ممنوعیت امتحان ورودی دختران در افغانستان


به گزارش فرارو، به دستور وزارت تحصیلات عالی طالبان، کانکور سراسری 1402 افغانستان بدون حضور دختران و تنها با حضور دانش آموزان پسر برگزار می شود. مرحله اول این آزمون از 8 تیرماه در 11 استان آغاز می شود.

به گزارش ایندیپندنت، پس از تعطیلی دانشگاه های دخترانه توسط وزارت تحصیلات عالی طالبان در زمستان 1401، مقامات طالبان در واکنش به این واکنش ها گفتند که این یک راه حل موقت است و پس از بررسی روش های اجرای شریعت، امکان تحصیل دختران فراهم شده است. دوباره ارائه خواهد شد. اما خبر برگزاری امتحان کانکور 1402 بدون حضور دختران به وضوح نشان داد که رهبران طالبان قصد ندارند دختران را وارد دانشگاه کنند.

تصمیم وزارت معارف طالبان مبنی بر برگزاری امتحان کانکور فقط برای پسران که به نهادهای ذیربط ابلاغ شده است، روز دوشنبه ۵ تیرماه اعلام شده است.

در همین حال، اداره ملی امتحانات، که ریاست آن را عبدالبکی حقانی، یکی از اعضای ارشد شبکه حقانی و وزیر پیشین تحصیلات عالی طالبان بر عهده دارد، روز سه شنبه، 27 جولای، در توئیتی گفته است که او هیچ نقشی در تصمیم تعلیق این دوره نداشته است. دختران از یک امتحان کانکور و این فیصله طی مکتوب رسمی از سوی وزارت تحصیلات عالی به آنان ابلاغ شده است.

به نظر می رسد وزیر سابق آموزش عالی که اکنون رئیس اداره امتحانات سراسری است، با وزیر فعلی اختلاف دارد و تلاش می کند نشان دهد که او در تصمیم گیری برای حذف دختران از دانشگاه ها نقشی نداشته است. ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه پس از برکناری عبدالباقی حقانی و انتصاب مولوی ندا محمد ندیم به عنوان وزیر تحصیلات عالی اعلام شد.

مولوی ندیم بارها در سخنرانی های خود از دولت قبلی به دلیل اجازه کار و تحصیل به زنان انتقاد کرده و می گوید که دولت گذشته “فحشا و فساد” را گسترش داده است. وی در سخنان خود تاکید کرد که زنان برای جلوگیری از فساد در جامعه باید در خانه بمانند.

کنکور سراسری 1401 که آخرین امتحان کانکور مشترک دختران در افغانستان بود و دختران سال آخری که امیدوار بودند به دانشگاه بروند، خسارات زیادی را در بین دختران متقاضی ورود به دانشگاه وارد کرد. از جمله حمله انتحاری به صنف امتحان کانکور دختران در مرکز معارف کاج در غرب کابل در آستانه امتحان که منجر به کشته شدن بیش از 50 دانش آموز دختر و زخمی شدن بیش از 100 تن دیگر شد.

اما دختران مجروح در امتحان کانکور شرکت کردند و با نمرات خوب وارد دانشگاه شدند، اما همزمان با ورود این دختران به دانشگاه، رهبر طالبان دانشگاه ها را به روی دختران بست و اندک امیدهای باقی مانده بر باد رفت.

ممنوعیت تحصیل دختران واکنش‌های ملی و بین‌المللی گسترده‌ای را برانگیخته است، اما رهبران طالبان این واکنش‌ها را کنار گذاشته و آن را یک تصمیم داخلی خوانده و گفته‌اند که کشورهای خارجی نباید در این موضوع دخالت کنند.

موضوع تحصیل دختران در افغانستان یکی از موانع جدی بر سر راه به رسمیت شناختن طالبان از سوی جامعه جهانی است، اما فعالان حقوق بشر و زنان در افغانستان بر این باورند که حتی بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در امارت طالبان نیز باعث خواهد شد. منجر به تغییر مثبت در وضعیت نمی شود. زیرا طالبان برنامه های درسی مدرن را کنار گذاشته اند و همه چیز در تربیت دینی خلاصه می شود، به ویژه افراط گرایی و جهادگرایی.

نمونه ای از این گفته ها سخنان سراج الدین حقانی، وزیر داخله (دولت) طالبان است که یک هفته پیش در مراسمی در خوست گفت که شکاف بین مدارس دینی، دانشگاه ها و مدارس عادی از بین رفته است. این اظهارات حقانی نشان داد که طالبان در دانشگاه ها و مدارس عادی و نیز مدارس دینی متون دینی و رفتارهای مذهبی و افراطی را تدریس می کنند و بدین ترتیب هر مؤسسه آموزشی به یک مدرسه دینی افراطی تبدیل شده است.

مطالب مرتبط