من در کنکور مردود شدم الان باید چیکار کنم؟ راه حل مدیریت بحران + جبران خسارت


بعد از اینکه در کاری شکست می خوریم، معمولاً اطرافیان ما چیزهایی می گویند که مانند دنیا به پایان نرسیده است، خوب است دوباره تلاش کنید وگرنه هنوز فرصت دارید، اما هیچکس نمی تواند درک کند که در آن لحظه چقدر احساس بدی داریم! من شخصاً چهار بار در کنکور مردود شدم و در نهایت برای بار پنجم موفق شدم به هدفم برسم، بنابراین معنای مردودی در کنکور را کاملاً درک می کنم.

اکنون، به عنوان کسی که بارها این را پشت سر گذاشته‌ام، به شما می‌گویم که دنیا تمام نشده است، هنوز امید وجود دارد، و شکست یک بار به معنای شکست برای همیشه نیست. مطمئنی تصمیم گرفتی جبران کنی؟ راهش رو بلدی؟ قول دهید تمام تلاش خود را برای جبران شکست امتحان انجام دهید تا بتوانم راه حلی را برای جبران این شکست به شما نشان دهم.

واقعاً رد شدن در امتحان به چه معناست؟

هرکسی تعریف خود را از خراب کردن و شکست خوردن دارد، آنچه شما یک فاجعه در نظر می گیرید ممکن است رویای دیگران باشد! بنابراین قبل از اینکه ناامید شوید و احساس کنید شکست خورده اید، یک تکه کاغذ بردارید و به چند سوال پاسخ دهید.

چه نمره ای از کنکور انتظار داشتم؟ آیا آنقدر که انتظار داشتم تلاش کردم؟ آیا زمان و شرایط کافی برای رسیدن به هدفم داشتم؟ آیا نمره ای که الان گرفتم فقط نتیجه کارم است یا واقعاً امتحان داوطلبی ام را خراب کردم و نمره کمتری از استحقاق خودم گرفتم؟ اگر بعد از تامل به این نتیجه رسیدید که واقعا امتحان را خراب کرده اید و لیاقت بیش از این را دارید، ادامه این مطلب را بخوانید.

بعد از رد شدن در امتحان چه کنم؟

توصیه می کنم صبر کنید تا نتایج اولیه را دریافت کنید، کمی استراحت کنید و ذهن خود را از کلاس ها و امتحانات پاک کنید، مراحل زیر را گام به گام پس از دریافت گزارش اولیه دنبال کنید:

علت شکست در کنکور را مشخص کنید: بعد از اینکه گزارش اولیه امتحان را دریافت کردید و مراحل اولیه غم و اندوه را پشت سر گذاشتید، اولین قدم این است که دلایل مردودی در امتحان را مشخص کنید و بررسی کنید که چرا از ابتدا در امتحان مردود شده اید. به یاد داشته باشید که صادق باشید، مسئولیت کامل اشتباهات خود را بپذیرید و دیگران را به خاطر موقعیت خود سرزنش نکنید.

شایع ترین دلایل عدم موفقیت در امتحان عبارتند از:

 • تنبلی و کم مطالعه
 • روحیه پایین و عدم عزت نفس
 • روش تحقیق غلط
 • منابع نامناسب یا منابع متعدد
 • غرق شدن در فضای مجازی
 • مقایسه خود با دیگران
 • پایگاه علمی ضعیف و مشکلات فراوان سال های گذشته
 • برنامه ریزی بد
 • آزمایش نشده
 • روش غلط زندگی
 • افکار منفی
 • ارتباط با افراد نامناسب
 • زمان محدود مخصوصا برای کلاس دوازدهم

عذر خواهی کردن: قبول دارم کنکور مرحله مهمی در زندگی یک دانش آموز است اما دنیا به پایان نرسیده است و شما هنوز فرصت دارید آن را جبران کنید. بعد از اینکه مسئولیت کامل اشتباهات خود را به عهده گرفتید، خود را به خاطر تمام اشتباهات خود ببخشید. وقتی هر روز خود را سرزنش می کنید، به تدریج عزت نفس خود را از دست می دهید و ناامید و افسرده می شوید. طبیعتا در این شرایط نمی توانید درس بخوانید!

