معرفی کشورهای بدون ویزا برای مسافرت ایرانیان در سال 2023


کشورهای بدون ویزا برای مسافرت، شرایطی مناسب برای گردشگران ایرانی فراهم کرده‌اند. به لطف این شرایط، فقط با همراه داشتن گذرنامه می‌توانید به بسیاری از کشورهای محبوب دنیا سفر کنید. ناگفته پیداست زمانی می‌توانید بهترین کشورهای بدون ویزا برای مسافرت را پیدا کنید که اطلاع کاملی درباره سفر به آن‌ها داشته باشید. به همین دلیل در ادامه ابتدا با هم می‌بینیم که ویزا چیست، سپس از آنجایی که برای سفر بدون ویزا به گذرنامه نیاز دارید، با مفهوم گذرنامه آشنا می‌شویم. در نهایت نیز به کشورهایی اشاره می‌کنیم که بدون ویزا پذیرای گردشگران ایرانی هستند. به شما قول می‌دهیم با مطالعه این مطلب تا انتها، اطلاعات کاملی درباره کشورهای بدون ویزا برای مسافرت بدست آورید و یکی از خاطره‌سازترین سفرهای خارجی خود را تجربه کنید.

ویزا چیست؟

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت را زمانی می‌توانید به‌درستی انتخاب کنید که با مفهوم ویزا آشنا شوید. برای آن دسته از عزیزانی که پرسش ویزا چیست در ذهن آن‌ها ایجاد شده، باید بگوییم که ویزا، سند مهمی است که برای سفر به بسیاری از کشورهای خارجی به آن نیاز دارید. ویزا، به عنوان مجوزی برای ورود به کشورهای خارجی، به مدت محدودی صادر می‌شود. بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌دهید، شرایطی برای تحصیل، کار، گردشگری، درمان و کارهایی از این دست در سفر به کشورهای خارجی برای مسافران مهیا می‌شود. خبرنگاری، دیدار با بستگان، صنعت حمل‌و‌نقل بین‌کشوری و ورزشی از دیگر ویزاهایی است که برای مسافران صادر می‌شود.

هدف از ویزا، کنترل ورود مهاجران به کشورهای دیگر است. ویزا به دلیل محدودیت‌هایی که برای ورود به کشورهای خارجی وجود دارد، برای کنترل تعداد مهاجران و ممنوعیت ورود افرادی که به هر دلیلی در دیدگاه مسئولین کشور مورد نظر، تهدیدی برای امنیت کشور به حساب می‌آیند، صادر می‌شود. به زبان ساده می‌توان گفت ویزا نشان دهنده این است که شما به طور قانونی و با مجوز مسئولین کشور مبدأ، به کشور مقصد وارد می‌شوید. هر کشور ویزای مخصوص به خود را دارد. در نتیجه شما باید قبل از سفر به کشور مورد نظر، نوع ویزای لازم را شناسایی کرده و آن را درخواست کنید. اگر قصد سفر به کشور خارجی را دارید، حتماً باید درباره نوع ویزایی که برای سفر به آن کشور نیاز دارید، اطلاعات کافی را جمع‌آوری کرده و درخواست خود را برای صدور ویزا به سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر ارسال کنید.

ویزا، انواع مختلفی دارد و در بازه‌های زمانی مشخصی برای مدت اقامت مسافران صادر می‌شود. به‌رغم اینکه برای سفر به بسیاری از کشورها باید ویزا داشته باشید، کشورهای بدون ویزا برای مسافرت نیز وجود دارد. ویزا عموماً به روش‌های زیر صادر می‌شود:

ویزا فرودگاهی

جالب است بدانید به بعضی از کشورها نیز می‌توانید با ویزای فرودگاهی سفر کنید. وقتی از ویزای فرودگاهی صحبت می‌کنیم، منظور ویزایی است که در فرودگاه صادر می‌شود. در این شرایط مسافران پس از رسیدن به فرودگاهِ مقصد، درخواست ویزا می‌دهند و با پرداخت هزینه، ویزای خود را در همان لحظه دریافت می‌کنند.

