نبود آمار دقیق از ازدواج کودکان در کشور!


13311935


24 جولای 1402 – 10:02 ب.ظ

معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی گفت: ازدواج کودکان در برخی شهرستان های استان و حاشیه شهر جنبه و ریشه فرهنگی دارد به طوری که در برخی شهرستان ها مانند زاوه با آمار بالاتری نسبت به سایر شهرستان ها مواجه هستیم.


ایسنا: معاون بهزیستی خراسان رضوی گفت: ازدواج کودکان در برخی شهرستان های استان و حاشیه شهر جنبه و ریشه فرهنگی دارد به طوری که در برخی شهرستان ها مانند زاوه با آمار بالاتری نسبت به سایر شهرستان ها مواجه هستیم.

امروز 3 تیرماه شهر شاهرودی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته بهزیستی در اداره کل بهزیستی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: در مورد فرزندخواندگی اولویت اول زوجین و اولویت دوم برای خود درمانی است. حمایت از زنان و امکان پذیرفتن فرزند این است که ما مرد مجردی نداریم.

وی گفت: اگر خانواده ای در کشور دیگری سکونت داشته باشد و فرزندی را به فرزندخواندگی بپذیرد، توسط وزارت امور خارجه پیگیری می شود و از سوی بهزیستی کشور مجوز می گیرد. اگر خانواده ای در ایران فرزندی را به فرزندی قبول کند و سپس تصمیم بگیرد به کشور دیگری برود، فرزندشان تا دو سال اجازه خروج از کشور را ندارد.

شاهرودی در خصوص ازدواج کودکان با بیان اینکه به دلیل ثبت نشدن ازدواج کودکان آمار دقیقی از ازدواج کودکان نداریم، اظهار داشت: البته در این زمینه موارد کودک آزاری به ما گزارش می شود. تمام تلاش ما بر این است که با اقدامات آموزشی، آگاهی بخشی و مداخلات، ازدواج کودکان در مناطقی که این مشکل جدی تر است، کنترل شود. در این راستا وجود اورژانس اجتماعی نقش موثری دارد.

معاون اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: این مشکل در برخی از شهرهای ما وجود دارد زیرا جنبه فرهنگی دارد. در حاشیه شهر به دلیل اسکان گروه خاصی از هموطنان یا مهاجران، ازدواج کودکان مشاهده می شود. در حاشیه شهر و برخی شهرها مانند زاوه با آمار بالاتری مواجه هستیم. ما این موضوع کودک آزاری را در نظر می گیریم و در صورت گزارش حتما اقدام خواهیم کرد.

در ادامه، حمیده محدث، معاون مشارکت های مردمی، مسکن و اشتغال اجتماعی خراسان رضوی اظهار داشت: راه های ما برای ایجاد اشتغال برای متقاضیان متفاوت است، اما عمده اشتغالزایی که 78 درصد است تسهیلات محور است. سال گذشته اعتباری بالغ بر 897 میلیارد تومان اعلام شد و 8 هزار و 970 نفر مشغول به کار شدند، اما بین ابلاغ و اعطای اعتبار فاصله وجود داشت و حدود 25 درصد از این اعتبار توسط بانک های رفاه استان اعطا نشد.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن این مشکل توانستیم با استفاده از ظرفیت های دیگر برای 8 هزار و 500 نفر شغل ایجاد کنیم. امسال به 6 هزار و 660 نفر تعهد اشتغال و 448 میلیارد تومان تسهیلات به اضافه 143 میلیارد تومان مانده اعتبار سال گذشته ابلاغ شده است. ما برای مشتریان خوداشتغال و کارفرما ایجاد اشتغال می کنیم.

محدث افزود: کارفرمایان سه انگیزه برای ایجاد شغل برای مشتریان دارند. اولی گرفتن تسهیلات بود که سقف انفرادی آن 150 میلیون و سقف کل 4 میلیارد تومان است. دوم اینکه سهم بیمه مشتری به کارفرما واگذار می شود. سوم، کمک هزینه ای برای بهبود عملکرد افراد دارای ناتوانی متوسط ​​تا شدید وجود دارد. ایجاد اشتغال در حوزه کارفرمایان دارای انحراف کمتر و ثبات بیشتری است.


مطالب مرتبط