نحوه مصرف دو قرص اورژانسی و چند بار در ماه مصرف آن


در این مقاله از آلامو به معرفی موثرترین قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری اشاره کردیم. آشنا شدن نحوه مصرف دو قرص اورژانسی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قرص اورژانسی دوتایی

قرص اورژانسی دوتایی یک روش پیشگیری از بارداری است که بعد از رابطه جنسی استفاده می شود. قرص های ضد بارداری اورژانسی حدود 85 درصد در پیشگیری از بارداری موثر هستند. این قرص برای جلوگیری از بارداری در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده استفاده می شود. به عنوان مثال، وقتی کاندوم در حین مقاربت پاره می شود، سایر قرص های ضد بارداری فراموش می شوند یا در موارد عدم استفاده از روش های توصیه شده پیشگیری از بارداری.

گاهی اوقات به آن “قرص صبح بعد” می گویند، اما می توان آن را در هر زمانی در طول روز یا شب بعد از رابطه جنسی، تا 72 ساعت بعد از آن مصرف کرد.

همچنین بخوانید: در این صورت قرص اورژانسی جواب نمی دهد

نحوه مصرف دو قرص اورژانسی

در مورد نحوه مصرف قرص اورژانسی دوتایی باید بگوییم که این دارو لوونورژسترول نام دارد و انواع مختلفی دارد:

قرص لوونورژسترل 1.5 میلی گرمی باید در اسرع وقت پس از مقاربت محافظت نشده مصرف شود. بهترین زمان استفاده از آن در سه روز اول بعد از نزدیکی است، اما برخی مطالعات نشان می دهد که تا پنج روز موثر است.

قرص لوونورژسترل 0.75 میلی گرمی نیز باید در اسرع وقت پس از مقاربت محافظت نشده مصرف شود. مصرف قرص دوم بعد از 12 ساعت ضروری است. همچنین می توانید دو قرص را همزمان مصرف کنید.

نحوه مصرف دو قرص اورژانسی

  • می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.
  • مصرف قرص اورژانسی دوگانه در هر زمان از سیکل قاعدگی مجاز است.
  • مصرف مجدد قرص اورژانسی در همان سیکل قاعدگی توصیه نمی شود زیرا ممکن است بر قاعدگی شما تأثیر بگذارد.
  • اگر ظرف 3 ساعت پس از مصرف دارو استفراغ کردید، بلافاصله 2 قرص دیگر را به عنوان جایگزین مصرف کنید. برای دریافت دوز اضافی از دارو با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر بیش از 70 کیلوگرم وزن دارید یا BMI بالای 26 دارید، ممکن است به دو دوز لوونورژسترل نیاز داشته باشید. این به این دلیل است که تصور می‌شود وزن بدن/BMI بالاتر اثربخشی داروهای ضد بارداری اورژانسی خوراکی را کاهش می‌دهد. در اینجا باید با پزشک خود در مورد نحوه مصرف قرص اورژانسی دوتایی مناسب مشورت کنید.
  • اگر بعد از مصرف قرص رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است باردار شوید. اگر بعد از مصرف قرص های ضد بارداری اورژانسی رابطه جنسی دارید، از کاندوم یا روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
همچنین بخوانید : قرص اورژانسی برای پریود سریع

بهترین زمان برای مصرف دو قرص اورژانسی

بهترین زمان برای مصرف قرص اورژانسی دوتایی در اسرع وقت بعد از مقاربت است، اما اگر در ساعات اولیه این امکان وجود نداشت، ترجیحاً آن را ظرف 12 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده و حداکثر تا 72 ساعت (3 روز) مصرف کنید. .

عوارض قرص اورژانسی دوتایی چیست؟

قرص ضد بارداری اورژانسی می تواند میزان خونریزی واژینال را برای سیکل قاعدگی بعدی شما تغییر دهد. همچنین می تواند باعث دیر یا نامنظم شدن قاعدگی شما شود یا ممکن است همانطور که معمولاً انتظار دارید پیش بیاید. اگر قاعدگی شما بیش از 7 روز تاخیر دارد یا کمتر از حد معمول است، در اسرع وقت تست بارداری بدهید.

سایر عوارض جانبی احتمالی برای تعداد کمی از کاربران ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حالت تهوع
  • سردرد
  • سرگیجه
  • درد شکم (شکم).

تعداد قرص های اورژانسی مصرف شده در ماه

بهتر است از قرص اورژانسی فقط یک بار در ماه استفاده شود، اما میزان مصرف آن با توجه به وزن بدن فرد قابل تغییر است، یعنی ممکن است تعداد قرص های مصرفی در افراد مختلف متفاوت باشد. برای دانستن دوز مناسب برای جلوگیری از بارداری در شرایط اضطراری، باید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید : نحوه مصرف قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

عوارض مصرف دو بار قرص اورژانسی در یک ماه

مصرف مجدد قرص اورژانسی بعد از یک ماه عواقب جدی خواهد داشت. بهتر است صحیح ترین روش مصرف قرص اورژانسی دوبل را دنبال کنید و برای جلوگیری از بارداری از این قرص فقط در مواقع اورژانسی استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از این روش پیشگیری می تواند منجر به اختلالات هورمونی و عوارض جانبی جدی از جمله تغییر چرخه، خونریزی از رحم، درد در ناحیه شکم و لگن و همچنین اختلال در عملکرد کبد و کلیه شود.

علاوه بر این، استفاده مکرر از آن می تواند اثربخشی دارو را کاهش داده و احتمال بروز خطا در پیشگیری از بارداری را به همراه داشته باشد.

آخرین کلمه

امیدواریم این مقاله آلامدا در مورد نحوه مصرف قرص دوتایی اورژانسی و میزان مصرف آن برای شما مفید بوده باشد. در نظر داشته باشید که هنگام مصرف این قرص، مهم ترین نکته این است که هر چه سریعتر برای رسیدن به نتیجه مطلوب اقدام کنید.

مطالب مرتبط