مسافران برای دریافت ویزای فرودگاهی باید دقت بیشتری داشته باشند. در این نوع ویزا باید حتماً‌ مدارک کاملی تحویل فرودگاه داده شود. در غیر این صورت، فرودگاه کشوری که مسافران به آن سفر کرده‌اند، ویزا صادر نمی‌کند. در نتیجه مسافران باید به کشور خود باز گردند. با توجه به درآمد روزافزون صنعت گردشگری، کشورها تلاش زیادی برای سهولت ورود گردشگران انجام می‌دهند. به همین دلیل فهرست کشورهای بدون ویزا برای مسافرت، همیشه در حال تغییر است. با توجه به اینکه وقت مسافران، طلاست. تمهیدات ویژه‌‌ای برای ثبت و صدور ویزای الکترونیکی فرودگاهی در نظر گرفته می‌شود. به لطف این تمهیدات، صدور ویزای الکترونیکی زمان زیادی نمی‌برد و در عرض یک یا نهایتاً ۲ ساعت صادر می‌شود.

ویزا الکترونیکی

علاقه‌مندان گردشگری به‌خوبی می‌دانند که پیشرفت فناوری، تحول چشمگیری در صنایع و نهادهای مختلف داشته است. در این زمینه می‌توان به ویزا الکترونیکی اشاره کرد. همان‌گونه که از نام این ویزا پیداست، بیشتر مراحل صدور آن به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. از طرف دیگر ارسال مدارک برای تایید و صدور ویزا نیز عموماً به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. پس از بارگذاری و ثبت‌درخواست اینترنتی، مراحل خاصی برای صدور ویزا الکترونیکی نیاز است. در نهایت پس از طی این مراحل، ویزا الکترونیکی برای مسافران صادر می‌شود.

سفر eTA با مجوز الکترونیکی

سفر هوایی به کانادا با مجوز الکترونیکی eTA نیز انجام می‌شود. در این شرایط نیازی به ویزا نیست. درواقع eTA نقش همان ویزا را ایفا می‌کند. ناگفته نماند در این روش مسافران باید حتماً پاسپورت همراه داشته باشند. مجوز الکترونیکی eTA به مدت ۵ سال اعتبار دارد.

پاسپورت چیست؟

پاسپورت، مدرکی مهم و ضروری برای سفرهای خارجی است. برای سفر به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت نیز باید حتماً پاسپورت داشته باشید. وقتی از پاسپورت صحبت می‌کنیم، منظور مدرکی است که در سفر به عنوان سند شناسایی هویت مسافران در سفر به کشورهای دیگر، صادر می‌شود. هر کشور نوع پاسپورت مشخصی را برای شهروندان خود در نظر گرفته است.

پاسپورت به مسافران اجازه می‌دهد تا به صورت قانونی به دیگر کشورها سفر کنند. به زبان ساده می‌‌توان گفت پاسپورت، شناسه‌ای منحصر به فرد است که شماره پاسپورت، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت و تصویر مسافران در آن ثبت شده. از طرف دیگر اطلاعاتی مانند تاریخ صدور، تاریخ انقضاء و نوع پاسپورت در گذرنامه ذکر می‌شود. جالب است بدانید حتی اگر ویزا نداشته باشید، با پاسپورت می‌توانید به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت، سفر کنید.

چگونه سفر به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت میسر می‌شود؟

همان‌گونه که اشاره کردیم، دولت‌ها دقت زیادی برای ورود مسافران به این کشورها انجام می‌دهند. با این توافق‌هایی میان دولت‌ها صورت می‌گیرد تا شهروندان، بدون نیاز به ویزا، بین این کشورها مسافرت کنند. ناگفته نماند در این حالت نیاز به ویزا نیست، با این حال برای سفرهای خارجی حتماً به گذرنامه نیاز پیدا می‌کنید. گذرنامه یا پاسپورت باید دست‌کم ۷ ماه اعتبار داشته باشد. به این ترتیب می‌توان گفت گذرنامه، مهم‌ترین مدرک برای سفر به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت به حساب می‌آید. روابط میان دولت‌ها نقش مهمی در الزام کشورهای برای درخواست پاسپورت از مسافران دارد. به همین دلیل موسسه‌های آماری پاسپورت کشورهای مختلف را رتبه‌بندی می‌کنند. این رتبه‌بندی از جایگاه پاسپورت کشورهای مختلف در جوامع گردشگری بین‌المللی حکایت دارد. از آنجایی که آشنایی با این رتبه‌بندی در انتخاب کشورهای بدون ویزا برای مسافرت خالی از لطف نیست، در ادامه با هم نگاهی به رتبه‌بندی پاسپورت کشورها میندازیم.

