وضعیت بورس چه زمانی درست می شود؟

من گزارش میدم نبض بازار سهاممجید عشقی چهارشنبه حوالی وضعیت بازار سرمایهوی گفت: بورس تا اواسط اردیبهشت در وضعیت نسبتا خوبی قرار داشت، اما متأسفانه دنباله تصمیمات متعددی که بدون در نظر گرفتن وضعیت شرکت ها و روند قیمت های جهانی چه در حوزه گاز، محصولات پتروشیمی اتخاذ شد. ، فلزات و سایر محصولات، برای صنعت زیان آور بود و بر سودآوری شرکت ها تأثیرات منفی داشت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از یک سو نحوه ابلاغ این مصوبات و از سوی دیگر همزمانی آن با اعلام برخی تغییرات در شرایط سودآوری شرکت های پالایشی و از سوی دیگر، همزمان شدن آن با اعلام برخی تغییرات در شرایط سودآوری شرکت های پالایشی است. باعث شد بازار در برابر جو روانی منفی بایستد و متأسفانه اعتماد سرمایه گذاران خدشه دار شود.

وی افزود: خوشبختانه در جلسه کمیته اقتصادی بحث های خوبی مطرح شد و مقرر شد هماهنگی هایی انجام شود تا پیشنهادات اصلاحی صورت گیرد تا این تصمیم تغییر کند و با توجه به شرایط قیمت گذاری انجام شود. به قیمت های جهانی.”

در هیچ موردی ما به دنبال اجاره برای یک صنعت خاص نیستیم

عشقی اضافه کرد: ما به هیچ وجه به دنبال رانت برای صنعت خاصی نیستیم، این قطعا به ضرر کشور است، اما تعیین فرمول مناسب برای صنایع در بلندمدت منجر به سرمایه گذاری بیشتر و اعتماد سرمایه گذاران می شود. از مجلس و دولت تا به نتیجه برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت بورس چه زمانی مناسب می شود؟ وی تصریح کرد: به نظر می رسد با توجه به گزارش های 3 ماهه ای که در حال انتشار است، نگرانی خاصی نداریم، انشالله با پیگیری های ما به زودی پاسخ داده شود و بتوانیم به نتیجه برسیم، اما از آنجایی که این تصمیم یک نفر نیست و باید اقداماتی انجام شود، ما نمی توانیم زمان آن را تعیین کنیم.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این سوال که پیشنهاد شما برای حمایت از بورس در لایحه برنامه هفتم چیست؟ وی گفت: ما همیشه گفته ایم که بازار سرمایه نیاز به حمایت ندارد، اگر مفاد برنامه هفتم به گونه ای باشد که جایگاه بازار سرمایه برای تامین مالی بخش واقعی اقتصاد درست دیده شود، کافی است.

عشقی تصریح کرد: بازار سرمایه به جای نیاز به حمایت می تواند به تامین مالی شرکت ها و بنگاه ها کمک کند. ما نیاز به ساختارهایی داریم که در برنامه هفتم ببینیم که پیشنهادات مطرح شده و پیگیری کنیم تا این پیشنهادات تصویب شود.

مطالب مرتبط