سبک زندگی خود را تغییر دهید: شاید فکر کنید مطالعه و برنامه ریزی برای قبولی در کنکور کافی است و چیز دیگری مهم نیست. اما اگر می خواهید به هدف خود برسید، باید مانند یک داوطلب کنکور زندگی کنید. این یعنی داشتن برنامه ای برای خواب و استراحت، تفریح، یادگیری، استفاده از فضای مجازی و معاشرت با دوستان.

شانس موفقیت خود را افزایش دهید: پس از شناسایی دلایل عدم موفقیت در آزمون، برای رفع آنها برنامه ریزی کنید. لازم نیست ناگهان از خواب بیدار شوید و یک شبه به یک فرد متفاوت تبدیل شوید. بهتر است قدم به قدم از شخصی که بودید فاصله بگیرید و تبدیل به فردی شوید که می خواهید باشید، فقط عادت های اشتباه گذشته را با عادت های درست جایگزین کنید.

انگیزه بگیرید: بهترین حالت این است که منبع انگیزه همه افراد درونی باشد، هرگز انگیزه و حال خوب خود را به عامل بیرونی گره نزنید. هدف خود را هر روز مجسم کنید و تصور کنید که به آن رسیده اید، چه حسی دارد؟

منابع مناسب را انتخاب کنید: حتی اگر خوب برنامه ریزی کنید، ساعت های زیادی مطالعه کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید، باز هم یک عامل مهم دیگر وجود دارد و آن انتخاب بهترین منابع است. چگونه منابع مناسب را برای خود پیدا کنم؟ برای یافتن بهترین منابع باید چند صفحه از هر منبع را مطالعه کنید، در سایت سرمایه کتاب، در صفحه خرید هر کتاب نمونه ای از کتاب مورد نظر شما وجود دارد که می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.

تقویت روحیه بعد از امتحان ناموفق

سال گذشته من مسئول مشاوره دو دانش آموزی بودم که با هم رقابت می کردند، هر دو ساعت مطالعه یکسانی داشتند، هر دو داوطلب دارای سوابق تحصیلی خوبی بودند، خوب مطالعه می کردند و حتی از منابع یکسان استفاده می کردند. یکی از این دو داوطلب روحیه خوبی داشت. یعنی بعد از مردود شدن در هر امتحانی فقط به دنبال نقاط ضعف می گشت و هر لحظه به خود امید و انگیزه می داد. داوطلب دیگر در این زمینه ضعیف بود و هیچ کاری برای بالا بردن روحیه اش انجام نداد، بالاخره دو ماه مانده به کنکور نمراتش افت کرد و خودتان می توانید نتیجه را حدس بزنید.

برای تقویت روحیه نوشتن، پیشنهاد می کنم تمام استرس ها، نگرانی ها، ضعف ها و مشکلات خود را در یک دفتر یادداشت کنید و برای هر کدام راه حلی پیدا کنید. هر روز جملات مثبتی برای خود بنویسید و باور کنید که این ویژگی ها را دارید.

آیا باید سال آینده دوباره در آزمون شرکت کنم؟

یکی از سوالات متداولی که داوطلبان پس از دریافت نتایج آزمون خود می پرسند این است که آیا باید سال آینده مجددا در آزمون شرکت کنم؟ شرکت مجدد در آزمون داوطلبی روش بسیار خوبی برای جبران اشتباهات گذشته است، اما پاسخ من به سوال این داوطلبان در دو شرط مثبت است. اولاً آنها واقعاً هدفشان را از ته دل آرزو می کنند و فقط برای چشم و یا به اصرار خانواده در کنکور شرکت نمی کنند. دوم، واقعا تصمیم بگیرید که در سال تحصیلی جدید یک فرد متفاوت باشید.

اکثر مردم پس از دیدن نتایج هیجان زده می شوند و تصمیم می گیرند از این به بعد متحول شوند، اما تنها تعداد کمی از افراد پس از چند ماه به تصمیم خود پایبند هستند!