پاسپورت ایران چه رتبه‌ای در دنیای گردشگری دارد؟

جالب است بدانید عوامل مختلفی برای رتبه‌بندی پاسپورتِ کشورها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این عوامل، سطح دسترسی ساکنین یک کشور برای سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر است. بر اساس آخرین قوانین، ۵۲ کشور در فهرست کشورهای بدون ویزا برای مسافرت از ایران قرار دارند. با توجه به فرازوفرود روابط سیاسیِ میان دولت‌ها، احتمال افزایش یا کاهش تعداد کشورهایی که بدون ویزا، پذیرای مسافرین ایرانی هستند، وجود دارد.

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت کدام هستند؟

پس از آشنایی با مفهوم ویزا و پاسپورت، زمان آن است تا با هم ببینیم کدام کشورهای دنیا پذیرای مسافران ایرانی بدون ویزا هستند. ایرانی‌ها با داشتن گذرنامه می‌توانند به کشورهای هائیتی، دومنیکا، گرجستان، ترکیه، مالزی، قزاقستان، عراق، ارمنستان، ونزوئلا، جزایر میکرونیزی و جمهوری سورینام سفر کنند. ناگفته نماند در کنار کشورهایی که به آن‌ها اشاره کردیم، مناطق دیگری از دنیا نیز وجود دارد که پذیرای مسافران ایرانی بدون ویزا هستند. با این حال به‌راحتی نمی‌توان به‌آن‌ها رسید و در مکان‌های دورافتاده‌ای قرار دارند. برای نمونه می‌توان به شمالگان (قطب شمال) یا جزایر سوالبارد (Svalbard) اشاره کرد. جنوبگان (قطب جنوب) و جزیره‌های پیت کرن نیز بدون ویزا گردشگران ایرانی را پذیرا هستند. با توجه به نبود پرواز هوایی مستقیم به این منطقه‌ها، گردشگران ایرانی تمایل چندانی برای سفر به این منطقه‌ها ندارند. از طرف دیگر کشورهایی در آفریقا و اقیانوسیه نیز وجود دارد که پذیرای گردشگران ایرانی بدون ویزا هستند.

کشورهای بدون نیاز به ویزا برای مسافرت، حدود ۱۴ تا ۱۵۰ روز به شهروندان ایرانی امکان اقامت می‌دهند. با این حال، باید توجه داشت که هر کشور، سیاست‌های متفاوتی دارد. در نتیجه بهتر است قبل از سفر، شرایط دقیق سفر به این کشورها را بررسی کنید. ناگفته نماند رعایت نکردن قوانین کشورهایی که مسافران بدون ویزا به آن‌ها سفر کرده‌اند، زمینه اخراج گردشگران از این کشورها را فراهم می‌کند.

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت چه مدارکی از گردشگران طلب می‌کنند؟

برای شما گفتیم که بعضی از کشورها با ویزای فرودگاهی پذیرای مسافران هستند. از طرف دیگر به ویزای الکترونیکی نیز اشاره کردیم. در نتیجه قبل از سفر، باید ببینید کشوری که قصد عزیمت به آن دارید چه نوع ویزایی را پذیرش می‌کند. از طرف دیگر عوارض خروج از کشور، یکی دیگر از هزینه‌هایی است که برای سفرهای خارجی باید پرداخت کنید. هزینه‌‌ای که به آن اشاره کردیم سالانه تغییر پیدا می‌کند. هزینه عوارض خروج از کشور برای سفرهای تفریحی، زیارتی و ورزشی متفاوت است. این هزینه را باید قبل از پرواز پرداخت کرده و فیش پرداخت مالیات خروج از کشور را به کارمندان فرودگاه تحویل دهید. شناسنامه یا کارت ملی نیز مدرک دیگری است که برای سفرهای خارجی باید حتماً همراه داشته باشید. کارمندان فرودگاه، به شناسنامه یا کارت ملی برای تایید اطلاعات هویت مسافران نیاز دارند.

