میزان خرید تضمینی گندم اعلام شد – تجارت‌نیوز


به گزارش تجارت‌نیوز، محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با توجه اهمیت امنیت غذایی در کشور گفت: بخش کشاورزی با ۴ و نیم میلیون بهره بردار ۳۰ درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد؛ این بخش اقتصادی ظرفیت مناسبی برای صادارت دارد، اما با چالش‌هایی نیز مواجه است.

او افزود: از مشکلات صادرات محصولات کشاورزی باید به بروکراسی اداری موجود اشاره کرد، اما با رفع این مشکلات و با توسعه صادرات می‌توان حتی به کاهش تورم کشور کمک کند.

عسگری ادامه داد: عمده محصولات کشاورزی ما قابلیت صادراتی دارد، اما درباره اینکه چرا صادر نمی‌شود، ما از لحاظ قانونی می‌توانیم مشکلات را رفع کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقادات فعالان صنایع لبنی به تعیین نرخ مصوب در این صنعت گفت: در این کمیسیون آمده بررسی مسائل و مشکلات قیمت گذاری دستوری در صنعت لبنیات هستیم.

به گفته او،  در سال گذشته با دولت ۲۰ جلسه برگزار کردیم تا قیمت گندم در نهایت به هر کیلوگرم ۱۱ و نیم هزار تومان تعیین شود؛ این امر باعث شد که کشاورزان محصول بیشتری از گندم تولیدی خود را به دولت تحویل دهند.

عسکری با بیان اینکه برای امسال هم پیش بینی می‌شود ۹ میلیون تن گندم تحویل دولت شود، گفت: برای سال جاری نیز نرخ خرید تضمینی گندم با توجه به هزینه‌های تولید و سود کشاورز ۱۷ هزار تومان متناسب است و با این قیمت می‌توانیم حتی به خودکفایی در تولید برسیم.

او با اشاره به نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان برای سال زراعی فعلی گفت: جنگ اوکراین اهمیت خودکفایی و تامین امنیت غذایی را به خوبی نشان داد.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: در حوزه مرغ خبر رسیده دوستان به انجمن جوجه یک روزه اعلام کرده اند ۱۹ میلیون تخم مرغ نطفه دار که ۱۸ روز نیز در دستگاه قرار دارند را بیرون آورند و معدوم کنند تا کنترل قیمت صورت گیرد؛ در حالی که قرار بود آن‌ها وارد چرخه تولید شود، این موضوع خلاف قانون است.

قیمت گذاری دستوری در دنیا پذیرفته شده است

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: توسعه تولید بدون توزیع عادلانه ثروت و قدرت خرید خانوار، غیرممکن است و انباشت سرمایه در بخش تولید در چنین شرایطی ممکن نیست.

او افزود: در مسیر رشد توسعه و تولید باید سرمایه گذاری انبوه و رشد درآمد سرانه خانوار و طبقات متعدد مدنظر قرار بگیرد. در یک کلام، سرانه مصرف ریشه اصلی رشد تولید است.

شهیاد آبنار مدیر کل دفتر بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت‌گذاری محصولات لبنی برای حرکت به سمت وضعیت ایده آل است و به سمتی حرکت می‌کند که هزینه‌ها را پوشش دهد.

او افزود: برای واردات نهاده‌های دامی میلیارد‌ها دلار هزینه می‌شود و باید بتوانیم همه طبقات را ببینم، هر چند که می‌دانیم که در توزیع آن خطا‌هایی نیز وجود دارد.

مدیر کل دفتر بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اینکه دولت برای کالایی که یارانه می‌دهد، عوارض بگذارد و قیمت گذاری کند در دنیا نیز پذیرفته شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط