پنتاگون قصد دارد از میکروب ها به عنوان جاسوس استفاده کند


بازوی تحقیق و توسعه وزارت دفاع ایالات متحده، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا)، در حال بررسی استفاده از میکروب ها برای ردیابی بی سر و صدا فعالیت دشمن و هشدار به نیروهای آمریکایی در صورت شناسایی است. برنامه Tellus اجازه طراحی حسگرهای میکروبی، جاسوسان نامرئی را می دهد که پنهان می مانند و اگر دشمنان فعالیت خاصی را انجام دهند، سیگنال مخفی ارسال می کنند. این موارد ممکن است شامل عبور تانک از مرز، راه اندازی نیروگاه هسته ای و غیره باشد.

دارپا، آژانسی که پشت نوآوری‌های بزرگی مانند واکسن‌های RNA و اینترنت قرار دارد، اکنون می‌خواهد میکروب‌ها را برای ردیابی نیروهای دشمن به سرعت توسعه دهد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی آژانس، پروژه Telos (به معنی زمین) که به نام الهه رومی زمین نامگذاری شده است، “به دنبال ایجاد طیف گسترده ای از سیگنال های شیمیایی و فیزیکی است که دستگاه های میکروبی می توانند تشخیص دهند، شرایط محیطی که می توانند تحمل کنند، و انواع سیگنال های خروجی که می توانند تولید شوند.”

به گفته این آژانس، سیگنال های شیمیایی شامل مواد سمی یا رادیواکتیو و آلاینده های فلزات سنگین است. سیگنال های فیزیکی شامل نور، جریان الکتریکی و میدان های مغناطیسی است. یکی دیگر از مزایای این طراحی این است که میکروب ها به خودی خود نگهداری می شوند و نیازی به منبع انرژی خارجی یا حتی توجه و مراقبت ندارند.

هنگامی که میکروب ها فعالیت را تشخیص می دهند، می توانند سیگنال های شیمیایی یا فیزیکی خود را تولید کنند، از جمله “نور، ترکیبات آلی غیر سمی، یا جریان الکتریکی”. این سیگنال ها بسیار واضح هستند اما کاملا طبیعی و به اندازه کافی قابل مشاهده خواهند بود که هشداری برای جلوگیری از اطلاع دشمن از آنها در نظر گرفته می شود.

نامزدهای پروژه Telos شامل باکتری ها، قارچ ها و ریزجلبک ها هستند. میکروب ها می توانند در محیط های مختلف، حتی محیط های خشن، از جمله فضای باز روی سطح دریا، زیر زمین، زیر آب با تغییرات دمایی زیاد و قرار گرفتن در معرض گرما، سرما و سایر عناصر زندگی کنند. جاسوسان زیادی نمی توانند چنین قابلیت هایی داشته باشند.

چگونه یک جاسوس میکروبی فعال می تواند نیروهای آمریکایی را از فعالیت دشمن آگاه کند؟ در سطح تاکتیکی، ایالات متحده می تواند میکروبی ایجاد کند که اگر چیزی از روی آن عبور کند، مقاومت زیستی نشان دهد و آن را در مرز بین متحد ایالات متحده و یک کشور متخاصم قرار دهد تا از آن جاسوسی کند. اگر یک کشور متخاصم به متحد ایالات متحده حمله کند، به ویژه در یک مکان دور، میکروب های بیولومنسنت مسیر دشمن را روشن می کنند – مسیری که مستقیماً به نیروهای مهاجم منتهی می شود.

فناوری Telos می تواند در سطح استراتژیک نیز مفید باشد. تصور کنید کشوری در حال ساخت رآکتور هسته ای برای تولید سوخت برای سلاح های هسته ای است. او این راکتور را در نزدیکی یک دریاچه با هدف استفاده از آب برای خنک کردن راکتور ساخت. استفاده از آب دریاچه به عنوان خنک کننده باعث افزایش دمای دریاچه می شود. پنتاگون می تواند میکروب هایی را در دریاچه ایجاد کند که در صورت گرم شدن دریاچه ممکن است شروع به پمپاژ متان کنند. سپس می توان انتشار متان را توسط ماهواره های سنجش از دور در فضا شناسایی کرد.

در پایان تلاش 2.5 ساله توسعه، دارپا می خواهد نمونه اولیه “دستگاه های میکروبی” و همچنین ارزیابی سرعت طراحی و استقرار دستگاه های جدید را داشته باشد.

ایده این است که توانایی ایجاد دستگاه های جدید را در هر لحظه داشته باشیم، به موقعیت های جدیدی واکنش نشان دهیم که در حال حاضر حتی نمی توانیم تصور کنیم. به لطف دارپا، حتی راه رفتن روی زمین دشمنان زمینی آمریکا می تواند منجر به جاسوسی آنها شود.

مطالب مرتبط