نیاز به نظارت بیشتر بر واردات آیفون
اگرچه اعلام شده بود که مصداق قاچاق محسوب می شود، اما شاهد واردات آیفون 13 بازسازی شده و بسته بندی شده به عنوان کالای جدید هستیم و با توجه به مسئولیت گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این زمینه، انتظار می رود این دو نهاد نسبت به واردات آیفون 13 اقدام کنند. بیانیه ای در این زمینه ارائه دهدبه گزارش تجارت نیوز، رئیس سازمان توسعه تجارت پیش از این با اشاره به کم ارزشی و ارزش گذاری بیش از حد واردات، این مشکل را دلیل اصلی افزایش عدم تعادل تجاری کشور دانسته بود.

همچنین در مکاتبات این سازمان ذکر شده است که برخی واردکنندگان گوشی تلفن همراه به دلیل عدم تجربه اقدام به واردات گوشی های تلفن همراه ریفربی شده و بسته بندی شده کرده اند. اگرچه این سازمان دلیل واردات آیفون‌های ریفربیشد و بسته‌بندی شده را عدم صلاحیت واردکنندگان عنوان کرده است، اما برخی کارشناسان برای کسب سود بیشتر احتمالات دیگری از جمله تحریف واقعیت‌ها را می‌دهند.

لازم به ذکر است که به طور کلی بازسازی و بسته بندی آیفون در قلمرو ارزش آیفون جدید قرار می گیرد. در واقع این آیفون ها با قیمت کمتری خریداری شده اند اما با قیمت کالای جدید به گمرک اعلام می شوند. این اقدام مصداق بارز اضافه اظهاری کالا در گمرکات کشور است.

با توجه به اینکه گمرک برای آیفون های ریفربیش و بسته بندی شده تعرفه واردات جداگانه ای در نظر نگرفت، تمامی این اقلام با تعرفه گوشی های تلفن همراه جدید وارد کشور شد. با توجه به قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در اواخر دهه 1400 تصویب شد، اظهار کم و بیش از حد کالا از مصادیق قاچاق است.

در نتیجه، علاوه بر قاچاق بودن آشکار آیفون 14 و 15، به نظر می رسد آیفون 13 و سایر مدل های آیفونی که به صورت بازسازی و بسته بندی شده وارد کشور می شوند نیز مشمول شرایط مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند.

در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که گمرک ایران به عنوان ناظر بر واردات کالا به کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان متولی نظارت و برخورد با کالاهای قاچاق چه اقداماتی انجام داده است. کالاهای داخل کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حمیدرضا دگانیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چندی پیش اعلام کرد که در واردات آیفون 13 بیش از حد ارزش گذاری شده است که تقلبی بودن این کالاها یکی از مجازات های مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد بود. -قانون قاچاق و در صورت بروز این مشکل حتما شکایت کنید. این احتمال وجود دارد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از طریق دادسرای کل کشور به این موضوع ورود کند.
منبع:

حرکت می کنیم


مطالب مرتبط