هر ساله 20 درصد به تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش اضافه می شود


به گزارش تجارت نیوز، نرجس خاتون اسعدی خلیلی مدیرکل امور خانواده و بهزیستی زنان کشور در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص زنان سرپرست خانوار گفت: سازمان بهزیستی کشور بر اساس تنها ماده لایحه قانونی در خصوص زنان سرپرست خانوار، تأسیس سازمان مصوب 1338 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق مفاد اصول 21 و 29 قانون اساسی تأسیس شد. یکی از اهداف اصلی این سازمان حمایت و توانمندسازی زنان سرپرست خانواده و نیازمندان بر اساس مفاد قانون زنان و کودکان یتیم سال 1392 است.

وی ادامه داد: در این راستا دفتر امور خانواده و زنان زیر نظر معاونت سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور وظیفه ارائه خدمات، حمایت های اجتماعی و همچنین مداخلات به موقع، مناسب و در دسترس مددکاری اجتماعی را به زنان سرپرست بر عهده دارد. خانواده ها و داشتن فرزندان زیاد به آنها توانمند می شود تا در جهت تحقق اهدافی مانند ارتقای سلامت، رفاه و توسعه اجتماعی در کشور گام بردارند.

مدیرکل امور خانواده و بهزیستی زنان کشور گفت: در حال حاضر حدود 278 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این سازمان هستند و از تمامی خدمات این سازمان بهره مند هستند.

مدیرکل امور خانواده و بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر 278 هزار خانوار تحت پوشش زنان هستند، اظهار داشت: این خانوارها ماهانه مستمری دارند و از تمامی خدماتی که سازمان می تواند ارائه دهد بهره مند می شوند. به طور متوسط ​​حدود 20 درصد به تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش اضافه می شود.

اسعدی تصریح کرد: در سال 1402 حدود 35 هزار خانوار واجد شرایط پشت نوبت مطابق با سیاست پذیرش افراد پشت نوبت و رفع نوبت های انتظار تحت پوشش سازمان قرار گرفتند و با توجه به نیاز و شرایط خود از تمامی امکانات بهره مند شدند. خدماتی که سازمان می تواند ارائه دهد.

مدیرکل خانواده و امور بانوان بهزیستی کشور در بخشی دیگر از سخنان خود درباره تامین مسکن زنان سرپرست خانوار گفت: یکی از اقدامات سازمان بهزیستی پرداخت یارانه ودیعه مسکن است که با توجه به افزایش تورم و افزایش هزینه های مسکن، به ویژه در کلان شهرها، در طول سال ها. اخیراً پیگیری های لازم برای افزایش اعتبار و بهره مندی از تعداد بیشتری از زنان سرپرست خانوار در دستور کار ساخت مسکن برای این قشر است.

اسعدی در خصوص پرداخت وام به زنان سرپرست خانوار گفت: هر ساله زنان سرپرست خانوار در زمینه مهارت های کارآفرینی و کسب و کار، مهارت های زندگی، فنی و حرفه ای، آشنایی با قوانین کار و تامین اجتماعی، اصول ایمنی محیط کار، اطلاع رسانی و خدمات اطلاع رسانی آموزش می بینند. دریافت کنندگان مزایای تامین اجتماعی و بیمه کسب و کار به نزدیک به 12000 نفر ارائه می شود.

وی ادامه داد: همچنین به تعداد معینی از زنان سرپرست خانوار که موفق به اخذ گواهینامه مهارت شده اند، سرمایه کار رایگان پرداخت می شود.

مدیرکل امور خانواده و بهزیستی زنان کشور درباره اقدامات توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: از دیگر اقداماتی که این سازمان برای زنان سرپرست خانوار می تواند انجام دهد آموزش شغلی، پرداخت سرمایه گردش مالی، راه اندازی بنگاه های گروهی است. پرداخت تامین اجتماعی برای زنان و دختران شهری و روستایی، تضمین تحصیل فرزندان دانش آموزان و زنان سرپرست خانوارهای تحت پوشش.

وی ادامه داد: همچنین اعطای تسهیلات معافیت مالیاتی جنگ به یکی از فرزندان ذکور زنان سرپرست خانوار بدون شوهر از دیگر خدمات ارائه شده به این دسته از زنان است و فرزندان ذکور واجد شرایط خانواده های تحت پوشش نیز می باشند. معاف از مالیات خدمت سربازی».

اسعدی با اشاره به آموزش مهارت های زندگی برای زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده آنان گفت: زنان سرپرست خانوار از آموزش مهارت های قبل از ازدواج، مهارت های زندگی خانوادگی، مهارت های زندگی، افزایش سطح سواد سلامت با تاکید بر آموزش سلامت بهره مند شده اند. ، و غیره.

وی ادامه داد: همچنین پرداخت کمک هزینه بهبود تغذیه خانواده های تحت پوشش، تشکیل گروه های حمایتی از زنان سرپرست خانوار، اجرای طرح تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی، غربالگری سلامت جسمی زنان در خانواده های تحت پوشش، مددکاری اجتماعی تخصصی مداخلات مراقبتی برای خانواده های تحت پوشش با رویکرد مدیریت پرونده (اولویت زنان مطلقه) از دیگر برنامه های این اداره است که به زنان سرپرست خانوار ارائه می شود.

وی درباره اولویت برنامه های مددکاری زنان مطلقه گفت: این برنامه با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در کلینیک های مددکاری اجتماعی برای تحکیم خانواده ها، ارتقای سلامت اجتماعی، تلاش برای افزایش طول عمر زوجین و مدیریت و کاهش آسیب های وارده به خانواده ها تحت پوشش قرار می گیرد.

مدیرکل امور خانواده و بهزیستی زنان کشور درباره خروج از چرخه حمایتی نیز گفت: مدت حمایت، پرداخت مستمری و روند توانمندسازی زنان سرپرست خانوار 3 سال است. بنابراین در صورتی که ظرف سه سال پس از دریافت خدمات توانمندسازی خانوار به ظرفیت مورد نیاز نرسد، پرداخت مستمری تا 6 ماه آینده ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در صورت ارتقای ظرفیت خانوارهای تحت پوشش براساس پرسشنامه وضعیت توانمندی های خدمت گیرندگان و گزارش مددکاری اجتماعی مبنی بر تغییر وضعیت خدمت گیرندگان و افزایش درآمد ارزیابی شده است. دهک بالای 5، احتمالاً از حلقه خارج می شود.
منبع:

ایلانا

مطالب مرتبط