اگر دوباره در کنکور مردود شوم چه؟

وقتی می خواهید کاری را شروع کنید همیشه دو گزینه وجود دارد، یا شکست می خورید یا موفق می شوید و به هدف خود می رسید. این دقیقاً همان چیزی است که در مورد رقابت مجدد وجود دارد، همیشه یک درصد احتمال دارد که دوباره شکست بخورید، اما این نباید مانع شما شود.

نمی توان با قطعیت گفت که من در سال آینده موفق خواهم شد، اما می توانید قدم به قدم عوامل شکست را حذف کنید و شانس موفقیت را روز به روز افزایش دهید. توصیه می کنم اگر واقعاً هدف خود را از صمیم قلب می خواهید و تصمیم دارید به خود فرصتی دوباره بدهید، انرژی و زمان خود را با چنین افکاری هدر ندهید!

اهمیت منابع برای موفقیت در کنکور

یکی از مهم ترین دلایل شکست در آزمون انتخاب منابع اشتباه است. دو حالت وجود دارد؛ یا داوطلبان اصلا منابع متناسب با تراز خود را نمی خرند و یا از پشت بام می افتند و آنقدر سرشان را پر از کتاب ها و فیلم های آموزشی مختلف می کنند که نمی دانند کدام منبع را مطالعه کنند!

در سایت سرمایه کتاب و در مقالات مختلف آن شما را برای انتخاب بهترین منابع راهنمایی کرده ایم. علاوه بر این، در صفحه خرید هر کتاب توضیحات مفیدی در مورد آن کتاب و نمونه ای از کتاب مورد نظر ارائه شده است. همچنین اگر می خواهید سال تحصیلی آینده را خوب شروع کنید و روحیه و انگیزه خود را در این مسیر حفظ کنید، می توانید از نکات و مقالات انگیزشی در سایت سرمایه کتاب استفاده کنید.

واکنش والدین به شکست فرزندانشان در کنکور

پس از قبولی داوطلبانه در امتحان ورودی، آنقدر که نگران واکنش والدینش است، نگران آینده اش نیست! مخاطب این قسمت از محتوا والدین عزیز هستند. تلاش عزیزانتان برای شادی فرزندانتان غیر قابل انکار است اما به خاطر داشته باشید که در این شرایط خاص فرزند شما بیش از هر زمان دیگری به توجه و حمایت شما نیاز دارد.

همه باید نیاز به تجربه را درک کنند. پس هرگز فرزندتان را مجبور به موفقیت نکنید!

به او اطمینان دهید که چه در کنکور قبول شود چه نکند، او فرزند گرانقدر شماست و این تغییری نخواهد کرد. از او بخواهید اگر مشکلی دارد که نمی تواند روی درسش تمرکز کند آن را با شما در میان بگذارد و در نهایت برایش توضیح دهید که موضوع دانشگاه رفتن چقدر جدی است و چقدر می تواند بر آینده اش تاثیر بگذارد.

آیا تا به حال در امتحان ورودی مردود شده اید؟ چگونه با آن کنار آمدید؟ چگونه روحیه و انگیزه از دست رفته خود را به دست آوردید؟ لطفا تجربیات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات برای مخاطبان این مقاله با ما در میان بگذارید.

چند سوال متداول

بعد از رد شدن در امتحان چه کنم؟

دلایل مردودی در کنکور را مشخص کنید، خود را ببخشید، سبک زندگی خود را تغییر دهید، به خود انگیزه دهید و منابع مناسب را انتخاب کنید.

راه های تقویت روحیه پس از رد شدن در امتحان چیست؟

یکی از بهترین راه ها این است که نگرانی ها، نگرانی ها و مشکلات خود را یادداشت کنید و سپس راهی برای حل آن مشکلات پیدا کنید.

آیا سال آینده دوباره امتحان می دهیم؟

اگر هدفتان را از صمیم قلب می‌خواهید و قصد ندارید فقط یک چشم یا به اصرار خانواده‌تان در کنکور شرکت کنید و واقعاً مصمم هستید که در سال تحصیلی جدید فردی متفاوت باشید. شرکت مجدد در کنکور را در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط