واکنش عراق به تحریم دلار آمریکا – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بانک مرکزی عراق در خصوص ممنوعیت معاملات دلاری برخی بانک های این کشور بیانیه ای صادر کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن 14 بانک عراقی را از انجام معاملات دلاری منع کرده است.

در بیانیه روز پنجشنبه بانک مرکزی عراق آمده است: در پی انتشار اخبار اخیر در رسانه ها مبنی بر ممنوعیت برخی بانک های عراقی از انجام معاملات دلاری، بانک مرکزی عراق اعلام می کند که جلوگیری از معاملات دلاری این بانک ها بر اساس بررسی نقل و انتقالات بانکی در سال گذشته 2022 و قبل از اجرایی شدن بستر الکترونیکی و قبل از تشکیل دولت فعلی صورت گرفته است.

این بانک افزود: بانک های ممنوعه معامله دلاری علاوه بر حق تجارت بین المللی با ارزهای غیر از دلار آمریکا، آزادی کامل معامله با دینار عراق در خدمات مختلف سیستم بانکی عراق را دارند.

بانک مرکزی عراق تاکید کرد که استفاده از بستر الکترونیکی برای نقل و انتقالات خارجی، ایمنی و یکپارچگی تراکنش‌های بانکی را در همه ابعاد مطابق با استانداردها و قوانین بین‌المللی مرتبط با پولشویی و تامین مالی تروریسم تضمین می‌کند و فدرال رزرو و وزارت خزانه‌داری آمریکا و موسسات مالی بین‌المللی نیز از عملکرد این بستر تمجید کردند.

در این بیانیه آمده است: بانک های داخلی که این کار را انجام می دهند (معاملات دلاری) می توانند کلیه درخواست های حواله را پوشش دهند و بانک مرکزی عراق نیز این اختیار را دارد که بدون محدودیت و محدودیت این تراکنش ها را پوشش دهد و بانک هایی که با معاملات دلاری تحریم شده اند، تنها هشت درصد از کل حواله های خارجی (حواله) را شامل می شود.

همچنین بر اساس بیانیه بانک مرکزی عراق، نرخ ارز اعلام شده در بازار بر اساس دلارهای نقدی است که بانک مرکزی عراق برای پوشش درخواست شهروندان برای سفر و غیره اعطا می کند، اما برخی از تجار و برخی دیگر برای مقاصد تجاری یا غیره، دلار را به دور از بستر الکترونیکی معامله می کنند که منجر به افزایش نرخ ارز در بازار سیاه می شود که در حالی که بانک مرکزی منشا بازار سیاه ارز محسوب نمی شود.

وال استریت ژورنال دیروز اعلام کرد که در راستای سرکوب گسترده انتقال ارز آمریکا به ایران و سایر کشورهای تحریم شده در خاورمیانه، 14 بانک عراقی را از معامله با دلار منع کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، این ممنوعیت که روز چهارشنبه توسط وزارت خزانه داری و بانک فدرال رزرو نیویورک اعمال شد، احتمالا تنش های جدیدی را بین بغداد و واشنگتن ایجاد می کند و می تواند آشفتگی اقتصادی بیشتری را برای مردم عادی عراق ایجاد کند.

رسانه های عراقی اخیرا با اشاره به اینکه توافق نفت سیاه عراق و گاز ایران برای آمریکا گران تمام می شود، اعلام کردند که واشنگتن در مقابل این توافق که راهی برای کنار گذاشتن دلار آمریکا در مبادلات اقتصادی تهران و بغداد و انتقال تسلیحات خود به عراق برای گرم کردن اوضاع داخلی است، سکوت نخواهد کرد.

منبع: فارس

مطالب مرتبط