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت تا چه مدت زمانی پذیرای مسافران هستند؟

تجربه ثابت کرده کشورهای خارجی بازه‌های زمانی مشخصی را برای مسافرت بدون ویزا در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل برای آشنایی با این کشورها، نگاهی به فهرست زیر بیندازید:

ویزای فرودگاهی کشورهای آمریکای جنوبی

 • بولیوی (Bolivia): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • سورینام (Suriname): ویزای الکترونیکی

 • توگو (Togo): ویزای فرودگاهی، ۷ روز

ویزای فرودگاهی کشورهای اقیانوسیه

 • پالائو (Palau): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • ساموآ (Samoa): ویزای فرودگاهی، ۶۰ روز

 • تووالو (Tuvalu): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقا

 • آنگولا (Angola): ویزای فرودگاه

 • بوروندی (Burundi): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • دماغه سبز (Cape Verde): ویزای فرودگاهی

 • اتحاد قمر (Comoros): ویزای فرودگاهی، ۴۵ روز

 • جمهوری دموکراتیک کنگو (Democratic Republic of Congo): ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • جیبوتی (Djibouti): ویزای الکترونیکی

 • اتیوپی (Ethiopia): ویزای الکترونیکی

 • گابن (Gabon): ویزای الکترونیکی

 • گینه (Guinea): ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • گینه بیسائو (Guinea-Bissau): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • لسوتو (Lesotho): ویزای الکترونیکی، ۱۴ روز

 • ماداگاسکار (Madagascar): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • مالاوی (Malawi): ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • موریتانی (Mauritania): ویزای فرودگاهی

 • موزامبیک (Mozambique): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • نیجریه (Nigeria): ویزای فرودگاهی (درخواست صدور ویزا قبل از سفر به این کشور باید انجام شود)

 • رواندا (Rwanda): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز

 • سیشل (Seychelles): ثبت‌نام توریستی، ۹۰ روز

 • سیرالئون (Sierra Leone): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • سومالی (Somalia): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • سودان جنوبی (South Sudan): ویزای الکترونیکی

 • کنیا (Kenya): ویزای الکترونیکی، ۹۰ روز

 • اوگاندا (Uganda): ویزای الکترونیکی

 • زیمبابوه (Zimbabwe): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

ویزای فرودگاهی کشورهای آسیایی

 • جمهوری آذربایجان (Azerbaijan): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • کامبوج (Cambodia): ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز

 • لبنان (Lebanon): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • مالدیو (Maldives): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

 • عمان (Oman): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۱۴ روز

 • قطر (Qatar): ویزای فرودگاهی، ویزای الکترونیکی، ۳۰ روز

 • جزیره تیمور لسته (Timor-Leste): ویزای فرودگاهی، ۳۰ روز

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت در آسیا

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت در کارائیب

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت در قاره آمریکا

کدام کشورهای بدون ویزا برای مسافرت جاذبه‌های گردشگری بیشتری دارند؟

با توجه به توضیحاتی که درباره کشورهای بدون ویزا برای مسافرت مطرح کردیم، حتماً متوجه‌ شده‌اید کشورهای مختلفی در گوشه‌و‌کنار دنیا، بدون ویزا پذیرای مسافران ایرانی هستند. با این حال از آنجایی که سفری راحت و بی‌دردسر را برای همراهان خود آرزومندیم، به بهترین کشورهایی اشاره می‌کنیم که بدون ویزا پذیرای مسافران ایرانی هستند.

سفر بدون ویزا به ترکیه

دست مسافران ایرانی برای سفر به ترکیه کاملاً باز است. در نتیجه اگر به دنبال کشورهای بدون ویزا برای مسافرت می‌گردید، ترکیه را پیشنهاد می‌کنیم. برای سفر به ترکیه کافی است مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را تهیه کنید. سفر هوایی و زمینی بدون ویزا به ترکیه میسر است. با این حال گفته می‌شود در سفر زمینی بدون ویزا به ترکیه ممکن است معطل شوید. ناگفته نماند با روشی که به آن اشاره کردیم، بیشتر از ۹۰ روز نمی‌توانید در ترکیه حضور داشته باشد.

سفر بدون ویزا به ارمنستان

خوشبختانه روابط دوستانه‌ای میان دولت‌های ارمنستان و ایران برقرار است. به لطف این روابط، به‌راحتی می‌توانید بدون ویزا به ارمنستان سفر کنید. ارمنستان یکی از کشورهای جذاب جنوب قفقاز است که با تاریخ غنی و فرهنگ پویا، جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. این کشور با برخورداری از طبیعتی فوق‌العاده زیبا، معماری و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد، به عنوان یکی از مقصد‌های گردشگری محبوب برای مسافران ایرانی شناخته می‌شود. ارمنستان تا مدت ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا، پذیرای مسافران ایرانی است.

