وضعیت توافق هسته ای ایران مبهم است/چرا؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی اعلام کرد که چشم انداز احیای توافق هسته ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه هسته ای ایران در حال حاضر بسیار نامشخص است.

میخائیل اولیانوف در پاسخ به سوالی در این باره گفت: چشم انداز این موضوع بسیار نامشخص و پیچیده است. یادآوری می‌کنم که مذاکرات بر سر بازگرداندن توافق هسته‌ای با ایران از آوریل ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ در وین انجام شد و در این راستا تصمیم‌های مفصلی اتخاذ شد که شامل لغو تدریجی تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت همزمان تهران به پارامترهای مشخص‌شده در چارچوب برنامه هسته‌ای این کشور در برجام بود. اما لحظه مطلوب از دست رفته است و در یک سال و نیم گذشته هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

این دیپلمات روس یادآور شد: مشکل اصلی موضع غیرسازنده برلین، لندن و پاریس و همچنین واشنگتن است که در سال 2018 از اجرای تعهدات خود در این توافق سرباز زدند و به گفته اولیانوف، به نظر می رسد آنها علاقه خود را به برجام از دست داده اند.

نماینده دائم روسیه هشدار داد: به نظر من آنها مرتکب یک اشتباه راهبردی جدی می شوند، زیرا موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد و هر لحظه ممکن است تنش ها با پیامدهای بسیار ناخوشایندی تشدید شود و باید از چنین روندی جلوگیری کرد.

اولیانوف فسخ قرارداد START-3 توسط روسیه یا ایالات متحده را رد کرد

نماینده دائم روسیه در وین در پاسخ به سوال دیگری در این مصاحبه خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ دلیلی برای فسخ توافق کاهش بیشتر و محدود کردن تسلیحات تهاجمی راهبردی (معاهده START-3) توسط آمریکا یا فدراسیون روسیه وجود ندارد.

اولیانوف گفت: زندگی ما پر از شگفتی ها و مشکلات غیر منتظره است، به ویژه در سال های اخیر. شما هرگز نمی توانید چیزی را انکار کنید، اما من می گویم که کوچکترین دلیلی برای فسخ معاهده استارت-3 از سوی واشنگتن یا مسکو وجود ندارد.

همانطور که دیپلمات روسی خاطرنشان کرد، قدرت بالقوه توافق کاهش تسلیحات استراتژیک از نظر تضمین ثبات و امنیت بین المللی هنوز به پایان نرسیده است. اما برای اجرای آن لازم است که آمریکا سیاست خود را در قبال مسکو به شدت تغییر داده و اصلاح کند.

اولیانوف افزود: ما توافق استارت را به دلیل تغییرات اساسی در شرایط قطع کردیم. در شرایطی که آمریکا رسما وظیفه تحمیل یک شکست استراتژیک به روسیه را بر عهده گرفته است، دعوت از بازرسان آمریکایی برای بازدید از زرادخانه های هسته ای ما بسیار عجیب است.

رئیس سیا: آمریکا هیچ مدرکی دال بر آمادگی روسیه برای استفاده از سلاح هسته ای ندیده است

ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شب گذشته، پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده هیچ گونه آمادگی مشخصی از سوی روسیه برای استفاده از سلاح های هسته ای خود ندیده است. وی در سخنرانی خود در مجمع امنیتی آسپن گفت: تا به امروز هیچ آمادگی خاصی برای استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای توسط روسیه مشاهده نشده است.

برنز خاطرنشان کرد که وی به طور خاص با سرگئی ناریشکین، رئیس اطلاعات خارجی روسیه ملاقات کرد تا به وی در مورد عواقب استفاده از سلاح های هسته ای در درگیری نظامی در اوکراین هشدار دهد. به گفته وی، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین نیز در این مورد صحبت کرده است و برای روسیه “در حال حاضر نادیده گرفتن این صدا بسیار دشوار است”.

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اواسط ژوئیه اعتراف کرد که امکان استفاده روسیه از سلاح هسته ای در ارتباط با بحران پیرامون اوکراین وجود ندارد.

چند روز پیش، سرگئی ناریشکین فاش کرد که در ماه ژوئن با ویلیام برنز در مورد مشکلات پیرامون وضعیت اوکراین گفتگو کرده است. به گفته وی، این گفتگو حدود یک ساعت به طول انجامید و در این مدت موضوع ملاقات شخصی احتمالی بین دو کارمند اطلاعات روسیه و آمریکا مطرح نشد. با این حال، ناریشکین خاطرنشان کرد که تماس های بیشتر با رئیس سیا امکان پذیر است.

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط