پیش بینی بورس دوشنبه 11 مرداد 1402 / زمزمه های بازگشت کارت سبز – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، معاملات روز یکشنبه بازار سهام در حالی انجام شد که شاخص کل نتوانست دوباره ارتفاع خود را افزایش دهد. به این ترتیب شاخص کل با افت 6189 واحدی معادل 0.31 درصد این شاخص مواجه شد. بر این اساس، شاخص کل در پایان معاملات در سطح یک میلیون و 978 هزار واحد باقی ماند.

نکته قابل تامل در رابطه با وضعیت بورس، شدت عملکرد شاخص های سهام از اخبار و گزارش های منفی است. از سوی دیگر، اگر اخبار یا گزارش های شرکت کمکی به مبانی سهام و آن صنعت کند، بازار سرمایه به آن توجهی نمی کند و به نزول خود ادامه می دهد.

به عنوان مثال گزارش سه ماهه اول 1402 شپنا که کاهش سودآوری پالایش نفت در اصفهان را نشان می داد باعث سقوط سهام شرکت های نفتی شد. همین مشکل به سایر صنایع هم سرایت کرد و کل بازار با کاهش ارزش سهام مواجه شد.

اما باید دید آیا گزارش سایر شرکت های تاثیرگذار که متعاقبا منتشر می شود می تواند تاثیری بر روند فعلی بورس داشته باشد یا خیر؟

بورس اوراق بهادار تهران زیر ذره بین آمار و ارقام

لازم به ذکر است در معاملات روز یکشنبه شاخص هم وزن در مقابل شاخص کل قرار گرفت و 2600 واحد به بالاترین حد خود افزود. این رشد 0.29 درصدی شاخص هم وزن را به سطح 702 هزار واحد رساند.

لازم به ذکر است تابلوی بورس تهران حجم معاملات را 6.2 میلیارد و ارزش معاملات خرد را 4.11 میلیارد تومان نشان می دهد.

بررسی آمار مالکیت اشخاص حقیقی حکایت از خروج سرمایه های واقعی مردم از بورس دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس از خروج 197 میلیارد تومانی از سهام، حق بازخرید و صندوق های صاحبان سهام خبر داد.

تجزیه و تحلیل فنی شاخص عمومی

در بلندمدت، حرکت رو به بالا کانال شده شاخص عمومی را می توان با رسم کانال سبز قاب کرد. شاخص کل پس از رسیدن به سقف کانال وارد روند اصلاحی شد که تا ابتدای مرداد ماه ادامه داشت. در حال حاضر شاخص کل بیش از 100 هزار واحد با میانه کانال صعودی فاصله دارد.

جهش بازار در دو روز پایانی هفته گذشته اهالی بازار سرمایه را به بازگشت به بازار امیدوار کرده است. با نگاهی دقیق تر، شاخص کل در طی فرآیند تصحیح به کانال نزولی رفته است. در حال حاضر تالار اصلی نشانگر شیشه در پایین این کانال و همچنین روی خط روند صعودی قرار دارد.

تقاطع انتهای کانال و خط روند صعودی نکته بسیار مهمی برای این اندیکاتور از نظر فنی بود. در صورت از بین رفتن این محدوده، شاخص کل تا محدوده یک میلیون و 830 هزار واحدی حمایت قابل توجهی ندارد.

از سوی دیگر، واگرایی در شاخص RSI، فعالان بازار را نسبت به بازگشت احتمالی بازار خوشبین کرده است. نوسانات شاخص در آبان و بهمن به ترتیب آستانه بالاتری از سطوح این نماگر را رقم زد. در حال حاضر اگرچه شاخص نسبت به بهمن ماه سال گذشته در سطوح بالاتری قرار دارد، اما RSI شاخص کل در سطوح پایین تری نسبت به آن زمان قرار دارد.

پیش بینی بازار سهام برای دوشنبه

گزارش عملکرد سه ماهه شرکت عموماً با افزایش سودآوری در بیشتر صنایع همراه بود. از سوی دیگر افزایش حجم و ارزش معاملات از پویایی بازار حمایت خواهد کرد. بر این اساس به نظر می رسد با بازگشت نمادهایی که به دلیل حضور در مجامع متوقف شده بودند، شتاب به بورس بازگردد و باعث کاهش هیجانات فروش در بازار شود.

بنابراین در رابطه با پیش‌بینی بازار سهام در روز دوشنبه، می‌توان انتظار داشت که تعادل بیشتری در بازار ایجاد شود. همچنین در نمادهای کمتر مرتبط با تصمیم بحث برانگیز افزایش نرخ خوراک، بر اساس عملکرد سه ماهه، با اقبال بیشتری نسبت به روزهای قبل مواجه خواهند شد.

گزارش های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

مطالب مرتبط