پس لرزه های افزایش نرخ خوراک / بزرگترین تولید کننده متانول جهان تعطیل شد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، موسس و رئیس هیات مدیره پتروشیمی کاوه از تعطیلی بزرگترین تولیدکننده متانول جهان به دلیل افزایش ۵۴ درصدی نرخ خوراک خبر داد!
ابراهیم عسگریان با اشاره به تغییر تعرفه گاز و سوخت صنعتی گفت: پتروشیمی کاوه در سال های 1400 تا 1402 یک میلیارد و 160 میلیون تومان برای مالیات بر ارزش افزوده طلبکار است و این در حالی است که این شرکت به دلیل بدهی متوقف شده بود. ، و متانول دولتی آن را متوقف نکرد!

وی افزود: تولید متانول برای کارخانجات خصوصی از جمله پتروشیمی کاوه به ازای هر مترمکعب 120 دلار هزینه دارد. ماه گذشته 800 میلیارد تومان برای گاز کارخانه هزینه شد. تعطیلی این کارخانه و عدم استفاده از گاز به معنای زیان 800 میلیارد تومانی از جیب دولت است.

عسگریان ادامه داد: در جلسه با رئیس جمهور مقرر شد برای اجرای تصمیمات از انجمن ها مشورت شود. قیمت جهانی گاز به 9 سنت کاهش یافته است، اما گاز اخیرا 54.2 درصد افزایش یافته است. در این راستا فقط چین خریدار محصولات است که البته 10 درصد پرداخت می کند، تخلیه کالا 30 روز طول می کشد و کرایه 65 دلار است. پس از تایید سالم بودن کالا، 40 روز طول می کشد تا مبلغ نهایی دریافت شود.

به گفته عسگریان، شرکت گاز هر 15 روز یکبار خواهان پرداخت است. دولت باید از آبجوسازی های خصوصی حمایت کند. بزرگترین تولیدکننده متانول جهان در ایران تاسیس شد اما دولت به دلیل قیمت بالای گاز آن را تعطیل کرد.

منبع: انتشارات بورس اوراق بهادار

مطالب مرتبط