سفر بدون ویزا به گرجستان

بسیاری از گردشگرانی که به دنبال کشورهای بدون ویزا برای مسافرت می‌گردند، راه گرجستان را در پیش می‌گیرند. گرجستان یکی از کشورهای زیبا و جذاب در قلب قفقاز است. این کشور با داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان، همواره توانسته است گردشگران ایرانی را به خود جذب کند. همان‌گونه که حتماً شنیده‌اید، تفلیس، پایتخت گرجستان، با داشتن معماری بسیار زیبا و کوه‌های اطراف، جاذبه‌ای تماشایی پیش روی مسافران قرار می‌دهد. اگر بدون ویزا راهی گرجستان شدید، می‌توانید راه شهر باتومی را نیز در پیش بگیرید. باتومی، به سواحل زیبا و بافت تاریخی معروف است. این شهر بهشت گردشگران ایرانی است که می‌خواهند در ساحلی آرام و زیبا بنشینند و از سفر خود لذت ببرند. دولت گرجستان به گردشگران ایرانی اجازه می‌دهد تا مدت ۴۵ روز بدون ویزا در این سرزمین به گشت‌و‌گذار مشغول شوند.

صدور ویزا به محض ورود به تاجیکستان

تاجیکستان از آن دسته کشورهایی است که به محضو ورود، برای گردشگران ایرانی ویزا صادر می‌کند. تاجیکستان، کشوری در آسیای مرکزی است که با داشتن طبیعتی زیبا و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، یکی از بهترین مقاصد توریستی در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی به حساب می‌آید. در زیر با برخی از جاذبه‌های گردشگری مهم تاجیکستان آشنا می‌شوید. شهر دوشنبه به عنوان پایتخت تاجیکستان شناخته می‌شود. این شهر به اندازه‌ای تماشایی است که به‌راحتی می‌توانید چندین روز از سفر خود را به آن اختصاص دهید.

صدور ویزا به محض ورود به لبنان

لبنان، بی‌دلیل به عروس شهرهای خاورمیانه معروف نشده است. این سرزمین آب‌و‌هوایی خنک و دلنشین دارد. از جاهای دیدنی لبنان نیز هرچقدر بگوییم، کم گفته‌ایم. حمام‌های رومی، آبشار باترا جورج، معبد سنت شاربل، خیابان حمرا و موزه میم به‌عنوان مکان‌هایی شناخته می‌شود که گردشگری را به خاطره‌ای ماندگار در ذهن مسافران تبدیل می‌کند. لبنان در گروه کشورهای بدون ویزا برای مسافرت قرار دارد، با این تفاوت که این کشور به محض ورود به لبنان برای مسافران ویزا صادر می‌کند.

برای سفر به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت چه نکته‌هایی باید در نظر داشت؟

کشورهایی که بدون ویزا پذیرای مسافران ایرانی هستند، قوانین مشخصی را برای این سفر در نظر گرفته‌اند. به همین دلیل باید به این قوانین پایبند باشید. برای نمونه می‌‌توان به حساسیت این کشورها برای خروج مسافران اشاره کرد. باید حتماً در زمان مشخص‌شده، کشوری که به آن مسافرت کرده‌اید را ترک کنید. مسافران به ازای هر روز تاخیر در ترک کشوری که به آن سفر کرده‌اند، جریمه می‌شوند. باید در نظر داشته باشید کشوری که به آن قصد سفر را دارید، یک‌جانبه می‌تواند شرایط پذیرش بدون ویزا مسافر را لغو کند.

سخن پایانی

کشورهای بدون ویزا برای مسافرت را معرفی کردیم و به شرایط پذیرش این کشورها پرداختیم. امیدواریم به لطف این اطلاعات، سفری خاطره‌انگیز را تجربه کنید. در مجموع باید گفت اگر به دنبال کشوری بدون ویزا برای مسافرت می‌گردید، ارمنستان، گرجستان و ترکیه مقصدهای مناسبی برای شما به حساب می‌آید. مالدیو، قطر و عمان نیز در گروه کشورهایی قرار دارند که در حین ورود مسافران به فرودگاه، برای آن‌ها ویزا صادر می‌شود. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم شما هم تجربه‌های سودمندی از سفر به کشورهای بدون ویزا برای مسافرت دارید، خواهشمندیم این تجربه‌های مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

در سفرزون بخوانید

مطالب مرتبط