مونتاژ شپنا 1402 | چند نرخ سود مصوب است؟

من گزارش میدم نبض بازار سهامامروز 9 تیر 1402 مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده و عادی شرکت پالایش نفت اصفهان با حضور بیش از 85 درصد سهامداران تشکیل شد. در این جلسه صورتهای مالی منتهی به 29/12/1402 و همچنین گزارش حسابرس و بازرس قانونی و تقسیم سود مورد بررسی و تصویب قرار گرفت:

ارائه و موقعیت شرکت

شرکت پالایش نفت اصفهان دارای فرآورده هایی مانند بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع، نفت خام، حلال های ویژه، گوگرد، انواع سوخت جت و سایر فرآورده های نفتی است که از طریق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و پنج شرکت بزرگ تولیدی و همچنین از طریق بورس کالا و انرژی توزیع می شود این شرکت در صنعت «فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای» فعالیت می کند که از نظر کسب در رتبه سوم نفت خام و میعانات گازی قرار دارند و از نظر تولید نفت و فرآورده های گازی در رتبه اول، گاز مایع در رتبه دوم، نفت کوره در رتبه سوم، بنزین در رتبه چهارم و نفت سفید در رتبه پنجم قرار دارند. has این شرکت در تاریخ 1392/09/04 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و در همان تاریخ مورد معامله قرار گرفت.

بررسی اجمالی نتایج مالی شرکت در سال جاری – ارقام به میلیون ریال

مهمترین برنامه های آینده و پروژه های جاری

• پالایش سوخت دیزل، تجهیزات خارجی و مخازن
• ساخت سیستم بازیابی پروپان بوتان از گازهای خروجی واحد ایزومریزاسیون
• احداث سیستم آبرسانی درچا
• ساخت ساختمان مهندسی
• ساخت اکونومایزر 5 دیگ و دی سوپر هیتر 4 دیگ.
• ساخت بسته PSA
• ساخت تاسیسات بازیافت آب فوق شور با استفاده از سیستم HERO
• احداث ایستگاه آتش نشانی و خطوط جدید مانند EpC
• احداث مخازن استراتژیک 300000 مترمکعبی
• احداث پیش تصفیه فاضلاب شاهین شهر
• سرمایش هیبریدی پالایشگاه شمال
• برج خنک کننده هیبریدی پالایشگاه جنوب به روش EPC
• یک رویداد ZLD

با مشخص کردن گزارش حسابرس و حسابرس قانونی یک رویداد مالی که شامل 5 تلاش برای پیروزی در سال 1401 به موقع افشا نشد و در نتیجه در سود 1401 لحاظ نشد. در این خصوص آقای محمدی ناظر مجمع شپنا و به عنوان سهامدار عمده اظهار داشت: عدم ثبت به موقع این رویداد مالی عملاً 5 تومان از سود شرکت را نادیده گرفت اما در واقع 13 تومان سود را نادیده گرفت. از هر سهم کسر می شود و ریسک مالیاتی بالایی را برای شرکت تحمیل می کند، بنابراین ما اصرار داریم که رویه ثبت رویدادهای مالی را تغییر دهیم.
شرکت پاسخ داد که صدا و سیما به موقع آن را اعلام نکرده و به همین دلیل این خطا رخ داده است. در سال مالی 1402 م در نظر گرفته شده است

موارد مطرح شده در جلسه

آیا صندوق سرمایه گذاری کارشناسان هدف به عنوان مدیر بازار شپنا بد عمل کرد؟ بیش از 1.1 درصد سهام در اختیار بازارداران است و ما 227 میلیارد سهم داریم و ممکن است خارج از اختیار بازارداران باشد و به ایشان مأموریت داده شد که عملکرد 2-3 سال گذشته بازارداران را بررسی کند.

بزرگترین ریسک ها و عدم قطعیت ها برای شرکت چیست؟ بزرگترین مشکل، مطالبات فراوان این شرکت از شرکت ملی پالایش صدا و سیما است که شپنا 19 همت و شبندر 22 همت طلبکار آن هستند. البته اگر تخفیف های 5 درصدی و خوراک و سایر تخفیف ها حذف می شد، همه پالایشگاه ها زیانده می شدند.

نرخ ارز در سال 1401 چقدر بود؟ نرخ ارز ۲۸۵۰۰ تومان بود و با اعلام اتحادیه ۳۸۵۰۰ شد که به ۲۸۵۰۰ بازگشت و احتمال تغییر در سال جاری نامشخص است.

آیا 40 درصد سود به صندوق برنامه ریزی و توسعه تعلق می گیرد؟ بله، اگر 40 درصد سود به صندوق تقسیم شود، می توانیم برای اجرای پروژه ها 5 درصد تخفیف بگیریم.
آیا برنامه افزایش سرمایه دارید؟ تا سپتامبر ادامه خواهد داشت.

علت کاهش سود در سه ماهه اول سال 1402 چیست؟ به دلیل کاهش انتشار ترک
آیا تاثیر تحریم ها بر شرکت واقعی است؟ بله، درست است، ما برای انتقال پول و خرید تجهیزات مشکل داریم، اما در مقاطعی موفق می شویم تحریم ها را دور بزنیم.

در مورد پرداخت تخفیف 5 درصدی و موضوع آن توضیح دهید؟ نماینده پالایشگاه و صدا و سیما تصریح کرد: روند واگذاری در حال بررسی است و بررسی ها و ارزیابی های لازم در حال انجام است که اگر به آن نتیجه برسیم تصمیم گرفته می شود که کم کاری مدیریت و عدم اراده و رغبت برای تکمیل پروژه دخیل است.

محمدی رئیس مجمع گفت: 40 درصد سود معادل 14.4 درصد سود مشمول طرح ها است اما 19 درصد سود متعلق به شرکت ملی پالایش است. اگر پروژه ها محقق نشود جریمه نمی پذیریم مگر اینکه مطالبات پرداخت شود؟ پیگیری مطالبات از طرف شرکت انجام می شود اما پول به خزانه می رود و پول در اختیار شرکت ملی پالایش نیست.

سود کل برای توزیع 20.4 همات است که می شود سود هر سهم 90 تومان تقسیم و تصویب شد.

در این جلسه بازرس و حسابرس قانونی شرکت هوشیار میمیز و بازرس علی البدل شرکت حافظ گام انتخاب و تایید شد.

مطالب مرتبط