من بعد از 42 سال سیگار را ترک کردم


امیر غفارمنش بازیگر معروف تلویزیون در ویدئویی در اینستاگرام خود از اعتیاد شدید خود به سیگار رونمایی کرد و گفت که اخیرا پس از ۴۲ سال موفق به ترک سیگار شده است. غفارمنش در این ویدئو توضیح داد که اعتیادش به سیگار به حدی بود که روزانه 3 پاکت سیگار مصرف می کرد که بر روابط اجتماعی او تاثیر گذاشت. به گفته خودش، پس از تماشای فیلمی که دوستش پیشنهاد داده بود، طی چند روز توانست سیگار را به طور کامل ترک کند.

پیش از این در سال 1400 رامبد جوان در یکی از قسمت های برنامه تلویزیونی خندوانه گفته بود که با وجود اینکه سال ها است سیگار را ترک کرده است اما از بیماری آسم رنج می برد. به گفته این مرد جوان 6 سال پیش پس از سال ها سیگار را ترک کرد اما 2 سال بعد متوجه شد که به دلیل مشکلات تنفسی از آسم رنج می برد.

بیوگرافی امیر غفارمنش

امیر غفارمنش در سال 1347 در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد غفارمنش کارگردان سینمای آزاد ایران بود.

بزرگ شدن در خانواده ای تقریباً هنری او را از کودکی به بازیگری علاقه مند کرد و اولین بار در سن 6 سالگی با فیلم تلویزیونی «فردوس» در سال 53 بازیگری را تجربه کرد.

در دبیرستان گرافیک خواند اما در سال دوم دبیرستان تحصیل را رها کرد و به دانشکده هنرهای زیبا رفت و به بازیگری در کارهای کلاسی و پایان نامه های دانشجویی پرداخت.

وی سرانجام از دبیرستان فارغ التحصیل شد و در سال 1359 وارد دانشگاه شد و در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر و معماری فارغ التحصیل شد.

او فعالیت خود را در تئاتر در سال 1966 در سن 19 سالگی آغاز کرد. در سال 1350 اولین تجربه حرفه ای خود را در دنیای بازیگری با بازی در سریال «دنیای جوان» به دست آورد و در سال 1351 در سریال «همسایه ها» حسن فتحی ایفای نقش جدی تری داشت.

در سال 1359 در حالی که 33 سال داشت در فیلم «خانه آب» ساخته بهمن فرمان آرا کارگردانی شد و اولین تجربه حضورش در سینما را رقم زد.

از آن زمان تاکنون در فیلم‌ها و سریال‌های زیادی از جمله فیلم آهو پیشونی سفید و سریال‌های ساعت خوش، سیب خنده، دنیای شیرین، آژانس دوستی، ارمغان تره‌کی و دوسدار عظیم ۱ و ۲ بازی کرده است.

سال 73 سال درخشش امیر گفارمنش در سریال طنز ساعت خوش بود اما به دلیل سیاسی بودن آن دوران تلویزیون در کنار تمامی عوامل این سریال توقیف شد. سرانجام پس از 3 سال محرومیت، در سال 1355 با سریال سیب خنده به کارگردانی رضا عطاران به تلویزیون بازگشت.

گفارمنش در دوران ممنوعیت کار با سعید آقاهانی پیتزا فروشی افتتاح کرد و پس از مدتی وارد یک بوتیک لباس شد.

در سال 1400 برای اولین بار در یک برنامه تلویزیونی فاش کرد که چشم چپش از بدو تولد نابینا بوده و پدرش احمد غفارمنش که کارگردان بود او را از بازیگری منع کرده است.

او در این باره گفت: «با وجود مخالفت پدرم، بازیگری را شروع کردم، اما هفت سال بود که پدرم برای دیدن نمایش هایم نیامد. تا اینکه یکی از معلمانم اتفاقی پدرم را در خیابان دید و رشد من در بازیگری را به او تبریک گفت. بنابراین پدرم برای ارضای کنجکاوی خود به تماشای برنامه من آمد و سپس متوجه شد که من با وجود مشکل بینایی می توانم موفق باشم.

غفارمنش سال هاست که این هنر را در مدارس خصوصی تدریس می کند.

امیر گفارمنس تاکنون دو بار ازدواج کرده است.

همسر اول او پوپک گلدره بود. ازدواج آنها پس از 4 سال به جدایی ختم شد.

امیر گفارمنش به همسر اولش پوپک گلدره

مدت کوتاهی پس از این جدایی، پوپک گلدره در سپتامبر 2004 دچار یک تصادف رانندگی شد و به کما رفت. پس از 8 ماه در فروردین 1384 در بیمارستان مهر تهران درگذشت.

امیر گفارمنس یک بار در مصاحبه ای اعلام کرد که اولین کسی بود که از تصادف پوپک گلدره با خبر شد و بعد از اینکه او این خبر را به خانواده پوپک داد و آنها به بیمارستان آمدند، پدر گلدره فکر کرد که او درگیر ماجرا شده است. در این حادثه دخیل بوده است.

غفارمنش پس از چند سال دوباره ازدواج کرد و اکنون صاحب یک پسر به نام رستین می شود که در زمینه خوانندگی و آهنگسازی فعالیت می کند.

همسر دوم و پسر امیر گفارمنش

راستین گفارمنش فرزند امیر گفارمنش

مطالب مرتبط