پیش بینی بازار سهام فردا 2 مرداد 1402

من گزارش میدم نبض بازار سهام، اگرچه روند معاملات همچنان قدرت چندانی از خود نشان نمی دهد و ترس و احتیاط را در رفتار فعالان بازار به خوبی می توان مشاهده کرد، اما به نظر می رسد در نهایت محرک های این روزها یعنی. انتشار صورت‌های مالی و برگزاری مجامع، پس از کاهش نسبی شوک‌های منفی، توانست بر بسیاری از سهام اثر مثبت بگذارد، هرچند انتظار می‌رفت این اثر بسیار بیشتر باشد. شاخص کل بورس در پایان بازار امروز با افت جزئی 0.31 درصدی در محدوده یک میلیون و 977 هزار واحدی قرار گرفت. از سوی دیگر، شاخص هم وزن به دلیل معاملات بهتر در برخی نمادها و گروه های بازار کوچکتر، روند بهتری را پشت سر گذاشت و 0.29 درصد افزایش یافت. اما ارزش معاملات سهام خرد به دلیل عدم حضور نمادهای بسیار بزرگ و کوچک به دلیل برگزاری مجامع همچنان در سطوح بسیار پایین قرار داشت و رقم 4007 میلیارد تومان را به ثبت رساند که با خروج 197 میلیارد تومانی همراه شد.

تاثیر انگیزه های صعودی بر بازار سهام

در دو روز گذشته، انتشار گزارش‌های مالی سه ماهه بهاره شرکت‌ها، خبر از وضعیت بسیار خوبی برای همه شرکت‌های بورسی داد که نشان می‌دهد بورس بدون توجه به مشکلاتی که از بیرون باعث ایجاد تکانه‌های منفی و شدید می‌شود، در داخل شرایط خوبی را تجربه می‌کند و بازگشت آرامش به بازار ممکن است چشم‌انداز خوبی را برای قیمت سهام ایجاد کند. صورت‌های مالی شرکت‌ها در گروه‌های مختلف بانکی، دارویی، سیمانی، پلاستیک، خودروسازان تجاری و غیره نشان داده است که با وجود تکانه‌ها و سیاست‌های اقتصادی فراوانی که اغلب مانع سودآوری منطقی شرکت‌ها می‌شود، شرکت‌ها توانسته‌اند عملکرد خوبی از خود نشان دهند و چشم‌انداز خوبی برای آینده خود ترسیم کنند. اگرچه در این بین برخی از گروه ها مانند صنعت پالایش با کاهش سودآوری همراه بودند که از قبل توسط کارشناسان پیش بینی شده بود.

در بازاری منطقی و به دور از هیجان، انتشار این گزارش‌ها می‌توانست منجر به شکل‌گیری یک روند صعودی قوی شود که کل بازار سرمایه را با خود همراه کند و مانند روز گذشته خبری از ریزش نباشد، اما در چنین شرایطی تجربه نشد. اما به نظر می رسد با بازگشت ثبات به بورس می توان انتظار داشت که این مشوق ها اثربخشی خود را نشان دهد و با گشایش مجدد نمادها پس از مجامع شاهد بهبود نسبی معاملات باشیم.

نگاهی به وضعیت فنی شاخص بورس

مسیر فنی بورس تهران پس از عبور از سقف حمایتی سال 2019 در محدوده 2.1 میلیون واحدی سخت‌تر از گذشته است، اما همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود، وجود خط روند میان‌مدت و همچنین نسبت فیبوناچی 50 درصدی در محدوده 1.97 میلیون واحدی، ما را امیدوار کرد که این کاهش در روزهای آینده متوقف شود. در مجموع روزهای گذشته از نظر فنی برای بورس تهران بسیار حائز اهمیت است و در صورت شکسته شدن محدوده یک میلیون و 970 هزار واحدی، احتمال افت به 1.85 میلیون واحد دور از انتظار نیست. با این حال فعلا پیش بینی می شود که برای مدتی روزهای آرام و با نوسانات کم را داشته باشیم.

پیش بینی بازار سهام فردا

با توجه به نکات ذکر شده و همچنین شرایط فنی کل شاخص کل بورس، انتظار می رود بورس فردا تحت تاثیر بازگشایی بسیاری از سهام بزرگ و روندساز، روزی مثبت اما متعادل را سپری کند تا رفتار معامله گران در بازگشایی نمادها را ارزیابی کرده و مسیر خود را به سمت جلو بیابد.

بازار تحت کنترل / توصیه مهم به سهامداران

سلمان یزدانی وی بیان کرد: بازار تمایل به کنترل سهام دارد که از طریق آن می تواند تورم را کنترل کند و از سوی دیگر اوراق خود را بفروشد. عملکرد بازار در تابستان قابل پیش بینی بود و تا افزایش نرخ ارز ادامه خواهد داشت. اگر گاهاً بازار افزایش پیدا کند، به دلیل نبود بازارهای موازی همراه، موقتی خواهد بود. بهترین راهبردی که می‌توان در شرایط فعلی اتخاذ کرد، استفاده از استراتژی‌های پوشش مشتقه در شرایطی است که بازار مثبت است و تقاضا وجود دارد. این بدان معنی است که علاوه بر سهامی که خریداری می کنید، ما به موقعیت های فروش در بازار اختیار معامله نگاه می کنیم.

پیش بینی سهام فردا هر روز ساعت 19:00 منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط