کل به سمت روند نزولی خود حرکت کرد. بنابراین شاخص اصلی تالار شیشه ای با افت شدید 49 هزار و 593 واحدی مواجه شد که معادل 2.39 درصد این شاخص است. بر این اساس، شاخص کل در پایان معاملات روز یکشنبه در سطح دو میلیون و 21 هزار واحد باقی ماند.

همچنین شاخص هم وزن نیز همراه با نماگر اصلی تالار شیشه ای افت کرد و با 2.68 درصد کاهش به سطح 708 هزار و 496 واحد رسید.

بورس اوراق بهادار تهران زیر ذره بین آمار و ارقام

هیات مدیره بورس اوراق بهادار تهران حجم معاملات روز یکشنبه را 9.6 میلیارد تومان و ارزش سهام، حق فروش و صندوق های سرمایه گذاری مشترک را 5.296 میلیارد تومان اعلام کرد.

بررسی آمار مالکیت اشخاص حقیقی حکایت از خروج سرمایه های واقعی مردم از بورس دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز یکشنبه از خروج 953 میلیارد تومان از سهام، اختیار معامله و صندوق های سرمایه گذاری مشترک خبر داد.

آخرین فرصت برای بازگشت

محرکی که در حال حاضر می توان برای بورس در نظر گرفت، آخرین مهلت برگزاری مجامع عمومی سالانه شرکت ها و همچنین انتشار گزارش های فصلی است.

بورس تهران در فصل مجامع همواره با افزایش تقاضا همراه است. از سوی دیگر، شرکت ها قرار است گزارش عملکرد سه ماهه خود را در این هفته منتشر کنند. اهالی بازار انتظار دارند شرکت ها در سه ماه اخیر افزایش سودآوری و رشد تولید و افزایش فروش را تجربه کنند. بنابراین انتشار چنین گزارش هایی باعث تعدیل P/E بازار می شود.

اگرچه بازار در محدوده فعلی ارزش دارد، اما به دلیل نبود عنصر اطمینان آسیب دیده است. با این حال، گزارش های فصلی ممکن است محرکی باشد که بازار را از وضعیت فعلی نجات دهد.

پیش بینی بازار سهام برای روز دوشنبه

بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز یکشنبه با موجی از سهام مواجه شد. با توجه به نزدیک شدن شاخص کل به خط روند حمایتی، انتظار می رود بازار نسبت به این حمایت واکنش مثبت نشان دهد و کمی متعادل شود.

گزارش های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

مطالب مرتبط