نیما کینگ با الهام از بروس لی یک مدرسه وینگ چون در هنگ کنگ تاسیس کرد + ویدئو


29 جولای پنجاهمین سالگرد مرگ مشکوک بروس لی است. رویکرد و فلسفه خاص این استاد هنرهای رزمی او را به اسطوره ای فراموش نشدنی برای نسل های مختلف تبدیل کرد. نیما کینگ، شهروند ایرانی-استرالیایی که از طرفداران بروس لی بود، در سال 1998 تمرینات وینگ چون را در سیدنی استرالیا آغاز کرد و در سال 2005 به هنگ کنگ رفت تا زیر نظر چو شونگ تین، استاد بزرگ این سبک تمرین کند.

نیما کینگ از بروس لی الهام گرفت و یک مدرسه وینگ چون در هنگ کنگ افتتاح کرد. او امیدوار است که این میراث را به نسل های آینده منتقل کند. این مدرسه که در سال 2008 افتتاح شد، آموزش زبان انگلیسی و برنامه درسی مدرن را ارائه می دهد. نیما امیدوار است که بتواند فلسفه کونگ فو و بروس لی را به نسل بعدی منتقل کند.

نیما می گوید: «بروس لی نمادی است که می تواند الهام بخش باشد. زندگی فراز و نشیب های زیادی دارد، زندگی شما را زمین خواهد زد، درست است؟ اما وقتی تنبیه شدید چه خواهید کرد؟ میخوای بابتش گریه کنی؟ یا مرد، زن، بچه، بایستید و با او روبرو شوید، اینطور نیست؟

وینگ چون به خاطر ضربات سریع و تکنیک های مبارزه از فاصله نزدیک معروف است، سبکی که بروس لی در سن 13 سالگی از استاد بزرگ فقید ییپ آموخت. در دوران نوجوانی، بروس لی علاقه ای به تای چی نداشت، اما به سرعت به وینگ چون، یک شکل «نرم» از کونگ فو بر اساس حرکات انعطاف پذیر، سرعت و زمان بندی علاقه مند شد. مبارزان وینگ چون به جای تمرکز بر افزایش قدرت کلی و خشن بدن، برای خنثی کردن یا جلوگیری از حملات مهاجمان و خارج کردن آنها از تعادل آموزش دیده بودند.

در دهه 1950، بروس لی شیگر یک استاد بزرگ وینگ چون به نام Ip Man بود که مشهورترین استاد سبک در زمان خود بود و بعدها توسط Donnie Yen در یک مجموعه فیلم های رزمی بسیار موفق به نام Ip Man بازی کرد. اگرچه ییپ به عنوان استاد کونگ فو بروس لی شناخته می شود، اما بیشتر چیزهایی که لی در مورد وینگ چون یاد گرفت از شخص دیگری بود. پس از اینکه لی در مدرسه هنرهای رزمی Ip Man ثبت نام کرد، یکی از شاگردان برجسته خود به نام وونگ شون لونگ را به عنوان مربی اصلی لی انتخاب کرد که بعدها استاد سبک هنرهای رزمی شد. در نامه ای به این استاد وینگ چون، بروس لی بعداً احترام خود را برای او به عنوان استاد واقعی کونگ فو ابراز کرد.

نیما با اشاره به اینکه آقای ایپ هم تدریس می کرد و استاد چانگ سونگ تین بود، گفت: بروس لی به طور غیرمستقیم یکی از دلایل آمدن من به هنگ کنگ بود.

مطالب مرتبط